Dnes si představíme pořady, které přináší běžné německé „Freies Radio“. Minule jsme se podívali na tato nezisková rádia všeobecně, teď se podíváme na konkrétní příklady. Tvorba takovýchto stanic je nesmírně pestrá. Pořad střídá pořad. Rádio je tak místem, kde se můžou svobodně vyjadřovat názory na cokoliv podobně jako třeba na internetovém blogu.
Že se jedná o rádia nesvázaná konvencemi komerčních stanic dokládají často i jejich názvy, které se nesou v podobném duchu jako jména ochotnických divadelních souborů. V Marburgu například vysílá Radio Unerhört – tedy Neslýchané. V Tübingenu zase nadšenci tvoří stanici Wüste Welle – Pustá vlna. Schopfheim je domovem pro KanalRatte – KanálKrysa. V Mannheimu mají Bermuda.funk. V Recklinghausenu si vymysleli označení MikroWelle – Mikrovlna. Narážkou na to, jak barevné vysílání může být, je název drážďanské stanice coloRadio. V Darmstadtu je nekomerční vlnkou RadaR. V Berlíně zas mají Radiokampagne a také Pí Rádio (Pí jako 3,14), v Hannoveru Radio Flora atd. Některé stanice se jmenují jen obyčejně Freies Radio Freudenstadt nebo Freies Radio für Stuttgart.
Zatímco v komerčních stanicích se razí pravidlo, že rubriky zabíjí rádio a že jedinou dobrou rubrikou jsou zprávy, komunitní rádia naopak vysílají velké množství pořadů a rubrik. Nechybí tu ale ani ty zprávy. Například už zmiňované Rádio MikroWelle přináší vždy v celou hodinu zprávy veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandfunk.
Teď se pojďme podívat na konkrétní pořady, které tato rádia vysílají. RUM – Radio Unerhört Marburg vysílá každou první, třetí a pátou sobotu v měsíci (tak je to uvedeno na internetových stránkách, takže vlastně jednou za 14 dní) mezi 20 a 22 hodinou pořad Afro Latino Power. Ten nabízí hudbu Afriky a Latinské Ameriky s politickým podtextem. První pátek v měsíci se vysílá (opět od osmi do deseti večer) magazín elektronické hudby An der Nadel. První a třetí středu v měsíci se nostalgicky vzpomíná v pořadu Candlelight, který má i svoji vlastní internetovou stránku www.candlelight-online.de. Kromě hudebních pořadů, které se věnují jazzu, černošské hudbě, trance a dalším stylům, tu najdeme i pořady nehudební.
Svoji rubriku Radladen (obchod s koly) tady má i cyklistický klub ADFC, ve které dává tipy na zajímavé akce a výlety, hovoří o technice a přináší zprávy z cyklistického světa. O válkách a pacifismu je magazín pojmenovaný příhodně Kalašnikov. O politice a internetu je pořad 17 Grad – 17 stupňů. Svůj prostor tady najdou i vysílání v cizích jazycích. V magazínu Wortwerk můžou posluchači jednou za měsíc slyšet vyprávění, povídky, lyriku, prózu a napínavé příběhy. Ty ve vysílání čtou na živo jejich autoři z marburské literární dílny. Jeden pořad je zas věnován jidišké kultuře.
Gedankenfreiheit – Svoboda myšlenek se zabývá lidskými právy a svobodou vyjadřovat své názory. Věcné informace z každodenního života a rozhovory s odborníky mají posluchače navádět k tomu, aby se na občanskou demokracii v Německu dívali kriticky. Ke kritickému pohledu na fungování přispívají média a i ta je potřeba podrobit zkoumání. Radio Unerhört Marburg vysílá měsíčně pořad převzatý od Radia Corax Recherche, který informuje právě o pozadí jak alternativních tak etablovaných médií. Od dalšího komunitního rádia F.R.E.I. přebírá RUM pořad o astronomii a cestách do vesmíru Raumfahrtjournal. Ač je v názvu slovo žurnál nejde o deník nýbrž o měsíčník. Celkem tady najdeme více jak padesát různých magazínů a rubrik.
Pestrost témat vysílaných pořadů je společná všem svobodným rádiím. Wüste Welle v Tübingenu dává ve svém vysílání prostor i ochraně přírody a tak tu mají svůj magazín členové místního hnutí Greenpeace. Ženám a ženským tématům je věnovaná jednou týdně hodinka Frauenhour. Full Moon nepřináší black music, reggae a historii této hudby jen za úplňku ale každý týden.
Gästezimmer – Pokoj pro hosty. To je pořad, ve kterém Wüste Welle prezentuje příspěvky jiných komunitních rádií a také začátečníků, kteří mají nespoutanou touhu a chuť vysílat a experimentovat za mikrofonem. A tím se dostáváme k další funkci, kterou tzv. Freie Radios plní a to sice výchova nových talentů. Přímo na svých stránkách propaguje workshop, ve kterém se zájemci naučí sami vytvářet vysílání. Tyto dílny nabízí nejen jednotlivcům ale rovnou i školám. Některé kurzy jsou jen jednodenní některé i vícedenní. Jejich účastníci se v nich naučí vyhledávat zdroje, dělat rozhovory, moderovat, míchat, stříhat a spoustu dalších věcí. A to všechno stylem Learning by Doing tedy praxí.