Mapujeme regiony IV. – Ústecký kraj

radiotv22RadioTV dnes čtvrtým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se budeme věnovat historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní čtvrtý díl je věnován Ústeckému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Ústeckém kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
88.0 MHz Ústí nad L. – Krupka (646 m) 1 Evropa 2
88.4 MHz Varnsdorf – Jedlová hora (774 m) 0.2 ČRo 3 – Vltava
88.8 MHz Ústí nad L. – Buk. h. (683 m) 80 ČRo Sever
89.3 MHz Teplice – vodárna (383 m) 0.2 Radio North Music
89.3 MHz Děčín – Chlum (439 m) 0.2 Radio North Music
90.4 MHz Varnsdorf – Jedlová hora (774 m) 0.2 Radio Crystal
90.5 MHz Terezín – cement. Čížkovice (149 m) 0.1 Radio Most
90.6 MHz Chomutov – vodárna (420 m) 4 Radio Most
90.9 MHz Ústí nad L. – Buk. h. (683 m) 80 ČRo 1 – Radiožurnál
91.6 MHz Děčín – Děč. Sněžník (721 m) 1 Radio Děčín
92.0 MHz Most – Špičák (399 m) 0.2 Radio North Music
93.5 MHz Ústí nad L. – Buk. h. (683 m) 50 Frekvence 1
94.2 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 10 ČRo 2 – Praha
94.5 MHz Ústí nad L. – Kočkov (366 m) 0.2 Radio Blaník
94.8 MHz Děčín – město (135 m) 0.5 Radio Děčín
94.8 MHz Louny – vodárna (258 m) 0.2 Radio Relax
95.2 MHz Ústí nad L. – V. Ostrý (587 m) 0.5 Radio North Music
95.8 MHz Most – město (370 m) 0.5 Radio Most
96.3 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 10 ČRo 3 – Vltava
96.8 MHz Louny – vodárna (258 m) 0.2 Radio Most
97.6 MHz Děčín – Chlum (439 m) 0.2 Radio Crystal
98.1 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 1 Radio Agara
98.3 MHz Litoměřice – Michalovice (318 m) 0.2 Radio North Music
98.5 MHz Varnsdorf – Jedlová hora (774 m) 0.2 ČRo Sever
98.9 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 10 ČRo 1 – Radiožurnál
99.6 MHz Most – Špičák (399 m) 0.2 Radio Labe
100.6 MHz Teplice – vodárna (383 m) 2 Radio Blaník
102.0 MHz Ústí nad L. – Buk. h. (683 m) 50 Radio Impuls
102.8 MHz Ústí nad L. – Stříbrníky (360 m) 1 Radio Labe
103.1 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 10 ČRo Sever
104.5 MHz Ústí nad L. – Buk. h. (683 m) 80 ČRo 3 – Vltava
105.0 MHz Varnsdorf – město (340 m) 0.2 Radio Děčín
105.8 MHz Ústí nad L. – Klíše (363 m) 0.5 BBC World Service
106.5 MHz Chomutov – Jedlová hora (851 m) 10 Radio Blaník
107.2 MHz Ústí nad L. – N. Ves (394 m) 0.2 Evropa 2

Historie

Soukromá rádia v Ústeckém kraji začala vysílat až v roce 1992. Avšak velmi rychle vznikla a celkem rovnoměrně během jednoho roku pokryla celý region. V té době však všechny stanice byly pouze lokální působnosti a vysílala prakticky jen pro jeden okres. V Jirkově (později se přestěhovalo do Chomutova) to bylo Radio Agara. V Mostě v březnu vzniklo Radio Most, které hned od začátku bylo pod ochrannými křídly pražské Evropy 2. V Ústí nad Labem od července vysílal Radioclub. I v Děčíně velmi brzo začalo vysílat Radio Děčín. Na nové rádio bylo nutné si počkat až do roku 1996, kdy v Ústí n.L. zahájilo Radio North Music a následně i z Teplic Radio Tep. V roce 2000 v západní části kraje získalo samostatný silný vysílač Radio Blaník Sever. Nejnovějším přírůstkem je ústecké Radio Labe.

