Kolik let už posloucháte nějakého člověka v rádiu? A nebo kolik let už děláte v rádiu? A jak dlouho u toho chcete zůstat. Do kdy budete na té stanici kde jste? Rok, dva, pět let, deset nebo víc? Je to asi dost individuální. Najdeme lidi, kteří někde nevydrží ani měsíc a jiný třeba i 58 let a práce v rádiu se vzdá až pět let před dovršením stovky. Pokud trochu sledujete dění ve světě a nebo jste posluchači BBC, je Vám už jasné, že osobou o které je řeč, není nikdo jiný než Alistar Cooke.
Alistar Cooke se ve svých 95-ti letech rozhodl 2. března tohoto roku ze zdravotních důvodů skončit s prací v rádiu, ve kterém pracoval od roku 1934. V rozhlase tak strávil celkem 70 let svého života a stal se žijící legendou. Jeho pořad Letter from America se na BBC 4 vysílal každou sobotu, u nás byl ke slyšení ve 20:45 na BBC World Service. Cooke natočil celkem 2869 příspěvků po patnácti minutách. Odvysílat je všechny za sebou by trvalo celá měsíc (přesně 29 dní 21 hodinu a 15 minut). Cooke na závěr své kariéry řekl: „Už nemohu pokračovat v Dopisu z Ameriky. Za těch 58 let jsem si při vysílání užil mnoho zábavy a doufám, že něco z toho se dostalo i k posluchačům. Těm všem nyní říkám: ‚Děkuji za vaši důvěru, na shledanou.“
Alfred Cooke se narodil 20. listopadu 1908 v anglickém Salfordu nedaleko Manachasteru. Pro jméno Alistar se rozhodl ve svých 22 letech. Nejprve navštěvoval gymnázium v Blackpoolu, pak studoval na Cambridge, postgraduálně Yale University a pak ještě na Harvardu. V roce 1934 se oženil s Ruth Emerson, se kterou má jednoho syna. V roce 1946 si vzal Jane White Hawkes. Ta mu porodila dceru. S Jane žije dodnes v New Yorku. Americké státní občanství získal v roce 1941.
Do rozhlasu přišel ve svých 26-ti letech v roce 1934. Pro BBC připravoval filmové recenze. V roce 1935 se stal korespondentem americké NBC v Londýně. V roce 1936 ho jeho američtí zaměstnavatelé požádali, aby každý týden připravil reportáž o životě v Británii. Tento pořad nazvali Londýnský dopis London Letter. Další rok (1937) se Cooke přestěhoval do USA. Tam začal pracovat jako korespondent BBC. Britskému rozhlasu nabídl, že bude každý týden připravovat opak pořadu London Letter, ve kterém by posluchačům na ostrovech přiblížil život v USA. BBC nemělo až do roku 1946 zájem. První pořad pod názvem American Letter (Americký dopis) se vysílal 24. března 1946 na BBC 4. S tím že se bude pořad vysílat 57 let na začátku nikdo vůbec nepočítal. Původní záměr byl jen 13 dílů, které představí poválečné USA.V roce 1950 se název relace změnil na Letter from America (Dopis z Ameriky). Forma ale zůstala zachována. A to až do tohoto roku. Ze začátku se vysílalo vždy v pátek na BBC 4, v sobotu pak na BBC World Service. V průběhu oněch osmapadesáti let vynechal Cooke jen pouhá tři vysílání. Už poslední únorovou sobotu se show kvůli Cookově nemoci nevysílala. Ze zdravotních důvodů se už nebudou točit další díly. Ze stejných důvodů se nevysílalo už loni na podzim. I přes tato přerušení je Letter from America nejdéle vysílaným pořadem v historii rozhlasu. Kromě BBC 4 uváděli Dopisy z Ameriky i další stanice v Britském společenství a do dalších zemích včetně ČR pořad vysílal BBC World Service.
Cooke nebyl vlastně zaměstnancem BBC, byl na volné noze, ale pravidelně přispíval. Zaměstnancem se stal v roce 1947. Jeho zaměstnavatelem ale byly noviny Manchester Guardian, kde pracoval jako korespondent. V dalších letech pak ještě spolupracoval s London Times nebo Daily Herold.
V časech, kdy se show normálně vysílala bude teď po několik týdnů BBC uvádět reprízy těch nejzajímavějších vydání. A že bude z čeho vybírat. Cooke se ve svých fejetonech vyjadřoval vždy k aktuálnímu dění a během své dlouhé kariéry něco zažil. Válku ve Koreji, ve Vientamu, dvě války v Perském zálivu, atentát na Kennedyho, aféru Watergate, milostný románek Billa Clintona s Monicou Lewinsky, 11. září 2001 atd. Všechny tyto události dokázal Alistar Cooke přiblížit svým osobitým stylem posluchačům v Británii i dalších zemích. Na celém světě ho poslouchají 34 milióny lidí.
Stejně jako spousta jiných hvězd i Cooke se objevil na televizní obrazovce. V roce 1973 natočil 13-ti dílný seriál Alistair Cooke’s America, který měl ukázat historii a současnost USA. Po úspěšném seriálu následovala i stejnojmenná kniha.
Za svoji vynikající práci si zasloužil v roce 1971 titul rytíře britského impéria, na světových univerzitách získal řadu čestných doktorátů. Je autorem řady knih, v USA točil i několik televizních pořadů. I když se žádný z nich nevysílal tak dlouho jako Letter from America, jeho série Omnibus (od roku 1953 na CBS, později až do roku 1961 na ABC) se stala nejdéle vysílaným kulturním pořadem v historii americké komerční televize.
Teď si žije v klidu se svou ženou na Páté Avenue v New York City. Na svůj věk je Alistar Cooke stále dost svěží, vypadá skvěle a na stránkách BBC uvádí, že není starý, ale mladý 95 let. Tak až si někdy budete připadat moc opotřebovaní, vzpomeňte si na Alistara Cooka.