Deutsche Welle se podobně jako BBC World Service snaží být všude, kde je potřeba. Teď proto zlepšilo přenos signálu do Barmy, která nemá vlastní sovobodná média. Deutsche Welle má i svoji akademii, která pomáhá rozvoji mediální kultury v rozvojových zemích, mimojiné také v Afghánistánu. Tam ale před rokem přišli o život dva lidé z DW. Jejich vražda není doposud vyřešena. Kolegové si před pár dny připomněli jejich památku.
Už na začátku měsíce posílila Deutsche Welle vysílání pro Barmu. 4. října začal fungovat další vysílač, který posílí pokrytí v krizové oblasti. Do Barmy se tak denně vysílá v 16.00 UTC (22.30 rangúnského času) hodinový anglicky mluvený program, který na frekvenci 9 485 kHz šíří převaděč v Trincomalee na Srí Lance a je orientován právě na Barmu. „Právě v současné situaci jsou lidé v Barmě, zemi, která nezná žádná svobodná média, odkázáni na spolehlivé informace ze zahraničí. Jako hlas svobody proto nasazujeme takové kapacity, abychom náš anglickojazyčný program pro jižní Asii vysílali do krizové oblasti v lepší technické kvalitě,“ prohlásil intendant Deutsche Welle Erik Bettermann. Nutno ještě podotknout, že do Barmy vysílá z Norska přes krátké vlny Democratic Voice of Burma, který jsme Vám představili nedávno.
Deutsche Welle si začátkem měsíce října ale také připomněla jedno smutné výročí. Uplynulo rok od vraždy dvou jejich kolegů. V noci z 6. na 7. října 2007 byli ve svém stanu na severu Afghánistánu zastřeleni Christian Struwe a Karen Fischer. Ráno je na místě našli obyvatelé blízké vesnice v oblasti Abi Tooltak. Afghánským vyšetřovatelům se zatím nepodařilo zjistit, kdo vraždu spáchal. Případ se přitom zdál být vyřešený už po pár dnech. Několik mužů bylo zatčeno, nikoliv ale usvědčeno. 20. srpna byl zadržen další podezřelý, který sedí ve vyšetřovací vazbě, doposud se ale nepřiznal.
Reportérka Karen Fischer a technik Christian Struwe byli na cestě do Bamijanu, kde chtěli točit reportáž o obnově historických míst. I když si oba připouštěli riziko, tak se cesty nebáli. Přesto to byla jejich cesta poslední. Co je nápadné, že se vydali bez průvodce. Předtím spolupracovali s jednotkami ISAF. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Zmari Bashari podle DW prohlásil, že se jedná o čin kriminálníků, kteří náleží jedné ze skupin Talibanu. Tak to uvádí samo Deutsche Welle. Organizace Reportéři bez hranic zase cituje mluvčího, který Taliban jako pachatele vyloučil. Zavražděni ale byli kvůli svému povolání. O loupežnou vraždu nešlo, protože se neztratily žádné cennosti.
Karen Fischer bylo třicet let. Nejprve byla v Deutsche Welle na stáži, po té tu pracovala jako externistka pro německé a anglické rozhlasové vysílání. Byla zkušenou reportérkou a moderátorkou. Zajímala se o konflikty na Blízkém východě a obnovu Afghánistánu. Christian Struwe pracoval pro DW-Akademii. Osmatřicetiletý technik se podílel na rozvoji afghánské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTA. Jako lektor DW-Akademie se staral o vzdělávání odborníků v televizích rozvojových zemí. Působil už na řadě míst světa. Mimo jiné na Blízkém východě nebo ve střední a jihovýchodní Asii.
Deutsche Welle je stále ve spojení s afghánskými úřady a doufá, že se podaří vrahy vypátrat. „Objasnění tohoto zločinu dlužíme jak obětem tak jejich rodinným příslušníkům,“ řekl při vzpomínkové akci intendant DW Bettermann. Karen Fischer a Christian Struwe podle něj předvedli při obnově fungujících médiích v Afghánistánu průkopnickou práci. Rok po jejich smrti si je kolegové připomněli mj. květinami a fotografiemi v bonnském sídle Deutsche Welle i v berlínské pobočce.
Hans-Jürgen Mayer s Karen Fischer často spolupracoval. Společně připravovali pořad Fokus Asien. Teď Mayer zastupuje německou stranu americké iniciativy, která pro Karen založila nadaci. Ta by měla jednou ročně pořádat řadu přednášek o tématech, kterými se tato novinářka zabývala.
Jen na okraj, 7. října 2006 došlo i k vraždě ruské novinářky Anny Politkovské.