O zemích na západ od našich hranic se mluví dost často, ale o tom severním o Polsku už méně častěji. Přitom i Polsko má co nabídnout. Společně se teď proto podíváme na pár střípků z polského éteru. Stejně jako v ČR i tady funguje veřejnoprávní rozhlas – Polskie Radio, které vysílá jak celoplošné tak regionální programy. V Polsku se samozřejmě úspěšně etablovaly komerční stanice a velkým hráčem je také katolické Rádio Maryja.
Ve východních Čechách a na severní Moravě můžete zcela běžně zachytit polskou stanici RMF FM. Slogan Radio Muzyka Fakty tak znají i někteří čeští posluchači. Právě toto rádio patřící skupině Broker FM je nejposlouchanější stanicí Polska. Podle zjištění institutu pro výzkum veřejného mínění SMG/KRC Poland Media ladilo RMF FM od prosince 2004 do ledna 2005 22 procent posluchačů. Na druhém místě se umístilo taktéž komerční Radio Zet, které se chlubí 18,9 procenty. První program veřejnoprávního rozhlasu Jedynka se se svými 15,8 procent umístil až na třetím místě.
Maryja bojuje s exprezidentem
Dalším známým polským rádiem je Radio Maryja. Tabulku s udáním jeho frekvence najdete skoro před každým kostelem. Tato katolická stanice se teď dostala do křížku se zákonem. Státní zastupitelství v Gdaňsku prošetřuje informaci o tom, že bývalý polský prezident Lech Walesa spolupracoval s tajnou službou SB. Ze spolupráce s ní ho nařkla právě tato stanice. V jednom pořadu vysílaném na Maryji se objevila informace o tom, že mezi disidenty byli špióni komunistické tajné služby a Kulatý stůl mezi opozicí a komunistickou vládou měl zradit polský národ. Exprezident se kvůli těmto výrokům obrátil na ministra spravedlnosti Andrzeje Kalwase s dopisem, ve kterém žádá vyjasnění informací, které by mohly poukazovat na jeho možnou spolupráci s SB. On chce ale dokázat, že žádná tajná jednání s komunisty nevedl. Dopis se dostal dál na gdaňské státní zastupitelství, které má za povinnost vyslechnout Walesu jako svědka.
Lech Walesa se v poslední době nevyjadřoval o konzervativní katolické stanici nijak lichotivě. Jeho provozovateli Tadeuszovi Rydziko vyčítal, že poškozuje demokracii a image polské církve ve světě. Stanice sídlící v Toruni se stejně jako ostatní podobně zaměřené stanice (viz Na začátku bylo slovo aneb křesťané v éteru) financuje především z darů. Walesa se zasadil o to, aby se přísun financí ztenčil. Zdroj většiny darů je ale dost nejasný. Kvůli svým postojům na něj jeden ze členů pravicově-extrémistické organizace Mlodziez Wszechpolska (Všepolská mládež) zaútočil sněhovou koulí. Útočník byl zadržen.
Ačkoliv je jméno této stanice i její zaměření na první pohled zaměnitelné s rodinou Rádií Maria, které vysílají např. v Itálii, Rakousku atp. toto rádio do skupiny původně italské stanice Maria nepatří.
Polonia pro cizince
Kromě stanic vysílajících pro Poláky v Polsku existuje také rozhlas a dokonce i televize pro ty, co žijí v zahraničí a také pro cizince, kteří se zajímají o Polsko. Rájem těchto stanic s vysíláním do zahraničí jsou krátké vlny. Na nich už 1. března 1936 vysílalo v polštině a angličtině Radio Polonia. Po válce bylo vysílání obnoveno a stanice vysílala v řadě dalších jazyků.
V roce 1956 existovalo dánské, německé, anglické, finské, francouzské, řecké, italské, ruské, španělské a turecké vysílání. V roce 1990 začalo vysílání pro Ukrajinu, Bělorusko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. O dva roky později se na Polonii hlásilo i v češtině. V současné době vysílá Polonia v němčině, angličtině, esperantu, polštině, ukrajinštině a běloruštině.
Stejně jako u podobných vysílání jinde na světě (i v ČR viz ČRo7 Radio Praha) se zde objevují zprávy, komentáře, přehledy tisku a umělecké pořady. Signál je šířen jednak na krátkých vlnách, dále pak přes satelit a ještě po internetu. V některých zemích se například esperantské programy z Varšavy objevují i ve vysílání některých FM stanic.
Také v Polsku působí francouzská mediální skupina Lagardere. Ta v těchto dnech zvětšila svůj podíl ve společnosti Eurozet do které patří např. Radio 1 a hlavně úspěšná stanice Radio Zet.
Stejně jako například rádia sítě NRJ v Německu, Finsku a dalších zemích udělují své hudební ceny, udělovaly se minulý týden ceny Rádia Eska. Slavnostní večer z předávání cen přenášel z Lodže i televize Polsat. Za zmínku ještě stojí stanice Radio Wava (viz článek Polský Blaník, radio Wawa, slaví úspěchy), které hraje jen polskou hudbu.