Jen necelé tři měsíce totiž zbývají do konce lhůty, kterou má Rada ČRo na volbu ředitele nového a pomalu se začínají objevovat spekulace o jménech nového šéfa veřejnoprávního rozhlasu. O kom se tedy spekuluje, kdo by se mohl zařadit po bok porevolučních rozhlasových šéfů a kdo má na získání tohoto postu šanci. Zatím se objevila tři jména. Pojďme se na ně, i na jejich šance podívat blíž.
Richard Medek – ředitelem na tři měsíce a šest let
Jako nejsnazší a nejjednodušší varianta se nabízí zvolení bývalého šéfa programu Českého rozhlasu, nyní pověřeného řízením této instituce, Richarda Medka. Medek by při tom nebyl coby kandidát na šéfa rozhlasu žádným nováčkem. O post rozhlasového ředitele se ucházel už při minulé volbě v roce 2005 a už tehdy mu politická podpora nechyběla. Podle zákulisních informací se totiž tehdy stal Václav Kasík generálním ředitelem pouze díky dohodě, že Richard Medek získá post ředitele programu.
Pro volbu Richarda Medka by mohly hovořit nejen jeho zkušenost s rozhlasem, ale i dlouhodobě dobré vztahy s Radou ČRo. V kauzách, které Rada uvedla mezi důvody odvolání Václava Kasíka, stál Medek často na straně Rady a i jeho současné pověření řízením rozhlasu napovídá, že důvěru radních neztratil.
Co by ale mohlo naopak Richardu Medkovi zlomit vaz? V době těsně před volbami se většinou řediteli veřejnoprávních médií stávají lidé z hlediska nejsilnějších politických stran průchozí a nekonfliktní. Případně lidé, kteří jsou součástí některé z mezistranických dohod. Může se tak snadno stát, že Medka díky těmto neoficiálním kritériím vyřadí ze hry silnější, či do některé z dohod zahrnutý kandidát.
Richard Medek – profesní životopis
1988-1993 Československý a následně Český rozhlas, šéfredaktor Mikrofóra, zástupce šéfredaktora stanice Radiožurnál
1993-1999 Televize Nova, šéfredaktor Snídaně s Novou, ředitel marketingu
1995-1996 Nová Alfa, generální ředitel
1999-2004 Česká televize producent
2004-2005 Český rozhlas, ředitel stanic Regina, Region Středočeský kraj
2005 Český rozhlas, ředitel programu
Kateřina Fričová – velké ředitelské šachy
Když byl před necelými dvěma týdny opětovně zvolen ředitelem České televize Jiří Janeček, objevily se spekulace, podle kterých byla i tato volba podmíněna dohodou. Janeček měl podle ní být zvolen ředitelem za podmínky, že se jeho protikandidátka Jana Kasalová stane šéfkou programu ČT. Tento post ale v současnosti zastává dlouholetá televizní a rozhlasová profesionálka Kateřina Fričová a právě ona by se v takovém případě mohla ucházet o post generální ředitelky Českého rozhlasu.
Kateřina Fričová není v souvislosti s volbou ředitele Českého rozhlasu zmiňována poprvé. Jako o možné ředitelce ČRo se o ní hovořilo už při poslední volbě v roce 2005. Tehdy dokonce patřila mezi osoby, které tehdejší Rada ČRo vyzvala, aby se do výběrového řízení přihlásily.
I když v roce 2005 Kateřina Fričová na tuto výzvu nereagovala, v roce 2009 by se mohla jednou z kandidátů stát.
Kateřina Fričová by jako ředitelka ČRo měla nepochybně výhodu velkých manažerských zkušeností, které nasbírala jak v komerčních tak ve veřejnoprávních médiích a manažer je nepochybně to, co Českých rozhlas potřebuje jako sůl. Otázkou ovšem je, nakolik je Kateřina Fričová opravdu pro politiky spolehlivá. Nakonec, několikrát se o ní v minulosti mluvilo i jako o favoritce na místo ředitelky České televize, ale dostatečnou politickou podporu nikdy nezískala.
