Veřejnoprávních rádií pro mladé existuje v Německu více. Minule jsme se zmínili o stanicích Fritz, DASDING, Bremen Vier a Eins Live. Dnes popojedeme k dalším.
4. dubna 1994 začal Severoněmecký rozhlas NDR vysílat N-Joy Radio (od roku 2001 N-JOY). Stanice zaměřená na mladé publikum byla částečně i reakcí na komerční stanice (především hamburské OK Radio), které braly posluchače programu NDR2 – z celé nabídky NDR tehdy mladým nejbližšímu. Podíl mluveného slova, které nemá bavit, je zcela minimální. Zprávy jsou dělány tak, aby je snesli posluchači pod dvacet let a vysílají se vždy v půl. Informace ve vysílání se zabývají kulturou, která může zaujmout mládež a sociálně-politickými tématy. Hudebně se N-JOY orientuje na rap, hip hop, Rock, R´n´B a hity z hitparád.
Ani tady nenajdeme klasické dělení do pořadů, jaké je na veřejnoprávních stanicích běžné, ale pouze do jakýchsi bloků. Den začíná ranní show nazvanou jednoduše N-JOY Morningshow, dopoledne pokračuje N-JOY @work, kde se na rozdíl od ranní moderátorské dvojice už moderátoři střídají, následuje odpolední show se stálou moderátorskou dvojicí a pak ještě hudební magazín Playlist.
N-JOY vysílá v celém severním Německu na VKV, dále přes internet a speciální satelit ADR (Astra Digital Radio). Během mezinárodní výstavy spojovací techniky v srpnu 2005 vysílal N-JOY i přes DVB-S. Analogové satelitní vysílání na kanálu pro zvuk placené televize Premiere skončilo s koncem analogového vysílání této televize. Pokrytí z FM vysílačů nebylo v počátku zcela dostačující. Nakonec byly použity vysílače původně zamýšlené pro lokální rádia. Jejich nevýhodou je ale malý výkon.
Na jihozápadě působí SWR. Tento veřejnoprávní vysílatel nabízí mladým svoji stanici SWR3. O DASDING jsme se zmínili už minule. Stanice vysílá z rozhlasového domu SWR v Baden-Baden. Kromě toho se na přípravě programu podílí i regionální redakce ve Stuttgartu, Mannheimu a Mainzi. Signál je možno zachytit přes VKV, DAB, ADR, DVB-S a v některých kabelových rozvodech. Až do 19. října 2004 bylo SWR3 jediným poprádiem v německém jazyce, které vysílalo i na krátkých vlnách.
Poté, co se v roce 1998 sloučil Jihoněmecký rozhlas SDR (Süddeutscher Rundfunk) s SWF (Südwestfunk) a vznikl Jihozápadní rozhlas SWR (Südwestrundfunk), došlo i ke sloučení stanic SDR 3 a SWF 3. SDR 3 vzniklo v roce 1964 jako stanice určená gastarbajtrům. Více viz Historie rozhlasového vysílání pro gastarbajtry. Z této stanice se nakonec stal program pro mladé posluchače označovaný sloganem “Rádio pro divoký jih“. První internetové stránky mělo SWF3 už v polovině roku 1994. Ty nejprve fungovaly na Univerzitě Karlsruhe. Teprve od prosince mělo rádio vlastní doménu.
SWR3 se zaměřuje na posluchače ve věku 14 až 49 let. 24 hodin denně vysílá živý program. Kromě zpráv se ve vysílání objevují i informační vstupy. Hudebně se jedná o formát Hot-AC. Stanice má i svoji hitparádu, ve které posluchači hlasují přes internet. Podle výzkumů poslechovosti Media-Analyse si SWR naladí denně 3,22 miliony posluchačů. Díky tomu je SWR3 nejposlouchanější stanicí Německa.
V Sársku je mladým určena stanice UnserDing (Naše věc). Název připomíná DASDING. V kooperaci s SWR, které vysílá stanici DASDING, projekt UnserDing v březnu 1999 vznikal. Sárský rozhlas SR (Saarländischer Rundfunk) získal pro svoji stanici pro mládež poslední silnou frekvenci, která v Sársku byla. Od ledna 2004 tak vysílá na stokilowattovém vysílači. Program poslouchá denně 80 tisíc posluchačů, pro které se každý den připravuje více jak 13 hodin programu.
Posledním rádiem, na které se dnes podíváme, je YOU FM Hesenckého rozhlasu. Do Silvestra 2003 se tato stanice jmenovala hr XXL.Ta vznikla jako určitý přídavek stanice hr3. Z hr XXL se ale velice brzy stal samostatný program. Velice populárním pořadem byl Clubnight pro příznivce klubové hudby. Tento pořad vznikl už v roce 1990 a byl vysílán na stanici hr3. Pořad zůstal zachován a YOU FM v jeho vysílání pokračuje.
YOU FM hraje podobně jako hr3 mainstreamovou hudbu. Speciální pořady o hudbě začínají v devět večer. V jedenáct večer je pak na programu talk show. Od jedné ráno do půl šesté je pak vysílání zcela bez mluveného slova.
Tolik krátké seznámení s dalšími německými veřejnoprávními stanicemi pro mladé. Příště se podíváme na stanici Sputnik.