Od nástupu nové ředitelky do čela Slovenského rozhlasu se dějí zajímavé věci – vypíná a po pár měsících se opět zapíná zahraniční vysílání, reorganizují se vysílače, přečíslovávají se okruhy a ještě ke všemu se možná i budou vypínat střední vlny a opouštět současné sídlo „Obrácená pyramida“. 22. května poskytla ředitelka SRo Miloslava Zemková Radě Slovenského rozhlasu informace o tom, že slovenské ministerstvo financí ani ministerstvo kultury, nechtějí střední vlny proplácet, a to ani přesto, že jim to zákon nařizuje.
Miloslava Zemková prozradila agentuře SITA, že letos je v rozpočtu plánováno na střední vlny 45 miliónů korun. Tím, že je stát nezaplatí bude SRo opět ve ztrátě. V případě, že by se ředitelka musela rozhodnout mezi tím, či vlny vypnout anebo vlny udržet za cenu snížení rozpočtů pro stanice, rozhodne se jednoznačně vlny vypnout. Slovensko by tak vytvořilo „hluchou“ díru uprostřed Evropy.
A koho by se případné vypnutí dotklo nejvíce? Především posluchačů rádia Patria, které na středních vlnách vysílá 8-10 hodin denně a částečně i posluchačů rádia Regina, které vysílá po zbytek času. Rádio Patria by se v takovém případě muselo přesunout na VKV, což by přineslo problémy – starší generace stále ani teď v době digitalizace ještě nevlastní VKV přijímač a navíc by se muselo integrovat do některého současného okruhu, nejspíše do rádia Slovensko nebo rádia Regina.
Několikaměsíční komunikace a dohadování vyústilo v definitivní stanovisko Ministerstva kultúry Slovenskej republiky – převod financí ze státního rozpočtu je neuskutečnitelný a doporučuje rozhlasu provoz zaplatit z koncesí. „Ide o sumu 45 miliónov korún, ktorú z koncesionárskych poplatkov navyše vybrať nemôžeme.“, prohlásila ředitelka SRo Miloslava Zemková.
A jaké je řešení? Snad jediné možné, a to změna zákona o SRo. Přesněji – změna, že by rozhlas nebyl nucený vysílat 5 celoplošných okruhů, ale jen tři celoplošné a tři regionální, i když s tím počítá nově přijatý zákon o digitálním vysílání. Situace se ale musí v managementu Slovenského rozhlasu vyřešit do konce roku. Posledním prosincem totiž končí výpovědní lhůty pro AM vysílače. Slovenský rozhlas už od května vypověděl smlouvu se společností TBDS, a.s. (bývalé Radiokomunikácie, které vysílače provozují). Ke konci května dlužil Slovenský rozhlas této společnosti zhruba 160 miliónů korun. V částce je i dluh z roku 2006, kdy rozhlas dotace ještě dostal. Splátkový kalendář rozhlas nemá žádný – nemá ho totiž z čeho proplácet, závazná dohoda ale je, že se dluh nebude dále zvyšovat.
Evropská vysílací rada doporučuje rozhlasům vyčleňovat ze svých rozpočtů na vysílače asi 10 %, Slovenský rozhlas ale vyčleňuje třikrát tolik a situace je stále patová!
Dalším problémem je fakt, že sídlo Slovenského rozhlasu, takzvaná „obrátená pyramída“ potřebuje velmi nutně rekonstrukci. Prostředky ale zřejmě poskytne Ministerstvo kultury. V úvaze jsou čtyři varianty. První počítá s výstavbou úplně nové společné budovy pro Slovenskou televizi, Slovenský rozhlas a možná i TASR. To by ale stálo asi 2,5 miliardy. Druhá varianta je přístavba k obrácené pyramidě směrem do Žilinské ulice, kde jsou v současnosti restaurace, to by stálo asi 500 miliónů.
Třetí návrh přinesla STV – ta rozhlasu nabízí své volné prostory ve výškové budově v Mlýnské dolině. I tato budova je však v žalostném stavu a oprava by sála asi jednu miliardu. A poslední varianta by byla asi nejšťastnější, ale bohužel je technologicky i provozně nejtěžší. Je jí rekonstrukce současného sídla v Mýtné ulici v centru Bratislavy. Rekonstrukce jedné z dominant centra by stála asi 700 miliónů, ale nemůže probíhat za stálého 24 hodinového provozu.
Budoucnost sídla, stejně jako budoucnost středních vln se bude ještě detailně probírat v Rozhlasové radě a na Ministerstvu kultury. Se středními vlnami to zatím vypadá bledě a se sídlem se zatím Ministerstvo kultury přiklání k variantě výstavby nového sídla společně s televizí – 23. května to již odsouhlasila slovenská vláda. Ministr kultury Marek Maďarič má předložit podrobný návrh do konce srpna.
Nic ale ještě není rozhodnuto, proto nám nezbývá, než čekat a čekat.