Kateřina Fričová – profesní životopis
1974-1981 redakční poslíček, fakturantka inzerce, jazyková korektorka, redaktorka, programová pracovnice kulturního domu
1981-1993 Československá televize a následně Česká televize, asistentka výroby, vedoucí výroby, šéfproducent zpravodajství
1993-1997 ČNTS, ředitelka výroby, techniky a vysílání TV Nova
1998-2000 Prima plus, generální ředitelka TV Prima
2001-2005 Regie Radio Music, Frekvence 1, Evropa 2 (Groupe Lagardere), generální ředitelka
2005-2007 TOP TV, generální ředitelka
2007 Česká televize, ředitelka programu
Jana Bobošíková – výhoda politické podpory
Asi nejzajímavějším je jméno bývalé europoslankyně, moderátorky a několikaměsíční ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové. Její zařazení na tento seznam může vypadat jako čistá fantazie, ale jen na první pohled. Jana Bobošíková sice má jen minimální zkušenosti s rozhlasem a její manažerské dovednosti se mohou po posledním angažmá v České televizi zdát jako ne úplně ideální, ale mohla by mít i jiný, výrazně podstatnější předpoklad. Dostatečnou politickou podporu.
Setkání Jany Bobošíkové a Jiřího Paroubka ještě před volbou ředitele České televize už není žádným tajemstvím. Jenže tomuto setkání chybí praktický výsledek. Jana Bobošíková se ředitelkou ČT nestala, a že by se s ní Jiří Paroubek scházel jen na kávu, tomu se snad ani věřit nechce. Krom toho, právě Jiří Paroubek se podle některých informací aktivně zasadil o odvolání Václava Kasíka z postu generálního ředitele ČRo. A v neposlední řadě, Jana Bobošíková je dlouhodobě spjata s lidmi kolem lobbisty Jaroslava Berky, který má v Radě ČRo hned několik svých koní.
Jana Bobošíková coby kandidátka na ředitelku ČRo je tak sice variantou postavenou na neověřených informacích a spekulacích, ale pokud se její jméno opravdu objeví mezi kandidáty na nejvyšší rozhlasový post, rozhodně nebude bez šance na zvolení.
Jana Bobošíková – profesní životopis
1988-1989 Komise ČR pro vědeckotechnický a investiční rozvoj, uklízečka
1989-1992 Československá televize, redaktorka domácí rubriky se zodpovědností za OF a privatizaci
1993-1994 Hospodářské noviny, redaktorka burzovní části, vedoucí oddělení hospodářské politiky HN, spolupráce s Radiožurnálem
1999-1999 Česká televize, ekonomická redaktorka Redakce zpravodajství, moderátorka ekonomických zpravodajských pořadů a politického komentovaného zpravodajství „21″, moderátorka předvolebního vysílání, spolupráce s Frekvencí 1
2000 poradkyně předsedy Poslanecké sněmovny ČR, organizace konferencí Interview 21 o vývoji ekonomiky, spolupráce s ústavními činiteli ČR a významnými firmami při mezinárodních politických a ekonomických setkáních
2000-2001 – Česká televize, ředitelka zpravodajství v době tzv. televizní krize
2001-2004 – Televize Nova, moderátorka politické talkshow Sedmička
2004-2009 poslankyně Evropského parlamentu, zvolena jako nezávislá za politické hnutí Nezávislí
U Bobošíkové jde pouze o její politickou polívčíčku, tedy udělat si zdarma reklamu před volbami a zviditelnit se. V ČT nedostala žádný hlas a byla jednoznačně nejhorším kandidátem. Na víc zcela ,,nevolitelným“, jak se uvádělo jinde, protože by to patrně znamenalo rozvrat ČT, nikdy by s ní nechtěl spolupracovat. Totéž pravděpodobně platí i zde. Čili to je, jen její předvolební boj, jak dát voličům o sobě vědět, že ještě vůbec existuje. Největší šance má p.Medek, který už jednou kandidoval proti p.Kasíkovi a který evidentně o vedení ČRo stojí a také o ČRo ví asi nejvíce a jak bylo uvedeno je až příliš zadobře s radou ČRo.
Čím byli, tím byli rádi, hlavně to bylo za slušný peníz. Každý z nich může být ředitelem, protože alespoň vědí, že jde o rozhlas, hlavně, že to nebude všeználek z hradu.