Ačkoli se naše republika může plně srovnávat v počtu rozhlasových stanic se zeměmi Evropské Unie, není tomu tak v jejich programové nabídce. Pokud nebudeme počítat státní rozhlas, tak první …Ačkoli se naše republika může plně srovnávat v počtu rozhlasových stanic se zeměmi Evropské Unie, není tomu tak v jejich programové nabídce. Pokud nebudeme počítat státní rozhlas, tak první větší ryze zpravodajské rádio u nás vzniklo v roce 1993. Bylo dokonce celoplošné, vysílalo 22 minut zpravodajství za hodinu a mělo být protipólem ČRo 1. Jmenovalo se Radio Alfa. Pro značný nezájem posluchačů však toto radio muselo svůj zpravodajsko – publicistický formát opustit a vrhlo se s pomocí společnosti CME do jednodušího hudebně – zábavního formátu.
Od té doby u nás žádné zpravodajské radio vysílat nezačalo. Důvodů bude zřejmě několik. Zpravodajské radio je 3-5krát finančně náročnější než běžná hudební stanice. V našich podmínkách je navíc dosti riskantní investovat do takového radia. 40 let se z českého éteru ozývalo hlavně mluvené slovo … tak teď držte hubu a hrajte.
Jak z průzkumů vyplývá, většina lidí si skutečně zapíná radio kvůli hudbě. Se vzrůstajícím věkem však jejich počet klesá. Potencionální posluchači zpravodajského radia mají vysokoškolské, případně středoškolské vzdělání, zajímají se o dění jak kolem sebe, tak ve světě. Jsou to voliči celého politického spektra, možná trochu více pravicově orientovaní a je třeba je hledat ve větších městech.
Otázkou do diskuze je, zda nyní, 10 let po revoluci by se zpravodajskému radiu u nás podařilo uchytit. Samodřejmě, že asi ne čisté allnews radio, ale určitá kombinace a chat radiem či radiem rodinného typu. Dobrým příkladem jsou některé pořady Frekvence 1. V poslením roce se objevily v licenčních řízeních odvážné projekty na radia zpravodajského typu, ale ani jeden z nich neprošel. Rada asi ví proč.
Z krátkodobého hlediska je zpravodajské radio jistě nevýhodné, ale vezmeme-li v úvahu úspěšnost radií s velkým procentem mluveného slova zejména v USA a Západní Evropě (takováto situace musí zákonitě do 10-15 let nastat i u nás), tak z dlouhodobého hlediska myšlenka na radio tohoto typu jistě stojí za uvážení. Až jednou u nás zpravodajské radio začne vysílat, tak už konečně budeme … i druhou nohou v Evropě.
Základní princip zpravodajské rádia – je úplně jednoduchý. Každou půlhodinu stanice vysílá několikaminutové zpravodajství, sport a počasí. Většinou jednou za hodinu regionální zpravodajství, dopoledne a večer kontaktní posluchačské pořady, odpoledne talkshow atd.
Samodřejmě nechybí živé aktuální vstupy zpravodajů, business news, pořady pro menšiny, dopravní zpravodajství atd.