„Song Swastika Eyes od kapely Primal Scream je celoevropský hit, který se hrál v roce 2000 téměř na všech mainstreamových rádiích pro mladé v Evropě. Pokud se někdo chytá této skladby a požaduje revizi programového konceptu, není to podle mně správná cesta,“ říká v krátkém rozhovoru pro RadioTV šéf slovenské obdoby Radia Wave Dušan Vančo.
Jak jsme dnes informovali, členové Rady Českého rozhlasu nařkli veřejnoprávní stanici pro mladé, že propaguje ve svém vysílání fašismus. Rozhněvala je písnička Swastika Eyes od kapely Primal Scream, která zazněla v jednom z přebíraných pořadů ČRo 4 Radia Wave. Zhodou okolností tento pořad vyrábí pobočka britské rozhlasové stanice BBC Worldwide, a přebírají ho i další evropské stanice.
Jestli může být jedna skladba ve vysílání závadná, a jestli lze přostřednictvím ní propagovat fašismus, jsme se zeptali Dušana Vanča, který vede slovenskou obdobu Radia Wave, šéfuje totiž tamnímu Rádiu_FM, které patří pod Slovenský rozhlas. Měla by kontroverzní skladba od kapely Primal Scream šanci v jeho rádiu?
MTV pravidelně vysílala klip Swastika Eyes. Propagovala fašismus?
„Je to celoevropský hit, který se hrál v roce 2000 téměř na všech mainstreamových rádiích pro mladé. Tou dobou ho hrálo i nejposlouchanější soukromé rádio na Slovensku – Fun rádio. Hodně kontroverzní klip k této písní dokonce běžel i na MTV, a tehdy se nikdo nepozastavoval nad tím, že by šlo o propagaci fašismu, nebo něco podobné,“ uvedl Vančo pro RadioTV. Podle něho není nutné tuto skladbu považovat za škodlivou, to by pak z propagace fašismu mohla být obviněná většina evropských rádií. „Nemám teď před sebou celý text té skladby, ale přítomnost slova swastika nemusí sama o sebe být škodlivá. Je pravda, že fašisté vycházeli z tohoto symbolu, to ale neznamená, že by ta skladba propagovala fašismus. Text v té skladbě ani není moc srozumitelný, i ti pokročilejší v angličtině by mohli mít problém s identifikací jednotlivých slov. Pokud to přeženu, některé texty domácích interpetů mohou být podstatně škodlivější jako je tento,“ dodal Vančo.
Aktuální kritice radních vůči Radiu Wave nerozumí. „Pokud se někdo chytá této skladby a požaduje revizi programového konceptu, není to podle mně správná cesta.“ Rádio_FM se podle jeho slov snaží podobné kontroverzi přes den vyhýbat. Pokud by ale Vančo měl zvažovat zařazení této skladby do vysílání, nestopnul by jí. „Pokud jde o tuto konkrétní skladbu, v denním vysílání ji momentálně nemáme, jak jsem ale řekl, nevidím na ní nic závadného. Je to celoevropský hit, který hrají a hrály mnohé stanice ve světě i za bílého dne.“
Zahraničné pořady překládá Rádio_FM do slovenštiny
Rádio_FM ve svém vysílání upozorňuje na pořady, které nejsou vhodné pro mládež do 18 let. Takové pořady se nevysílají před 22. hodinou. „Pokud je to nutné, pouštíme jingl o nevhodnosti pořadu mládeži od 18 let. Vyžaduje to i slovenský zákon, a nevhodné pořady označují i ostatní média.“ Co se týče přebírání hotových pořadů ze zahraničí, Rádio_FM nabízí pořad Selector, který ale lokalizuje do slovenštiny. „Tento pořad vysíláme, ale máme ho „dabovaný“. Od producenta dostáváme scénář i playlist skladeb a máme kontrolu nad tím, co se objeví v éteru. To by mohla být i cesta pro ČRo 4 Rádio Wave, aby se v budoucnu nedostalo do podobných problémů,“ dodal Vančo.
Při připravě každého pořadu, byť i přebíraného, je ale třeba dbát i na to, aby se médium nedopouštělo zbytečné autocenzury. Jak se ukazuje, případné vyřazení kdysi celoevropského hitu Swastika Eyes by nemuselo být úplně na místě. Rada Českého rozhlasu ale k tomuto problému oficiálně nepřijala žádné stanovisko, a tak by se v krátkodobém horizontu nemělo ve vysílání ČRo 4 nic změnit. Programový ředitel Českého rozhlasu Richard Medek ale připustil, že pokud se podezření radních z propagace fašismu potvrdí, pořad Friday Ripple, ve kterém sporná skladba odzněla, by měl z programu ČRo 4 zmizet.