Rozhlasový trh loni zaznamenal téměř šestiprocentní nárůst výdajů do reklamy oproti roku 2000. Společnost ARBOmedia předpokládá, že podobný trend bude pokračovat i letos. Prodej reklamy je ale silně sezónní.
Značné sezónní výkyvy zaznamenaly loni výdaje do reklamy v rádiích. Společnost ARBOmedia odhaduje částku, která putovala do rádií v roce 2001, na 1,04 miliardy korun. To je o 5,6 procenta více než v roce 2000, ale představuje pouhých sedm procent celkových výdajů do reklamy v České republice.. Největší zájem o reklamu v rádiích byl v říjnu a listopadu, naopak v letních měsících rapidně klesnul.
Podle Jany Čepelkové sice i loni pokračoval trend snižování denní poslechovosti rádií, v týdenním zásahu jsou ale výsledky českých rádií stabilní. „Pokles denní poslechovosti se netýká žádné vyhraněné cílové skupiny, je rovnoměrný u všech,“ upozornila Čepelková, podle níž si pozici lídra v poslechovosti nadále drží Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Rozdíl mezi prvenstvím v poslechovosti a druhým místem v podílu na trhu, které Radiožurnálu odebralo Radio Impuls, vidí Čepelková v rozdílné délce poslechovosti.
Důraz na informace a českou hudbu
„Radiožurnál svým formátem neláká k delšímu poslechu, nelze jej proto využívat jako zvukovou kulisu,“ míní Čepelková. Takové nároky naopak splňuje Impuls. Loňský rok potvrdil silnou pozici české hudby, která se projevila na růstu poslechovosti Evropy 2, Rádia Blaník, ale třeba i zmíněného Impulsu. Mezi posluchači je zřejmá orientace na informační rádia, zajímavá je také zvyšující se poptávka po stanicích specializovaných na úzký okruh lidí. Jak příklad Čepelková uvádí rockové Rádio Beat.
Při rozhodování o investicích do reklamy v rádiích hraje důležitou roli nízká cenová úroveň, která je zhruba šestkrát nižší než v sousedním Německu. Podle šéfa ARBOmedia Michaela Richtera přitom zadavatelé stále častěji požadují kromě klasických spotů a sponzoringu další netradiční formy reklamy na samé hraně zákona. „Jde o nové formáty mimo reklamní časy, které následně činí problémy regulačním orgánům,“ upozorňuje Richter.
Růst bude pokračovat i letos
Reklamu v rádiích si nejčastěji zadávají telekomunikační společnosti, finanční ústavy a tištěná média. Podle Čepelkové jde o trend, kdy noviny a časopisy přehodnotily svůj postoj k vlastní propagaci a nebojí se výdajů do reklamy. Vůbec největším zadavatelem rozhlasové reklamy byl v loňském roce Eurotel s 38 tisíci spoty, následovaný Kooperativou (30 tisíc spotů) a Českým Telecomem (26 tisíc spotů). První desítku dále tvoří Český mobil, Tipsport, Mafra, Česká pojišťovna, Lidové noviny, Radiomobil a Českomoravská stavební spořitelna.
Pro letošní rok ARBOmedia předpokládá pokračování mírného růstu, i když v rámci podílu na celkových výdajích do reklamy si rádia mírně pohorší (6,9 procenta z celkového koláče oproti 7 procentům za loňský rok). Meziroční nárůst výdajů do reklamy v médiích by měl dosáhnout 5,3 procenta, investice porostou na téměř 1,1 miliardy korun. Richter však upozorňuje, že jde o optimistickou verzi, která se může různými vnějšími faktory změnit.