Možný recept pro televize, které začnou po zavedení digitálu vysílat. Ranní program je možné si půjčit nebo vlastně přebírat z rádia. Tak to teď dělají v německé televizi RNFplus. Malá stanice nemá prostředky na vytvoření vlastní Breakfeast TV. A tak vysílá ranní show rádia Regenbogen. Jak to funguje? Věřte tomu, že velice jednoduše.
Ranní show rádia Regenbogen (Duha) se vysílá v televizi. Od pondělí do pátku můžou diváci regionální televizní stanice RNFplus sledovat mezi šestou a desátou ráno ranní show rádia Regenbogen. Nik & Co. jsou k vidění prostřednictvím kamery ve studiu. Zatímco většina rádií dává signál z této kamery na svůj web, Regenbogen se širokému okolí prezentuje na satelitu. „Díky RNFplus zasáhneme přes satelit a kabel skoro každou domácnost v rýnsko-neckarském regionu a navíc nás mohou samozřejmě sledovat lidé v celém státě a přes satelit v celé Evropě,“ raduje se ředitel televize Bert Siegelmann.
Diváci vidí v televizi ranní moderátorskou dvojici Nika a Mimi, kterým se můžou doslova dívat pod ruce. Záběry z kamery ve studiu nejsou ale to jediné, co televize divákům nabízí. Na spodním okraji obrazovky běží kraul se zprávami, počasím a dopravními informacemi. Nechybí informace o čase a datum a také playlist. Na něm divák vidí, co se hrálo, co hraje právě teď i to co bude hrát jako další. Uveden je název songu, interpret i délka. Televizní obrazovka tak může připomínat monitor s odbavovacím softwarem ve studiu. Obrazovku doplňuje jméno ranní show a loga rádia Regenbogen a televize RNFplus. Vše je vyvedeno na decentním modrém pozadí.
Z novinky se neradují jen v televizi RNFplus ale také v rádiu Regenbogen. „Díky televiznímu obrazu je rádio možné zažít visuálně, ještě emocionálněji,“ prohlásil programový ředitel rádia Klaus Schunk. Stejně jako jeho kolega Siegelmann ze spolupracující televize je i Schunk přesvědčen, že jde o smysluplný a důležitý bod v marketingovém mixu stanic a věří, že ho publikum přijme.
Projektu se účastní i studenti Vysoké školy médií ve Stuttgartu. Profesor Holger Nohr z oboru hospodářská informatika k tomu říká: „V rámci studie k IT-managementu a managementu procesu ve vysílání zkoumáme pracovní vztahy mezi rádiem a televizí na příkladu této regionální mediální kooperace. Projekt znamená pro naše studenty zajímavou a zároveň velmi náročnou výzvu.“
Propojení rádia s televizí není tak běžné s internetem už ano. Internetové stanice, které vznikají jako odnože zavedených terestrických rádií jsou už běžné i u nás. Známá síť NRJ teď rozjíždí řadu nových rádií ve Švýcarsku. Energy Curych nabízí možnost poslechu celkem jedenácti stanic. Kromě svého terestrického programu šíří po síti tuto desítku žánrových rádií.
Novinky servíruje Energy Hot, na Energy Rock hrají kytary první housle, R&B, hip hop a soul přináší Energy Black, taneční věci Energy Dance, zamilované potěší Energy Love, dívky Energy Girl, milovníky filmů Energy Soundtrack. Energy 90´s hraje dle sloganu pop na cestě k miléniu a Energy 80´s to, co poslouchali naši předci. NRJ Special je podle webu rádiem pro speciálním příležitosti.
Tématické stanice mají posluchačům především ve Švýcarsku umožnit dopřát si hudbu, které je ve vysílání klasických rádií věnováno jen minimum prostoru. Vybrat si požadovanou stanici můžete na www.energyradio.ch.