Ačkoliv se u nás tu a tam objeví problémy s legislativou, naštěstí se snad ještě nemusíme potýkat s problémy jako rádia na Ukrajině. Přibližně před měsícem umlčela ukrajinská policie nepohodlné rádio Kontinent. Oficiálně musela stanice přerušit vysílání kvůli neplatné licenci.
Ve středu 3. března tohoto roku policie zabavila veškeré vybavení studií rádia Kontinent v Kyjevě. Tento krok nařídila ukrajinská obdoba naší RRTV. Řediteli stanice Sergeji Šolochovi ke všemu ještě ukrajinská bezpečnostní služba vyhrožovala vraždou. Čin 5. března odsoudila organizace Reporters sans frontiéres / Reporters Without Borders (Reportéři bez hranic) sídlící v Paříži, která sleduje případy zavražděných nebo uvězněných novinářů a snaží se bránit svobodu tisku.
Rádio Kontinent šířilo na frekvenci 100, 9 FM vysílání BBC, Deutsche Welle, Hlasu Ameriky a také zahraničního vysílání Polského rozhlasu. Od 28. února šířil Kontinent v pásmu FM i program Rádia Svobodná Evropa (Radio Free Europe/ Radio Liberty RFE/RL). Jeho vysílání na Ukrajině přebíralo rádio Dovira. 17. února s tím ale skončilo. Nové vedení stanice, v jehož čele stanul Sergej Kyčigin, který má blízko k současnému ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi, přerušení spolupráce s RFE/RL zdůvodnilo tím, že vysílání RFE nepasuje k hudebnímu formátu Doviry a je důvodem poklesu počtu posluchačů. Nové vedení blízké prezidentu Kučmovi začalo řídit rádio v lednu letošního roku (roku kdy se na podzim konají prezidentské volby). O ukončení spolupráce k 17.2. 2004 vedení informovalo 11. února. Signál RFE/RL šířila Dovira od roku 1998. Kyčigin nejen vede Doviru ale je zároveň editorem ruskojazyčného deníku 2000.
Organizace na ochranu lidských práv se brání tomu, aby rádio přestalo vysílat dokud správnost zásahu proti stanici nepotvrdí Evropský soudní dvůr pro lidská práva. Navíc požaduje zajištění bezpečnosti novinářům. V současné době kontroluje soud oprávněnost odejmutí licence Kontinentu v dubnu 2001. Podle ochránců lidských práv je tento čin alarmujícím signálem před blížícími se prezidentskými volbami. Ministerstvo zahraničních věcí USA označilo akt za nezdar demokracie a naléhá na ukrajinské představitele, aby vrátili Kontinent zpátky do éteru a přestali s obtěžováním šiřitelů zahraničních programů na Ukrajině. Připomeňme jen ještě, že redaktorem rádia Kontinent byl Grigorij Gongadse, který byl v září 2000 za nevyjasněných okolností zavražděn. Tělo redaktora, který na internetu vedl boj proti korupci, bylo nalezeno bez hlavy v lese nedaleko Kyjeva. Nezávislá vyšetřování organizace Reportéři bez hranic poukazují na to, že by do vraždy mohl být zapleten prezident Leonid Kučma a nejvyšší členové vlády. To Kučma samozřejmě odmítá.
Rádio Kontinent provokovalo prezidenta Kučmu už při minulých prezidentských volbách na podzim 1999. Někteří ukrajinští zpěváci se ve snaze vydělat si peníze propůjčili k agitaci ve prospěch Kučmy. Grigorij Gongandse tou dobou rozhodl o tom, že Kontinent nebude vysílat žádnou písničku nazpívanou kterýmkoliv z agitujících zpěváků.
V roce 2001 si pracovníci BBC stěžovali na to, že jejich vysílání na frekvenci Kontinentu 100, 9 FM někdo ruší. Kromě rušiček začalo i oficiální “rušení“ programu. Licence Kontinentu vypršela podle ukrajinské mediální rady v listopadu roku 2000. Podle vedení Kontinentu byla ale licence platná až do roku 2005. Ukrajinská RRTV se rozhodla její platnost “neprodloužit“ a frekvenci 100, 9 FM udělit společnosti Onyx. Důvodem pro neudělení licence mělo být údajné nesplacení dluhu vůči Státnímu inovačnímu fondu ve výši 400 tisíc hřiven. Dalším důvodem bylo nedodržení vysílacích časů. Namísto 24 hodin vysílal Kontinent jen 12 hodin denně a zbytek vyplňoval program přebíraný odjinud. Rádio Kontinent na tento krok zareagovalo například pořádáním maratonu. Ten měl ve dnech 3. až 5. května 2001 upoutat pozornost na potlačování svobody projevu. Mj. měl běh vzpomenout i na násilně umlčeného novináře Grigorije Gongandse.
Proti násilnému ukončení vysílání rádia Kontinent protestovalo koncem března v Kyjevě devět tisíc přívrženců opozice. Protestující volali po odstoupení prezidenta Kučmy. Výbor na ochranu novinářů (The Committee to Protect Journalists) napsal v souvislosti s umlčením rádia Kontinent otevřený dopis prezidentu Kučmovi. V dopise se píše, že umlčení stanice je součástí kampaně, která má za úkol eliminovat média, která před volbami kritizují prezidenta Kučmu. Tato kampaň, jak se píše v dopise, začala už v lednu, kdy soud nařídil pozastavení činnosti deníku Silski Visti. Záminkou bylo otištění reklamy na antisemitské knihy v září 2003. Přitom i sami židovští představitelé uznali, že tato aféra byla jen předem promyšlenou provokací, protože noviny se za reklamu omluvily, zatímco jiným médiím prošly mnohem tvrdší projevy antisemitismu.
V dopise se dále poukazuje na další skutečnost u které se dá jen těžko věřit, že byla pouhou nešťastnou náhodou. V den kdy policie zajistila vybavení studií a zapečetila kanceláře Rádia Kontinent, došlo 344 km východně od Kyjeva k dopravní nehodě. Na tom by nebylo nic podivného, kdyby při ní nepřišel o život Georgij Chechyk, novinář a ředitel televizní společnosti Yuta a provozovatel rádia FM Poltava Plus. Chechyk byl právě na cestě do Kyjeva, kde se měl setkat s představiteli RFE/RL a projednat částečné přebírání programu. Při nehodě zemřel i řidič druhého auta. Nakonec dopisu je prezidentu Kučmovi vyčítáno, že veškeré výše uvedené činy jsou politicky motivované.
Jak je vidět, rádio i v dnešní době nemusí být jen nástrojem pro vydělávání peněz a může posloužit v boji za svobodu. Je trochu smutné, že v zemi, která byla dříve naším sousedem, ještě rádio Svobodná Evropa musí bojovat a není, tak jako u nás, jen vzpomínkou na boj, který pro nás naštěstí dopadl dobře.