Rok se s rokem sešel a přinášíme vám ohlédnutí za rokem 2009 z pohledu dění v rozhlasovém éteru českých rádií. I pro server RadioTV byl rokem mnoha změn. V dnešním článku se zaměříme na témata, která hýbala rozhlasovým světem v prvním půlroku letošního roku. Druhý díl na vás čeká už zítra. Pojďme tedy zrekapitulovat letošní rok bohatý na zajímavé události.
Leden ve znamení Rádia Čas a nezávislé asociace rozhlasových stanic
Hned v druhý lednový den se spustilo své vysílání Rádio Čas jižní Morava, minutu po druhé odpolední se rozjel okruh zaměřující svou pozornost na country hudbu. Tehdy jsme si pokládali otázku, zda je v Brně místo pro dvě country rádia. O pozici country rádia usiloval provozovatel Rádia Haná: „Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů,“ sdělili RadioTV David Foretník (generální ředitel Rádia Haná) a Marek Berger (programový ředitel). Situace se nakonec vyřešila ku prospěchu Rádia Čas.
Leden přinesl i další neméně zajímavé události, Rádio Impuls inovovalo svůj zvukový obal, Frekvence 1 zase měnila programové schéma, ze všedních dní zmizel Pressklub, po sedmi letech i Luboš Xaver Veselý a jeho Křížový výslech nahradila ranní show Těžkýho Pokondra – Den začíná v osm. Skupina Lagardere pak navíc oznámila, že chce provozovat regionální rádia.
V pondělí 19.ledna oficiálně vznikla v Olomouci NÁRODNÍ ROZHLASOVÁ ASOCIACE (NRA). Vznikla poté, co některá rádia dobrovolně opustila Asociaci provozovatelů soukromého vysílání (APSV). Důvodem byly neshody s ASPV a zcela rozdílný pohled nezávislých regionálních stanic na novelu mediálního zákona na straně jedné a stanic celoplošných se stanicemi programově propojenými na straně druhé. ASPV souhlasila s novelou zákona o RTV.
Přečtěte si k tomuto tématu více:
Nápad na vznik NRA se zrodil letos
Vyjádření Michala Zelenky ke vzniku Národní rozhlasové asociace
Kdo patří do APSV, kdo do NRA
A od ledna vede RadioTV Martin Šinkovský.
Únor – RadioProjekt razantní změny nepřinesl
Druhý měsíc roku pak přinesl změnu vlastníka Rádia Blaník a Rádia City, společnost Media Bohemia (MB) odkoupila podíl Petra Dvořáka. MB se tak stala jediným vlastníkem firmy City Multimedia, s. r. o., která je vlastníkem licencí k vysílání Rádií Blaník a Rádia City. Společnost Limemedia navíc uvedlo na trh dvě nová webová rádia – jedno hraje muzikálové, druhé pak operetní melodie.
Novinky v programu představilo Rádio Impuls, oznámilo, že plánuje odpolední show a navíc spustí hru Milionová bankovka. Do týmu Evropy 2 přibyl Štěpán Sokol, vydržel však jen půl roku. Zároveň s tímto krokem se přesouvali i další moderátoři. Nesmíme opomenout ani fakt, že Radio 1 oslavilo svou plnoletost. No a z NRA vystoupily dvě rozhlasové společnosti – Rádio Valašsko a Rádio Orlík.
Přečtěte si podrobnosti k výsledkům poslechovosti RadioProjekt III.-IV.Q 2008:
RadioProjekt III. – IV.Q 2008: Týdenní poslechovost v krajích (shrnující článek)
Březen a především Český rozhlas a předzvěst odvolání Kasíka
Třetí měsíc v roce se nesl především ve znamení Rádia Jihlava a Českého rozhlasu. Počátkem března jsme vám nabídli pohled na vznikajícího nováčka Rádio Jihlava, o týden později následoval rozhovor s ředitelem Petrem Zettnerem. Na poli rozhlasu není žádným nováčkem, prošel Impulsem i Českým rozhlasem. Hlavním prvkem nového rádia Jihlava má být podle něj úplně jiné. V týmu nemá moderátory, ale baviče. Do zdi začala stanice vysílat 25.března.
Když už je řeč o veřejnoprávním Českém rozhlase, události v březnu se kolem tohoto tématu jen šířily. Stránky Radiožurnálu dostaly na přehlednosti, lépe se nyní pracuje například se sekcí Rádio na přání. Koncem měsíce pak Český rozhlas sjednotil noční zpravodajství, důvod je nasnadě, efektivita a šetření. To však stále není vše, Radiožurnál omladil logo a představil několik dílčích změn v programu. Očekávala se i další novinka, Radio Wave mělo mít svůj vlastní pořad na Radiožurnálu, zatím se tak nestalo. A kdo ví, zda se vůbec stane. Protestovalo se však proti Radě ČRo. I v tomto měsíci slavila rádia výročí, Radio4U oslavilo třetí narozeniny, regionální studio ČRo Brno pak dokonce oslavilo 85 let v éteru.
V březnu pokračovala kauza Rádia Čas jižní Morava a zcela nenápadně začala kauza další. Nejdříve vyšlo najevo, že rekonstrukce budovy Českého rozhlasu se výrazně prodraží. Rada ČRo navíc vyzvala ředitele Kasíka k rezignaci, důvodem bylo podle radních porušení zákona, kterého se měl Kasík dopustit tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele svého sekretariátu, aniž by si ověřil, zda má čisté lustrační osvědčení.
