DOPLNĚNO.Koncem listopadu se mezi broadcastery objevily spekulace, že reklamní síť MMS a některá rádia byla prodána do Francouzské Polynésie. Podezření vznikla díky společnosti Stamford Managing a.s., která získala podíly v několika licencovaných společnostech. Podle internetového obchodního rejstříku je totiž ovládána z jedné poloviny z Velké Británie a z druhé z ostrova Niue ve Francouzské Polynésii. Vzhledem k tomu, že podobné spojení na první pohled působí podezřele, rozhodli jsme se na vlastnickou strukturu a současné portfolio firmy Stamford Managing podívat podrobněji.
Kdo ovládá Stamford Managing?
Při pohledu do internetového obchodního rejstříku zjistíme, že Stamford Managing stoprocentně ovládá pražská firma City Project s.r.o., jejíž jednatelkou je Renata Škopková a kterou vlastní napůl Ziptrex Limited z Irska a z Akont Holding z ostrova Niue. Byla tedy naše nejsilnější reklamní síť prodána do ciziny?
Nebyla. Při podrobnějším pohledu do obchodního rejstříku zjistíme, že City Project je firma, která je mezičlánkem při obchodu s prázdnými společnostmi. Všichni, kdo někdy zakládali obchodní společnost, dobře vědí, jak dlouho trvá zápis nové společnosti do obchodního rejstříku. Toho využívají firmy, jejichž obor podnikání je výroba a prodej akciových a s.r.o. společností. Taková firma zakládá jednu firmu za druhou a zcela čisté, bez pohledávek a dluhů, je nabízí k prodeji za ceny okolo 60 tisíc v případě s.r.o. nebo 120 tisíc v případě a.s.
V případě firmy Stamford Managing byla výrobcem firma Společnosti Online s.r.o., která je ovládána také z Velké Británie. Vše pak potvrzuje fakt, že Renata Škopková je podle internetových stránek vedoucí správy společností firmy Společnosti Online s.r.o. V případě Stamford Managing tedy nejde o žádné rozprodávání českého éteru do ciziny, ale o vytvoření společné obchodní a programové platformy několika rádií s reklamní sítí.
Jaká je tedy vlastnická struktura Stamford Managing? Předsedou představenstva je podle obchodního rejstříku zatím šéf MMS Daniel Sedláček, ale podle dobře informovaného zdroje jsou v představenstvu Jaroslav Král, Václav Ježek a Daniel Sedláček. Akcionářů je podle stejného zdroje devět a patří mezi ně šestice původních podílníků První rozhlasové (tedy všichni kromě majitele Radia Dragon Zdeňka Pachovského) a trojice původních spolupodílníků MMS přes firmu BDG (tedy všichni kromě Jana Pfeifera). Kompletní výčet vlastníků ukazuje výše uvedené vlastnické schéma, jehož správnost dnes potvrdil ředitel MMS Daniel Sedláček.
Stamford má podíly v pěti rádiích, přibudou další?
Podle internetového rejstříku zjistíme, že Stamford Managing v současnosti stoprocentně vlastní reklamní síť Media Marketing Services a má 50 procent ve firmě František Vostál s.r.o., která vlastní licenci Radia Vysočina. Ta má navíc padesátiprocentní podíl ve firmě Českomoravské Rádio s.r.o. vlastnící licenci Radia Blaník jižní Morava.
Další vazby v internetovém rejstříku zatím nefigurují, ale pro server RadioTV je potvrdil mluvčí RRTV Pavel Barák. Rada totiž musí každý převod vlastnictví v licencovaných společnostech předem potvrdit. „V Rádiu OK dva podílníci – Boris Kudláček 51% a První rozhlasová s.r.o. 49% – prodávají75 % podílu společnosti Stamford Managing a.s., Kudláček si nechává 25%. Novým jednatelem je Miloš Procházka. V Radiu Olympic, které ovládá První rozhlasová s.r.o., se stane 100% vlastníkem tatáž společnost Stamford Managing,“ konstatuje Barák.
Vzhledem k tomu, že koncem listopadu RRTV schválila První rozhlasovou jako stoprocentního vlastníka licencované společnosti Radia Euro K, je Stamford Managing automaticky také vlastníkem Radia Euro K, čímž se počet rádií, ve kterých má podíl, dostává na pět. Ani to ovšem nemusí být konečný stav. Je možné, že se do této platformy sdružující regionální stanice budou chtít zapojit další rádia. RadioTV bude po případných nových přírůstcích dále pátrat.
UPDATE: Další přírůstek vypátrali naši čtenáři, když zjistili, že První rozhlasová získala již v loňském roce 40% podílu v servisní organizaci pražského Fajn Radia, firmě ESA reklamní agentura s.r.o. Ta totiž ovládá 45% podíl ve společnosti ESA Radio s.r.o., která vlastní licenci Fajn Radia.