První polovina devadesátých let byla velmi klidná. Změny přišly až ke konci tisíciletí. V červenci 1995 Radio Most zahájilo vlastní vysílání a natrvalo se odtrhlo od Evropy 2. Období nezávislosti skončilo v roce 2001, kdy do stanice majetkově vstoupil další investor z Prahy a celé rádio přeměnil na severočeské City. Problém nastal i ústeckému Radioclubu, který přišel rozhodnutím RRTV o vysílací frekvenci. Toho využil nový provozovatel Radia North Music a měl tak ulehčený start, protože 95,2 MHz byla již dobře zavedená frekvence. Radioclub nakonec získal dva zcela nové kmitočty. V polovině roku 1997 se spojil s Evropou 2 a vysílal její program. V řádném licenčním řízení nakonec celý Radioclub ovládla Evropa 2 a tak název zanikl zcela.

Radio Tep rovněž prožilo bouřlivé období. Majitelé se často střídali a podle toho i program, který zapříčinil postupně úpadek stanice. V roce 2002 se Tep přetransformoval na Radio Blaník Sever a prakticky, i když ne formálně, přestal existovat. Rušné chvíle zažilo i Radio Agara, které před třemi čtyřmi lety si prošlo výměnou majitelů i programu. Agara to narozdíl od ostatních stanic ustála bez ujmy.

Domácí rádia

V ústeckém kraji není zatím žádné rádio, které by bylo celoregionálním, jako to známe např. z Jihočeského nebo Plzeňského kraje. Na chomutovském náměstí sídlí Agara, kterou dnes plně ovládá společnost M+M s.r.o.Kamila Havlíka. Stanice se orientuje převážně na obyvatele lounského a chomutovského okresu. Z Mostu vysílá stejnojmenné rádio, které pokrývá navíc mostecký a teplický okres. Prakticky je ovládáno z Prahy, přes společnosti Martina Dvořáka. V centru Ústí nad Labem sídlí North Music a Radio Labe společnosti North Music s.r.o., patřící trojici Miroslav Hašek, Michal Sroka, Libor Zajíček. North Music vysílá ve všech okresech kromě západní části, kterou ovládá Agara. Radio Labe má velmi úzké pokrytí jen v městské aglomeraci Ústí – Teplice. Ve východní části kraje vysílá domovské Radio Děčín rodinného klanu Karla a Edithy Svobodových. Za svou domovinu Ústecký kraj považuje i Radio Blaník Sever, který svůj lokální program odbavuje z Teplic. Z Ústí naopak regionálka Evropy 2. Samostatné pracoviště zde má i Český rozhlas Sever, jenž vysílá i pro Liberecký kraj.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Ústeckého kraje v současnosti pouze tři rádia. Na východě kraje, v Děčíně a ve Varnsdorfu, má svůj kmitočet českolipské Radio Crystal. Naopak na západě kraje v Lounech středočeské Radio Relax z Kladna. V Ústí nad Labem pak BBC World Service.

Rádia z okolí

Vzhledem k vhodné poloze a konfiguraci terénu kraje severočeský posluchač může vcelku bezproblému poslouchat „přespolní“ rádia. Litoměřicko a Roudnicko pokrývají téměř všechna rádia z Prahy a severozápadní části Středočeského kraje. Navíc je zde kvalitní nabídka stanic i z německých zemí Sasko a Bavorsko. Východní část kraje je pokryta silným signálem Radia Contact z libereckého Ještědu nebo východočeské frekvence 93,9 MHz Radia OK. Zachytit lze i na obyčejnou anténu Kiss Jižní Čechy na 97,7 MHz z Votic. Naopak posluchač západní části kraje může ladit karlovarské Dragon rádio či chebský Egrensis nebo západočeské FM Plus a Kiss Proton.

Program

Ačkoliv se zdá, že je v Ústeckém kraji možnost výběru co se týče formátu domovských stanic, není to pravda. A to z důvodu lokální působnosti jednotlivých rádií. Nejvíce je tímto handicapem postiženo Děčínsko, které má nejmenší výběr z důvodu „problémové“ kopcovité krajiny.

Radio Blaník Sever je nejposlouchanějším místním rádiem. Přestože je větší část programu odbavována z Prahy, večerní a noční vysílání je z Teplic. Je to typické „blaníkovské“ rádio. Nejvlivnější stanice nabízí propracovaný formát osvědčených hitů a způsobuje místním stanicím velké problémy zejména na starších věkových skupinách. Suverénně vede i severočeský žebříček poslechovosti.

