Proč musí pardubické studio Českého rozhlasu vysílat v odpojovaných oknech ČRo Hradec Králové, když využívá vysílač Krásné v Železných horách? Pardubickým posluchačům provizorium vadí.
Pardubické studio Českého rozhlasu zahájilo vysílání 4. března v odpojovaných oknech ČRo Hradec Králové na frekvenci 100,1 Mhz z vysílače Krásné. Ten je hluboko v Pardubickém kraji, a tak se rozhlas dostal do palby otázek, proč jej nevyužívá pouze ČRo Pardubice. Hradecké studio má navíc k dispozici vysílač Černá hora, který by při zvýšeném výkonu mohl dokrýt některé oblasti v jižní části královéhradeckého kraje.
Proč jenom odpojovaná okna?
„Vysílač Krásné zasahuje svou oblastí pokrytí přibližně stejně do pardubického i královéhradeckého kraje (tzn. v okamžiku jeho přechodu pouze na pardubické vysílání dojde na mnoha místech hradeckého kraje k opačnému efektu – nebude k dispozici signál ČRo HK), kromě toho má značné přesahy i do dalších oblastí. Z tohoto důvodu je podle názoru vedení ČRo vhodnější pro použití v celoplošné síti,“ vysvětluje marketingový manažer ČRo René Zavoral.
Před spuštěním samostatného pardubického vysílání podnikl rozhlas několik důležitých kroků. „Jedním z nich bylo zvýšení výkonu vysílače Černá hora a výměna kmitočtů mezi ČRo Hradec Králové a ČRo 3 – Vltava v říjnu loňského roku. Tím se vytvořila situace umožňující zahájit vysílání pro Pardubicko alespoň v této formě odpojovaných lokálních oken,“ přiblížil Zavoral, podle něhož bude rozsah oken pardubického vysílání v programu ČRo Hradec Králové postupně narůstat. „Cílovým stavem je přejít v obou regionech na kmitočty více zohledňující existující správní členění,“ slibuje.
Vysílání se bude rozšiřovat
Od 1. dubna plánuje ČRo Pardubice rozšíření vysílání o hodinový Kulatý stůl, který se objeví jednou až dvakrát měsíčně souběžně v programu pardubického i hradeckého studia. Počínaje červnem by měl rozhlas z Pardubic vysílat třikrát denně Události regionu (7:00, 15:00 a 17:00), každou druhou hodinu zprávy a dvakrát týdně publicistiku nebo rozhovory (po 13:00 a 17:00). Celkový vysílací čas by se tak měl navýšit o 51 minut denně a dosahoval by osm hodin měsíčně. I to však kritici stávajících poměrů považují za málo a uvítali by spíše celodenní vysílání zaměřené pouze na Pardubický kraj.
Problematika pardubického studia ČRo vedla k několika polemikám v regionálním tisku. Asi nejsilnější rozpoutal původní koordinátor projektu ČRo Pardubice Jaroslav Zvára. Ten kritizoval rozhlas kvůli malému rozsahu pardubického vysílání (tři zpravodajské bloky denně) a způsobu využívání vysílače Krásné. Posluchači upozornili na problém se znělkou ČRo Hradec Králové před začátkem pardubického vysílání. „Budeme se snažit potlačit zvukové upoutávky propagující název stanice Český rozhlas Hradec Králové. Místo nich by se měl častěji objevovat například slogan: Rádio vašeho kraje,“ slíbil programový ředitel Českého rozhlasu Josef Havel.
Kasík slibuje Krásné pro Pardubice
Podle generálního ředitele ČRo Václava Kasíka je snahou rozhlasu omezit vysílání ČRo Hradec Králové na stávající vysílač Černá hora 90,5 MHz doplněný dokrývačem menšího výkonu přímo v krajském městě. Další dokrývač by měl pokrýt oblast Rychnova nad Kněžnou, kterou nyní pokrývá vysílač Krásné. „Pro ČRo Pardubice bychom pak využívali jako základní vysílač Krásné (10 kW) a dokrývací vysílače menšího výkonu přímo ve městě, pro okolí Svitav, případně i další pro některé z údolních měst,“ říká Kasík.
Malý rozsah samostatného vysílání pro Pardubice nemusí způsobovat pouze „problém“ s vysílačem. Poslanec Miloslav Kučera (ČSSD), který pochází právě z Pardubic, upozornil na nedostatek financí na celodenní program. Studio by také muselo zaměstnat potřebný počet redaktorů a dalšího personálu, na což v současné době nemá prostředky. O tom, že s překryv vysílače Krásné do královéhradeckého kraje může být zástupný problém, svědčí i loňské doporučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, aby ČRo Pardubice zahájil celodenní vysílání právě na vysílači Krásné.