Návrhem podporovat ze státních peněz soukromá rádia je zděšeno nezávislé a neziskové rádio FREIRAD 105,9 z Innsbrucku. To se podivuje nad tím, že vláda chce dát finance spíš komerčním než neziskovým projektům a jít tak proti trendu, který je v jiných evropských zemích. Nezisková rádia jsou velice rozšířená v sousedním Německu.
Das Freie Radio Innsbruck (FREIRAD 105,9) se ohradilo proti veřejné podpoře rádiím, která jsou zřizována za účelem zisku. Nezisková stanice vidí jako naprosto nepřípustnou možnost, že by peníze rakouských daňových poplatníků měly pomáhat soukromým rádiím z problémů. Vláda by spíš měla vytvořit řádný systém podpory neziskových, nekomerčních stanic.
V Evropě se dostává sektoru občanských, nezávislých a neziskových médií (www.radiotv.cz/radio-clanky/4375/ochotnicka-radia—treti-pilir-dualniho-systemu.html ) stále většího uznání, jak dokládá studie, kterou si nechal udělat Evropský parlament. Svobodné rádio Innsbruck v souvislosti s tím komentuje situaci tak, že Rakousko je na dobré cestě tuto šanci propásnout. FREIRAD 105,9 poukazuje na to, že se na jeho programu podílí 400 lidí, kteří připravují formáty, které se v komerčních rádiích neobjevují. Pořady pro děti, mládež, starší lidi, programy v rodné řeči imigrantů, magazíny, ve kterých umělci, kulturní činitelé, sociální spolky a další hovoří o své práci. FREIRAD 105,9 dává obyvatelům Tyrolska 24 hodin denně 365 dní v týdnu možnost tvořit svůj program, kritizovat i vyjadřovat spokojenost a dávat podněty, ať už se týkají kulturního, sociálního, společenského nebo politického života.
Innsbrucké neziskové rádio ve svém apelu na řešení situace v Rakousku poukazuje na holandský model, kde mají lokální nekomerční média už po desetiletí status nezávislé veřejné služby, takže jsou v podstatě veřejnoprávními médii. Rakouská vláda, píše se dále ve zprávě innsbruckého Freies Radia, by měla garantovat pluralitu názorů a svobodu vyjadřování, o kterou by se měl stát postarat přiměřeným financováním neziskových stanic. Ve Švýcarsku nebo v některých německých spolkových zemích dostávají takováto rádia roční příspěvky ve výši 150 000 až 300 000 euro. Takovéto stanice se státní podporou existují i v Dánsku. O jedné, která ale dává prostor přívržencům radikální pravice jsme psali zde www.radiotv.cz/radio-clanky/2482/propaganda-za-statni-penize.html.
FREIRAD 105,9 se bouří proti úmyslu vlády, zřídit subvenční fond, který by podporoval soukromé na zisk orientované stanice. Tento záměr, za kterým stojí ÖVP, je podle FREIRADu naprostým krokem vedle, který nemá nikde jinde obdoby. Podle mínění zastánců neziskových rádií, chce vláda podporou komerčních subjektů zřejmě zajistit potřebnou pestrost v éteru.
FREIRAD 105,9 má svoji webovou stránku www.freirad.at, na které je i přehled vysílaných pořadů. Najdeme tu rozhovor s tyrolským hejtmanem, programy převzaté z německé stanice Radijojo (viz www.radiotv.cz/clanky/2862/radiotv-predstavuje-stanice-pro-deti—radijojo.html ), hudební pořady, například jazzové, hiphopové apod., relaci o AIDS, balkánské rytmy, hudební pořad nazvaný Šok (takto hezky s háčkem), vysílání v angličtině, italštině či španělštině. Stejně jako třicítka dalších podobných stanic v německojazyčném prostoru přináší i FREIRAD 105,9 fórum evropský občanů Europa von unten, kde se probírají evropská témata, na která není v ostatních médiích místo. Prostor tady dostávají studenti univerzity, příznivci literatury a další. Zpravodajství je zajištěno přebíráním relací BBC World Service.