Španělsko má stejně jako Francie, Německo nebo Česká republika duální systém. Vedle veřejnoprávního rozhlasu a televize existují i komerční média. A stejně jako u nás nebo v Polsku, na Slovensku či v Německu i tady najdeme rádio křesťanské. A to ne jedno. Společnou vlastností španělského a francouzského rozhlasového prostředí je oblíbenost rádií, kde velký podíl jejich programu tvoří mluvené slovo. Tyto stanice se nazývají radios generalistas nebo také cadenas generalistas. (Cadena je španělsky síť). Stejně jako ve Francii v případě radios généralistes i tady tvoří program talk-shows, rozhovory a pořady a rubriky s dlouhými příspěvky.
Tyto stanice se těší velké oblibě. Mnoho stanic vysílá na středních vlnách. Na nich je dost poslouchané zpravodajské Radio 5. Radios generalistas už postupně začínají vysílat i na VKV. Pozoruhodné je, že veřejnoprávní rozhlas není ve Španělsku tolik oblíben jako v jiných zemích a dociluje nižší poslechovosti.
Veřejnoprávním vysílatelem je ve Španělsku RTVE (Radiotelevision Española), která se dělí na televizní sekci TVE (Televisión Española ) a RNE (Radio Nacional de España). K RTVE patří i vzdělávací Instituto Oficial de Radio y Televison (IORTV) a symfonický orchestr Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE. RNE vysílá tyto stanice: Radio 1, jehož program obsahuje velký podíl mluveného slova, dosahuje poslechovosti 10 procent. Radio Clásica hraje, jak už napovídá název, klasickou hudbu. Radio 3 nabízí populární hudbu a poslouchá ho 2,3 procenta posluchačů. Radio 4 vysílá v katalánštině a Radio 5 Todo Noticias je zpravodajskou stanicí, kterou poslouchá 3,8 procent lidí.
Poslechovost měří AIMC (Asociación para la Investigación de Medios de Comunicación). Výzkum se zde nazývá Estudio general de Medios. Do zahraničí pak vysílá REE (Radio Exterior de España). Jeho program se zaměřuje především na španělsky mluvící posluchače žijící v zahraničí. REE vysílá 24 hodin denně na krátkých vlnách ve španělštině. Pro nešpanělsky mluvící země se vysílají půl až hodinové bloky v angličtině, francouzštině a arabštině. Vysílání v němčině bylo pozastaveno. Na americký kontinent se vysílání RNE dostává přes opakovací stanici na Costa Rice. V kooperaci s Radio China International se některé programy vysílají přes vysílač v Číně.
Do zahraničí vysílá i španělská televize. Pro cizinu je určen nekódovaný program TVE Internacional. Ten nabízí výběr z pořadů prvního a druhého programu. Nesmí ale vysílat například zahraniční filmy. Tam má TVE většinou licenci jen pro Španělsko. Divák ale není ochuzen o španělskou produkci. Jen v roce 2003 vyprodukovala TVE více než 300 filmů. Ostatní programy TVE jsou kódované a dekódovací karty se dají sehnat jen ve Španělsku. Výjimku tvoří jen zmiňované vysílání do zahraničí a pak ještě zpravodajský kanál Canal 24 Horas. Další tématické kanály TVE jsou tyto: Sportovní program Teledeporte, dětem určený Clan TVE, klasickou hudbu vysílající Canal Clásico, Docu TVE přinášející dokumentární pořady a TVE 50 Años, který nabízí archivní materiály z posledních padesáti let.
I mezi komerčními rádii najdeme jak radios generalistas orientující se na mluvené slovo tak i běžné hudební stanice. Mezi stanice orientující se na mluvené slovo patří Cadena SER, která dosahuje podílu 39,2 procent. Nejposlouchanější stanice Španělska paří stejně jako deník El Pais nebo sportovní noviny Diario As k největší mediální skupině v zemi PRISA (zkratka pro Promotora de Informaciones S.A – čili Šíření informací a.s.) Do této skupiny patří i hospodářský list Cinco Días, televizní stanice Cuatro a pay-tv Canal+. Média skupiny PRISA jsou levicově orientována a mají blízko k sociálně demokratické straně PSOE. Zároveň jsou její akcie v seznamu burzy Ibex 35.
Sedmnáctiprocentního podílu na trhu dosahuje síť katolických stanic COPE. Ta je z poloviny vlastněna Španělskou biskupskou konferencí. 20 procent ovládají jednotlivá biskupství. Nejposlouchanějším pořadem je ranní magazín La Mañana (ráno). Politicky je COPE orientován proti socialistické vládě a napadána je i politika katalánské autonomní vlády. Třináctiprocentní podíl na trhu pak dosahuje síť stanic Onda Cero koncernu Grupo Antena 3. Punto Radio vysílá teprve od roku 2004 a stejně jako noviny ABC patří do koncernu Vocento.
Mezi hudebními stanicemi je nejposlouchanější Los 40 Principales z už zmiňované mediální skupiny PRISA. Los 40 Principales hraje Top 40 španělských hitparád. Do skupiny PRISA patří i Cadena Dial. Stanice, která posluchačům servíruje pouze španělskou hudbu. Tento formát si oblíbilo 13 procent. Téměř jedenáctiprocentní podíl na trhu má Kiss FM. Hudební stanice katolické skupiny COPE se může pochlubit podílem 6,4 procenta. Hudba sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let oslovuje na stanici M 80 patřící opět ke koncernu PRISA 5,7 procent posluchačů. Katolická skupina COPE se snaží vybudovat síť Rock&Gol, která by měla pomocí rockové hudby a sportovních pořadů cílit na mladé posluchače. Vyloženě sportem se zabývá stanice Radio Marca (1,8%).
Skupina PRISA provozuje ještě stanice Máxima FM nebo Radio Olé. Působí i v Kolumbii, kde koncernu patří nejposlouchanější stanice Radio Caracol (v překladu Šnek).
Příští týden se vydáme do Belgie.