Další neopomenutelné události:
V rozhlase se prý porušovaly licenční podmínky
Petr Vondráček je novou posilou Impulsu, Roman Fojta na Rááádiu
Nevkládejme do rozhlasové digitalizace přehnaná očekávání
Projekt Českého rozhlasu Odhalení čeká pokračování
V dubnu došla kauza Rádia Čas řešení, Kiss JČ „přepísknul“ akci
Kauza Rádia Čas jižní Morava nakonec možná překvapivě skončila právě v aprílový měsíc. 7.dubna projednávala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) co s tímto problémem. V tiskové zprávě se píše o souhlasu spočívající ve změně licenčních podmínek vysílacího okruhu Radio Čas na Jižní Moravě, a to v jejich doplnění konkrétním zpřesněním a lepším vymezením hudebního formátu zvýrazněním podílu hudebních složek country a folk. Předseda RRTV Václav Žák ale přišel s rozdílným stanoviskem. Společnost Jukebox navíc dostala dvě nové frekvence. V tomto měsíci začala rovněž expanze Rádia Beat.
V dubnu jsme odstartovali nový seriál recenzí s názvem „Volume doprava?“
Vrátí nám rádia naše vzpomínky? (Rádio City, Rádio Haná a Rádio Impuls)
Sportovní zážitky v éteru (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 4 – Wave, Frekvence 1)
Rádio Kiss Jižní Čechy uvedlo ve stejný měsíc na první pohled originální akci, v níž mezi lid na náměstí rozhazovala peníze. Několik lidí bylo zraněno, o celé akci jsme napsali analýzu. Problémy však provázely Český rozhlas, Rada ČRo nebyla spokojena s rekonstrukcí, ta se opozdila.
Stalo se také:
Hitrádio Crystal se proměnilo v Hitrádio FM Crystal
Radiožurnál má nový projekt
Dvořák zůstává předsedou Rady ČTÚ
Rozhlasová digitalizace – zahrádkáři nejspíš ostrouhají
Rádio Jihlava na ostrý start stále čeká
Koncert proti mediálním radám nemá povolení
Nové RadioTV a schválená rozhlasová diginovela (květen)
Měsíc květen přinesl (mimo jiné) nový kabát a rozšíření obsahu o nové sekce (internet, tisk a outdoor) serveru RadioTV.cz. Po úvodních porodních bolestech je vše v plném chodu. Nové logo představila rádia Hey, ještě před tím upravila program. 30.května oslavilo desáté narozeniny Rádio Blaník.
Druhý RadioProjekt (IV.Q 08 – I.Q.09) přinesl posílení pro všechny celoplošné stanice. Více si přečtěte v samostatné článku. Na počátku měsíce putovala rozhlasová diginovela třetím čtením, následně byla schválena Poslaneckou sněmovnou ČR. No a Senátem pak prošla jako nůž máslem.
V průběhu měsíce jsme se zabývali i dalšími rozličnými tématy. Dozvědět jste se mohli například to, který pořad je v rádiu nejdražší, proč rádia v USA zažívají krušné časy nebo o nově přidělených kmitočtech. Zajímalo nás také, zda rádio Evy a Vaška má vůbec nějakou šanci v FM éteru.
Květen také mimo jiné přinesl:
Rozhlasová diginovela byla poslanci schválena
Rock Rádia otevřela Rocková Vokna
Rádio Zlín připravilo hned několik akcí
RFI je už tři týdny ve stávce
Červen předznamenal Kasíkův pád
1.června zavládlo éterem další regionální rádio, Rádio Jihlava odstartovala bez větších problémů. Mediálně jej zastupuje BPM. A český éter zažil střídání na pozici moderátorů, do ČRo 1 Radiožurnálu přišla zkušená moderátorka Michaela van Erne, změny se udály také ve skupině Lagardere. Novou moderátorku se chlubí i RockZone 105,9 FM. V nové roli moderátora se uvedl popový zpěvák Michal David, jeho Diskopříběh začal na Kiss 98, postupně přešel i do dalších stanic.
Přečtěte si redakční komentář
První týden s Jihlavou
Hlavním hybatelem událostí se ale stává opětovně Český rozhlas, už 2.června se objevují spekulace o odvolání ředitele Václava Kasíka. O den později se kolauduje budova na Vinohradské ulici. V polovině června se situace obrací a Kasík si prozatím může oddychnout, ve funkci ještě chvíli setrvá, o den později se objevuje informace, že ČRo hospodaří v souladu s rozpočtem. A aby informací nebylo málo, redaktorka Radiožurnálu podala žádost o azyl v Kanadě.
Exministr Liška chce změnit zákon kvůli rádiu Wave. Vše se vyvíjelo nadějně, vláda dokonce schválila novelu zákona. Jak ale víme, ne vždy vše vychází dobře. A abychom nezapomněli, na internetu začíná vysílat Rádio Čas jižní Morava,
Všechny události ale upadly v zapomnění, prim hrál fakt, že nás dne 25.6.2009 opustil král světového popu – Michael Jackson. Všechna rádia vzpomínala, pohotově zareagovala Evropa 2. Libor Bouček ve své Afterparty hrál tři hodiny jen a jen hity zpěváka Jacksona.
Události, na které se má dostat:
Radio Ethno porušuje licenční podmínky
Připoj se a poznávej, aneb co nabízí Český rozhlas pro podcast
Slovenská rozhlasová realita – volné frekvence téměř nikdo nechce
Václav Klaus dnes podepsal rozhlasovou diginovelu
Classic FM má nové logo a sexy Mozarta
Lagardère chystá expanzi Evropy 2 a Rádia Bonton
Druhý díl o nejvýznamnějších událostech uplynulého roku vám přineseme zítra. Zmapujeme v něm události od července až do prosince roku 2009.