Ve třetím pokračování seriálu o rozhlasovém vysílání pro děti zavítáme, jak jsem minule slíbila, na soukromé rozhlasové stanice. Nejdříve si podrobněji přiblížíme dětské pořady na křesťanském Radiu Proglas a poté nás Slávek Hrzal, předseda Klubu Domino, Dětské tiskové agentury,seznámí s dětským vysíláním na internetu.
Pořady pro děti a mládež vysílá Radio Proglas každý den. V redakci pro děti a mládež působí Lucie Endlicherová a Radek Habáň. Vydejme se společně na týdenní procházku dětskými pořady. Večerní zívaček je zastavení s modlitbou a pohádkou, které doplňuje pěkná písnička. Naladíte ho denně v 18.45hodin. Pro chvíle před usnutím jsou vybírány nejen pohádky, ale i pověsti a příběhy. Školáci mohou každý všední den vstávat s písničkami a soutěžemi, které (mimo svátky a prázdniny ) nabízí Ranní zívaček. V úterý odpoledne se děti v Barvínku seznámí se zajímavostmi ze světa kolem nás. Teenageři se o den později přenesou do Rozhlasového městečka. Ve fiktivním městě se nachází hvězdárna, zoologická zahrada, kino i kout řečníků. Hodinu před půlnocí mohou ještě navštívit Noční cukrárnu, kde na ně čeká stará i nová hudba, pozvánky na koncerty a k filmovému plátnu.
Sobotníček, magazín pro malé děti s kouzelnou postavičkou ptáka Pepeho, uslyšíte, jak už název napovídá, šestý den v týdnu. Hodinu před nedělním polednem začíná Proglaso, soutěžní kvíz pro děti i starší posluchače. První dvě otázky jsou pro všechny bez rozdílu věku, třetí pro dvanáctileté starší a čtvrtá pro patnáctileté a starší. Otázky (převážně s biblickou tématikou) jsou zadávány písemně. I když je Radio Proglas stanicí křesťanskou, děti a mládež, na rozdíl od jiných soukromých stanic, nepřehlíží.
Rozhlasové vysílání po internetu je v Čechách poměrně mladé. Svůj program tímto způsobem šíří nejen rádia, která vysílají vzduchem, ale existují i stanice, které lze naladit pouze na internetu. Každý jistě dobře ví, že internet je vlastní především mladé generaci, děti nevyjímaje.
Dětské internetové Radio Domino v době svého vzniku možná trochu předběhlo čas. Nápad hry na rádio funguje dodnes a posluchačů stále přibývá. Pořady lze naladit nejen na domovském serveru www.radiodomino.cz, ale i na serveru Abradia. To je současnost. Vraťme se ale k začátkům dětského internetového vysílání. Na otázky odpovídá předseda Klubu Domino, Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal.
Proč se rádio jmenuje Domino?
Internetové Rádio Domino vzniklo z dětí, které spolupracovaly s pořadem Domino Českého rozhlasu 2 Praha. Když byl tento pořad zrušen, děti nechtěly s hrou na rádio skončit a tak jsme založili společně dětské internetové Rádio Domino, které začalo vysílat 9.9. 1999 v 9 hodin 9 minut. Byly to vlastně jen krátké zvukové dokumenty na internetu.
Koho napadlo založit dětské internetové rádio?
To už asi nikdo přesně neví. Vyplynulo to z naší situace a z úvah, co dělat po zrušení pořadu Domino.
Jaké jsou cíle Rádia Domino?
Stále je naším hlavním cílem nabídnout dětem, které baví psané a mluvené slovo, možnost trávit volný čas s dětmi stejných zájmů. Často jsou to děti, které z nejrůznějších důvodů nemohou navštěvovat sportovní kroužky nebo trávit volný čas hrami v přírodě. Stále se jedná o hru. Nejde o přípravu budoucích redaktorů nebo moderátorů.
Kdo vybírá témata do vysílání?
Témata jsou náhodná podle toho, co děti právě baví, co se jim líbí a co se jim podaří zpracovat tak, aby z toho mohl být ucelený pořad.
Myslíte si, že se vysílání po internetu liší od klasického vysílání?
Stále více zjišťujeme, že vysíláni na internetu musí být jiné než v rádiích šířených vzduchem. Pouhé přenesení zvuků z éteru na internet není využitím všech možností internetu. Proto se v poslední době víc zaměřujeme na tzv. zvukové fotogalerie. Tedy zvuky tvoří doplněk nějakého textu a obrázků. A je na čtenářích, jestli si zvuk pustí. V našich začátcích se nám jedna pracovnice domu dětí a mládeže smála a říkala, kdo to kdy slyšel, číst si rádio na internetu. Teď se to stává skutečností. Rádio na internetu člověk nemusí jenom poslouchat, může si ho i číst a prohlížet.
Jak získáváte nové členy?
Vždy v září vyhlašujeme konkurs.
Kdo se dětem věnuje a co všechno se musí děti umět, aby mohly vysílat v internetovém Radiu Domino?
Věnují se jim dobrovolní vedoucí, novináři, kteří chtějí, aby děti zvládly základy tvůrčí komunikace.
Spolupracujete s dalšími rádii?
S Českým rozhlasem spolupracujeme stále. Po tom, co v loňském roce obnovil vysílání pořadu Domino se podílíme i na jeho vysílání. Do Dětské tiskové agentury patří také několik regionálních redakcí. Jako příklad mohu uvést Rozhlasový klub Litina Brno, Déčko Ostrava nebo Radio Kulíšek Lánov, které posílají příspěvky do našeho vysílání.
Tolik Slavek Hrzal, předseda Klubu Domino,Dětské tiskové agentury.
Pokud budete brouzdat na internetu zjistíte, že program věnovaný dětem vysílá také Abradio.cz. Na adrese www.abradio.cz najdete Radio pohádka. Je zaměřeno na klasické i nové pohádky, které jsou občas prokládány pěknými písničkami.
Náš seriál příště zakončíme návštěvou rádií, ve kterých baví děvčata a chlapce rozhlas nejen poslouchat, ale i vytvářet.