Nový Zéland je pro řadu z nás exotická země. Rádia tady ale fungují podobně jako u nás. Různorodost je zajištěna nejen řadou komerčních formátů, ale také konkurencí v podobě studentských rádií, které přinášejí podobně jako křesťanské stanice určitou alternativu.
National Radio začalo vysílat v roce 1936. Jedná se o celoplošnou stanici, která vysílá zprávy, umělecké pořady, hudbu, kulturní programy a také pořady v jazyce Maorů. K šíření se používají střední vlny i VKV, signál je distribuován také přes satelit a streamován po internetu. K dispozici je i podcast. National Radio FM je první stanicí na Novém Zélandu, která používala RDS. Stanice přebírá i některé rozhlasové pořady ze zámoří. Oblíbená je například Prairie Home Companion. Rozhlasové varieté vysílané každou neděli z Fitzgeraldova divadla v St. Paulu v americkém státě Minnesota. Show přebírá řada veřejných rádií v USA. Z produkce BBC je pak přebírán pořad Reith Lectures.
Vlajkovou lodí je ovšem program vyráběný přímo pro National Radio. Jde o Morning Report, který se vysílá po jedenáct měsíců v roce vždy ve všedních dnech od šesti do devíti hodin ráno. V létě konkrétně v lednu se místo Morning Reportu vysílá Summer Report. Pořad má dva moderátory, kteří provázejí celým ranním vysíláním. Konkrétně je to Geoff Robinson a Sean Plunket. Zprávy čte držitelka ceny hlasatelů zpráv Nicola Wright. Morning Report přináší zprávy z domova, ze zahraničí, venkova, sportu i obchodu. Na přípravě se podílí zkušený tým dopisovatelů a reportérů. Morning Report se tak může pyšnit cenou Qantas Media Award z roku 2005 za nejlepší zpravodajský program.
National Radio patří pod Radio New Zealand. Tato organizace byla ustanovena v roce 1975. Do roku 75 nesl veřejnoprávní vysílatel označení New Zealand Broadcasting Corporation (NZBC). Do roku 1962 se používalo ještě jiné jméno a to New Zealand Broadcasting Service (NZBS). Radio New Zealand se v roce 1978 stalo součástí Broadcasting Corporation of New Zealand (BCNZ), která zastřešuje jak televizní tak rozhlasové vysílání. Televizní vysílání zajišťuje Television New Zealand.
Kromě stanice National Radio vysílá Radio New Zealand ještě další. Concert FM je stanice podobná naší Vltavě. Nabízí vážnou hudbu a jazz. Objevují se tu i zprávy. Třetí síť nese název AM Network. Jak už napovídá jméno, jde o stanici, která se šíří v pásmu středních vln. Tento program přenáší zasedání parlamentu. V době, kdy novozélandský parlament nezasedá, pronajímá Radio New Zeland tyto frekvence křesťanskému rádiu ze skupiny Rhema Broadcasting Group.
Toto křesťanské rádio se jmenuje Southern Star. V playlistech se objevuje současná křesťanská hudba a chvály. V programu samozřejmě nechybí čtení z Bible a kázání Chucka Swindolla a Dereka Prince. Stanice má řadu vlastních frekvencí. V době, kdy se nevysílají přenosy ze zasedání parlamentu, pak Southern Star využívá i už zmiňovanou síť AM Network. Rhema Broadcasting Group vysílá ještě další stanice . Radio Rhema je křesťanským rádiem, které se orientuje na aktivní lidi. V programu se objevuje hodně diskusních pořadů. Do portfolia patří i stanice Life FM. Ta se zaměřuje na posluchače pod třicet let a hraje současnou křesťanskou hudbu. Křesťanskou stanicí je ještě UGM.
Radio New Zealand vysílá i do zahraničí. Okolní státy se snaží oslovit prostřednictvím krátkovlnné stanice Radio New Zealand International (RNZI). Ta vysílá převážně pro země v Pacifiku. Vysílač je umístěný na Severním ostrově. RNZI je možné stejně jako National Radio, Concert FM a AM Network (to jen v době zasedání parlamentu) naladit jako stream. Existuje tady i služba rádio na přání. Denně vysílané relace se uchovávají v internetovém archívu 7 dní. Týdně vysílané relace jsou ke stáhnutí čtyři týdny po svém odvysílání.
Nový Zéland má samozřejmě i řadu komerčních stanic. Na mladé obecenstvo cílí síť The Edge FM vlastněná společností CanWest Global Communications. Stanice vznikla jako lokální rádio v Hamiltonu. V roce 1999, po pěti letech existence začala expanze do celé země a v roce 2001 přišlo stěhování do Aucklandu. V současnosti se jedná o druhou největší síť na Novém Zélandu, která se může pochlubit 400 tisíci posluchačů. První místo drží Newstalk ZB s 423 tisíci posluchačů týdně. Konkurentem je ale hlavně ZM (též ZMFM). Ten hraje hity, pop, rock, hip hop a dance. Týdně si ZM naladí zhruba 360 tisíc posluchačů. Stanice vznikla původně jako státní rockové rádio. Předchůdci byly stanice 1ZM, 2ZM a 3ZM. Stejně jako se používají v USA písmenné kódy k označení stanic, používaly se na Novém Zélandu volací znaky složené z čísla a písmen- (1 – Severní ostrov, Bay of Plenty, 2 – zbytek Severního ostrova a provincie Nelson na Jižním ostrově, 3 – Jižní ostrov po Timaru a 4 – zbytek Jižního ostrova) Písmeno Z v názvu pak značilo komerční stanici.
Písmenko Z měl původně v názvu i Channel Z dnes Kiwi FM, které nabízí alternativní hudbu. Komerčních stanic je ale samozřejmě mnohem víc. More FM, Classic Hits FM, Solid Gold, Radio Haurali, Viva FM, The Breeze, The Rock, Coast, Flava, Hokonui Gold, Radio Dunedin, Vision nebo GoldRush 1440.
Alternativu přináší řada studentských rádií. Ty vysílají na VKV ale většinou mají k dispozici jen jednu frekvenci. Studentskými rádii jsou v Austrálii bFM, Radio Control, The Most FM, Radio Active, RDU a Radio One. Na vysílání se podílí nejen studenti, ale i absolventi univerzit. Některé existují už od sedmdesátých let.
Další stanice nabízí e upovídaný program, často jde o zpravodajská rádia. 11. dubna 2005 začala vysílat stanice Radio Live, které se snažilo vytvořit konkurenci síti Newstalk ZB. Akcie Radia Pacific se obchodovaly i na burze. Tato stanice vysílá například přímé reportáže z koňských dostihů. Sporty všeho druhu je pak možné slyšet v komentářích stanice s jednoduchým názvem Radio Sport. Další zajímavou stanicí je Tourist Information FM. Do kategorie stanic s vysokým podílem mluveného slova patří i veřejnoprávní National Radio.
Tolik k novozélandským rádiím, příští týden se podíváme na novozélandské televize.