Radio Agara se zaměřuje na mladé posluchače ve věku 12-30 let. Profiluje se jako hitová lokální hudební stanice s posílenou informační složkou. Zkušeně zná místní prostředí a umí z toho vytěžit. Má pouze jeden vysílač s kterým ovládá západní část kraje a výsledky denní poslechovosti se stabilně pohybují poslední rok kolem 50 tisíc.

Radio North Music se profiluje jako hitové CHR rádio zaměřeno na cílovou skupinu 12-30 let. Nabízí nenáročný zábavný program s důrazem na hudební novinky. Stejně jako chomutovská stanice šikovně do programu zakomponovala lokální zpravodajské informace. Po úspěšných obdobích v poslechovosti (až 86 tisíc) nastal velký pád a dnes má stejná čísla jako Agara, přestože má větší pokrytí signálem. Má našlápnuto k celoregionální stanici.

Radio Most by se klidně mohlo nazývat City. Ačkoliv je to samostatné rádio s vlastním programem odbavovaném z Mostu, vše je připravováno v Praze. Stanice nabízí střední hitový proud 80., 90. let a současnost. Snaží se AC formátem oslovit širokou skupinu 12 – 49 let. Ovšem se jí to nedaří a stejně jako se formát netěší přízni v Praze, na severu Čech to je stejné.

Radio Labe je nejmladší stanicí a startuje s příjemnými 20 tisíci posluchači, které si získalo formátem „blaníkovského“ typu s výraznějšími prvky folku. Rovněž se stanice stylizuje do lokálního rádia pro občany městské aglomerace Ústí nad Labem a Teplic.

Radio Děčín je nejspecifičtější stanicí regionu. Celé roky působí amatérským dojmem, jakoby uzavřené do sebe nevnímající realitu. Je to striktně lokální stanice vysílající pro Děčín a blízké okolí. Snaží se oslovit širokou cílovou skupinu 12 – 49 let a zejména sází na netradiční pořady, zpravodajství a hudbu. Rádiu chybí jakákoliv koncepce, která by stanici zmodernizovala a umožnila vytěžit z nekonformního programu. Poslechovost je dlouhodobě pod 20 tisíc, nově 24 tis.

Promotion

V oblasti promotion rozhlasových stanic je Ústecký kraj téměř nepoznamenán. Jedinými výraznými aktivitami se na veřejnosti prezentuje Radio North Music a Radio Labe. Velká loga na billboardech lze vidět prakticky jen v Ústí a Teplicích. Stanice spíše využívají propagace v místním tisku a na plakátech jako partneři kulturních akcí. Radio Most využívá autobusové reklamy, která se může míjet účinkem, jelikož pomalovaný autobus logem Mostu v pražských Dejvicích asi nikoho nevzruší. Nejviditelnějším hráčem místního rozhlasového trhu hýřící aktivitou je Blaník Sever, které se snaží o co největší logo na ulicích severočeských měst. Naopak od jiných krajů se o promotion nesnaží místní pobočka Evropy 2.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Ústeckém kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodiky průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Ústeckém kraji

V Ústeckém kraji vždycky byla silná celoplošná Frekvence 1. Nástupem Radia Blaník Sever se vše změnilo a první příčky stabilně v posledních letech patří jemu. Z domovských stanic vede na západě kraje Radio Agara a v centrální části Radio North Music, které se musí spokojit zhruba s 94 tisíci posluchači. Zbývající lokální stanice jsou momentálně nuceny jen paběrkovat, žádná nedosahuje padesáti tisíc posluchačů týdně.

Budoucnost

Co čeká severočeské stanice v dalších měsících a letech? Především celoregionální pokrytí Radia North Music, které systematicky pracuje na tom, aby bylo první regionální rádio v kraji. Naposledy získalo kmitočet v Mostě, bude usilovat o Lounsko a Chomutovsko. Bude zajímavé sledovat vývoj, až skutečně North Music dorazí do západní části kraje, ve které zatím s přehledem vládne Radio Agara z Chomutova. Vzhledem k tomu, že Agara neusiluje a ani neuvažuje o nové oblasti pokrytí signálem, čeká se zajímavá konfrontace dvou stejných formátů, jenž jsou ale pojaty odlišně. Dalším zajímavým soubojem bude přetahování o starší posluchače. Ačkoliv je Blaník Sever velký hráč, malé Radio Labe se rozhodlo mu svým formátem ztrpčovat život. Zatím jen v centrální městské aglomeraci, brzy i na západě kraje. Po Mostecké frekvenci jistě přijde chuť i na další.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .