Koncem minulého týdne zahájila oficiální vysílání první stranická rozhlasová stanice. Radio Haló Futura provozuje Komunistická strana Čech a Moravy přes společnost Futura a.s., která zároveň vydává Haló noviny. Stanice, která se prezentuje sloganem Maják do jiné budoucnosti, vysílá 12 hodin denně a poslouchat ji můžete zatím jen přes internet.
„Myšlenka založit rádio přinášející objektivní informace ze světa práce a to i z míst, která nejsou pro vlastníky a vedení současných médií příliš atraktivní, vznikla již před mnoha lety mezi sympatizanty a členy levicových stran. Legislativní, technické a ekonomické podmínky pro její realizaci však byly suboptimální, takže až nyní s rozvojem internetu a dalších moderních
technologií se sen vytrvalých, nezkorumpovaných bojovníků za beztřídní společnost podařilo alespoň v tomto bodě naplnit,“ komentuje okolnosti vzniku stanice jeden z jejich tvůrců Milan Rokytka.
Radio Haló Futura vysílalo zkušebně již od června loňského roku, oficiální provoz byl spuštěn minulý pátek. Stanice vysílá zatím pouze přes internet, její program šíří internetový broadcaster ABradio.cz ve formátu Windows media a k dispozici jsou čtyři streamy v kvalitě 16, 32, 64 a 128 kbps. Podle statistik firmy ABradio si stanici v pátek 6. ledna naladilo 121 posluchačů. Na otázku, zda se uvažuje i o jiných možnostech šíření, Rokyta odpovídá: „Ano, uvažujeme. Nechte se překvapit!“
Program stanice je stavěn podobně jako u klasických rádií. Zpravodajství, publicistika, rozhovory, magazíny a to vše prokládá muzika ve stylu osvědčených pohodových hitů. Ale nejen těch, ve vysílání se objevují i skladby, které jinde neuslyšíte, například písničky z období Pařížské komuny, nahrávky pokrokových a revolučních písní a rovněž Internacionály v češtině, slovenštině a dalších asi dvaceti světových jazycích.
Vysílání Radia Futura připravují podle Rokytky dva lidé na celý úvazek (Milan Rokytka a Petr Burda), dva na poloviční úvazek plus širší okruh spolupracovníků za honoráře. Na rozdíl od většiny internetových stanic ovšem Radio Haló Futura nevysílá nonstop, ale pouze od dvou odpoledne do dvou ráno. Proč stanice nevyužívá dopolední hodiny, kdy je zájem o internetové vysílání nejvyšší? „Zkušební vysílání běželo nejprve 24 hodin a poté byla zvolena – z různých důvodů, současná vysílací doba. S rozvojem rádia počítáme s její změnou směrem, který jste naznačil,“ vysvětluje Rokytka.
Ačkoliv vznik stranických elektronických médií umožnila novela zákona o politických stranách a hnutích, která byla schválena již v roce 2004, KSČM je zatím jediná česká strana, která si rádio postavila. Co si o tom myslí Milan Rokytka? „Těžko říci, asi nemohou navázat na takovou tvořivou tradici jako naše hnutí. To se ale musíte zeptat jich. Pokud vím tak lidovci ale o něčem uvažují… Za ODS k nám přijde diskutovat o Che Guevarovi a zákazu písní o něm Ivan Langer a třeba jim to tak stačí…“