Mapujeme regiony XII. – Liberecký kraj

radiotv22RadioTV dnes dvanáctým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Dnešní díl je věnován Liberecké kraji a seriál bude dokončen příští týden finálovou částí o rozhlasovém trhu v Praze a Středočeském kraji. Omlouváme se za několikaměsíční přestávku mezi jedenáctým a dvanáctým dílem.

Vysílače v Libereckém kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
87.6 MHz Liberec – teplárna (387 m) 0.2 Radio
Černá Hora
88.1 MHz Liberec – Ještěd (stanoviště lanovky) (1000
m)
1 Evropa
2
89.9 MHz Liberec – Ještěd (1012 m) 20 ČRo 2 –
Praha
90.7 MHz Liberec – Liber. výšina (532 m) 0.5 Kiss
FM
91.3 MHz Liberec – Vratislavice (435 m) 0.5 ČRo
Sever
92.1 MHz Liberec – město (360 m) 0.2 Radio
Impuls
95.9 MHz Liberec – Ještěd (1012 m) 20 ČRo 1 –
Radiožurnál
96.9 MHz Česká Lípa – hotel (356 m) 0.3 Bonton
Radio DeeJay
97.9 MHz Liberec – Ještěd (1012 m) 20 Radio
Proglas
99.2 MHz Liberec – Liber. výšina (532 m) 1 BBC World
Service
99.9 MHz Česká Lípa – Špičák (459 m) 1 Radio
Crystal
101.4 MHz Liberec – Ještěd (1012 m) 20 Radio
Contact Liberec
102.3 MHz Liberec – Proseč (600 m) 1 ČRo
Sever
103.3 MHz Česká Lípa – hotel (356 m) 0.2 Country
Radio
103.9 MHz Liberec – Ještěd (1012 m) 20 ČRo 3 –
Vltava

Historie

Historie rozhlasového vysílání na území Libereckého kraje se začala psát v dubnu roku 1991, kdy licenci získalo Radio Contact Liberec. O rok později získal Contact prvního konkurenta, když v Liberci získalo licenci Radio Euro K a v červenci roku 1993 vstoupila v platnost licence libereckého Radia Triangl. V lednu roku 1996 pak vznikla první „přespolní“ stanice – Radio Crystal v České Lípě, které záhy rozšířilo svou působnost i na Děčínsko.

Další změnu, a podle dlouholetých reakcí ne příliš pozitivní, pocítili liberečtí posluchači v červenci roku 1999. Zatímco Contact hladce a Euro K s problémy získaly znovu své licence, Radiu Triangl Rada pro rozhlasové a televizní vysílání znovu licenci neudělila. Lukrativní kmitočet po Trianglu zdělilo křesťanské Radio Proglas a fakt, že ani po pěti letech tato stanice nemá v Libereckém kraji měřitelnou poslechovost nesvědčí o zrovna nejlepší volbě.

Poslední léta se na Liberecku nesla ve znamení vstupu národních sítí, i když s velmi odlišnými výsledky. Zatímco Evropa 2 krátce po svém vstupu atakovala vedoucí postavení Radia Contact, libereckému Kissu se stále nedaří oslovit dostatečné množství posluchačů. Poslední velkou událostí v kraji je páteční konec Radia Euro K, které se ani po vstupu strategického partnera nedokázalo vyrovnat se spory a konkurzy ověnčenou minulostí.

Domácí rádia

Liberecký kraj v současnosti považují za svou domovinu pouze dvě komerční stanice a zatím žádná veřejnoprávní. Radio Contact ovládané Janem Požickým sídlí v Liberci Na Okruhu. Jeho momentálně jediný regionální konkurent Radio Crystal, které patří Tomáši Karlíkovi, má svůj hlavní stan v České Lípě na Moskevské ulici. Úlohu veřejnoprávního regionálního rozhlasu zde zastupuje ČRo Sever, o samostatném libereckém studiu se zatím ani nespekuluje.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Libereckého kraje v současnosti čtyři rádia. Jde o královéhradeckou Černou Horu, která výkonem 200W pokrývá krajskou metropoli z kóty Liberec – teplárna, dále Radio Kiss FM s půlkilowattovou frekvencí na liberecké Výšině a konečně výše zmiňovaný Proglas, který z Ještědu pokrývá spolehlivě celý Liberecký kraj a je slyšet až na Vysočinu. V České Lípě pak výkonem 300W vysílá pražský Bonton DeeJay a v blízké době se na stejné kótě objeví signál Country Radia.

Rádia z okolí

V Libereckém kraji je díky vhodnému terénu dlouhodobě možno ladit silnější pražské stanice a na některých místech je k dispozici signál ze silných vysílačů Ústí nad Labem – Buková Hora a Pardubice – Krásné. Na západě regionu pak mohou posluchači vyzkoušet program Radia North Music z vysílače Ústí – Velký Ostrý, na jihu Kiss Delty a Jizery z vysílače Mladá Boleslav – Chlum a na východě Metuji z kóty Jičín – Tábor.

Program

Liberecký rozhlasový trh svým posluchačů mnoho nenabízí, takže pestrost nabídky formátů zajišťují rádia z Prahy, Německa a Polska.

Radio Contact patří mezi tradiční hitové stanice s AC formátem, které od počátku devadesátých letech vládly českému éteru. Programové schéma je už dlouhá léta prakticky neměnné, stejně jako hudební formát a zvukový obal. Jeho poslechovost je nejvyšší na věkových skupinách od 20-29 a 40-49 let. Největší úspěch má v obcích s 5-20 tisíci obyvateli, v samotném Liberci velký úspěch nemá.
Radio Crystal je typické lokální rádio s věrnou posluchačskou obcí v obou okresech, kde vysílá. Jeho formát se nijak výrazně neodlišuje od tradičního AC se základním programem a zpravodajstvím. Posluchačské jádro Crystalu nelze dobře definovat, je poslouchán lidmi ve věku 12-59 let, kteří žijí převážně v městech od 5 do 100 tisíc obyvatel.

Z okolních krajů konkurují domácím prakticky pouze stanice vysílající z Prahy. Díky místnímu vysílači onkuruje Crystalu tanečnější Bonton, Contact se musí bránit vlivu Blaníku, Kissu a Country Radia.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Libereckém kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt III.-IV.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a čtyři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože v loňském roce byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Libereckém kraji

Liberecký éter dlouhá léta ovládalo Radio Contact, jeho výsledky se ovšem řadu let stále zhoršují, takže mu v současnosti dýchá na záda Radiožurnál a Evropa 2, která zde ovšem také zažila lepší roky. Lépe se v poslední době daří Frekvenci 1, která dokázala předstihnout konkurenční Impuls. Poněkud za očekáváním jsou výsledky Černé Hory, která má v Liberci dokrývač, a vůbec se dokrývač nevyplatil rádiu Kiss FM, které má v krají nulovou poslechovost.

Budoucnost

Co čeká Liberecký kraj v dalších měsících a letech? V první řadě rozhodnutí, co bude se dvěma kmitočty, které zbyly po zkrachovaném Radiu Euro K. S největší pravděpodobností na ně RRTV vypíše nové licenční řízení, jehož vítěz by mohl provětrat silně zatuchlý liberecký éter. Už dnes se můžeme těšit na souboj dvou silných sítí, skupiny okolo Stamford Managing a sítě rádií Hey.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .