Konkurz na generálního ředitele Českého rozhlasu má tři finalisty. Rada ČRo na středečním zasedání vybrala z dvanácti kandidátů, kteří splnili formální požadavky výběrového řízení, trojici Václav Kasík, Richard Medek a Alexandr Pícha. O novém šéfovi veřejnoprávního rozhlasu se tedy rozhodne mezi lidmi zevnitř této instituce. Kasík obhajuje post generálního ředitele, Medek šéfuje středočeskému okruhu Regina a Pícha stanici ČRo 1 – Radiožurnál.
Kasíka a Medka radní předem vyzvali, aby se konkurzu zúčastnili (podle časopisu Týden se výzva týkala také odstupující generální ředitelky Regie Radio Music, Frekvence 1 a Evropy 2 Kateřiny Fričové, ale ta ji nepřijala). Oba kandidáti tvoří jakýsi tandem, dříve spolu působili v komerčním rádiu Alfa. Naopak Pícha je vnímám za největšího Kasíkova oponenta uvnitř Českého rozhlasu. Kasík má tedy v rukou dva trumfy: pokud by nebyl zvolen přímo on, může ještě spoléhat na Medkovo vítězství a pouze by se přesunul na jinou manažerskou pozici uvnitř rozhlasu.
Finále proběhne 25. května
Ještě před středční vyřazovací volbou radní zamítli odvolání dříve vyřazeného kandidáta Jana Šmída, který v přihlášce nedodal lustrační osvědčení ani čestné prohlášení, že jej dodá později, ale splňuje všechny náležitosti, které vyžaduje vydání tohoto osvědčení. „Pan Šmíd namítá, že zákon o lustračním osvědčení nezná pojem čestné prohlášení a místo toho k přihlášce přidal kopii žádosti o vydání lustračního osvědčení. Tím ale nesplnil formální požadavky na přihlášku do výběrového řízení,“ konstatoval předseda rozhlasové rady Michal Prokop a radní pak jednomyslně zamítli Šmídův návrat do hry.
Finalisty konkurzu Rada vybírala tajným hlasováním. Každý radní dostal soupis dvanácti kandidátů, na kterém mohl zakroužkovat až šest jmen. Do druhého kola výběrového řízení postoupili ti, kteří získali alespoň pět hlasů. Podle informací, které má server RadioTV k dispozici, dva ze tří zvolených finalistů dokonce pokořili hranici šesti hlasů potřebnou pro zvolení generálního ředitele ČRo. Po prvním vyřazovacím kole bude 11. května následovat veřejné slyšení, na které o týden později naváže neveřejné slyšení a samotný výběr ředitele proběhne 25. května. Mezi oběma slyšeními podstoupí trojice finalistů psychologické testy.
Kasík: letos spustíme čtyři nové okruhy
„Nový ředitel by se měl ujmout funkce 1. července. Záměrně jsme zvolili měsíční odstup od volby do nástupu do funkce, aby se rozhlas mohl připravit na případné změny,“ uvedl Prokop. Na veřejných slyšeních se radní nebudou ptát na personální otázky a další strategické záměry. „Proto jsme zvolili ještě jeden termín neveřejných slyšení, na kterých bychom to mohli probrat,“ dodal Prokop. Hlavním tématem konkurzu je budoucnost Českého rozhlasu v éře digitálního vysílání. Radní na středečním zasedání rovněž projednali dopracovanou koncepci digitalizace ČRo, kterou jim předložil Václav Kasík. Z ní vyplývá, že by rozhlas ještě v letošním roce chtěl spustit zkušební vysílání čtyř nových stanic.
„1. května oficiálně zahájíme internetové vysílání zpravodajské stanice D-žurnál a okruhu D-dur, zaměřeného na klasickou hudbu. Na 1. září jsme naplánovali start okruhu Leonardo zaměřeného na šíření vědy a kultury a přibližně od 1. prosince bychom chtěli spustit takzvanou „Čtyřku“, stanici pro mladé,“ prohlásil před radními Kasík. Poslední jmenovaný projekt ale podle šéfa ČRo závisí na schválení vyšších koncesionářských poplatků, neboť je finančně velmi náročný (Kasík například uvedl, že by stanice pro mladé nesídlila ve vinohradském komplexu ČRo). I tak chce management rozhlasu na přelomu pololetí požádat rozhlasovou radu o úpravu letošního rozpočtu, který nepočítal se vznikem tolika nových stanic.
Spor o název: Radio Česko versus D-žurnál
Nejistota zatím panuje ohledně dalších způsobů šíření nových okruhů ČRo, konkrétně zapojení do některého z televizních digitálních multiplexů. „Po 1. květnu se celá řada vyjasní. Věřím, že Česká televize zřetelně popíše směr, my rozhodně chceme zůstat dál ve veřejnoprávním multiplexu,“ uvedl Kasík. Od května začne platit zákon o elektronických komunikacích, který počítá se vznikem tzv. veřejnoprávního multiplexu, jehož datový tok by skládala Česká televize s Českým rozhlasem. Původně se počítalo s tím, že tímto multiplexem bude vysílací síť A provozovaná Českými radiokomunikacemi, ČT ale nedávno prohlásila, že ji za veřejnoprávní multiplex nepovažuje a počká si až na definitivní rozdělení kmitočtů do roku 2007.
Určité nejasnoti jsou také okolo názvu nové zpravodajské stanice ČRo. Zatímco na internetové adrese www.rozhlas.cz/vysilani již lze poslouchat Radio Česko, radní i generální ředitel ČRo proti tomuto názvu protestují. Kasík nadále používá pracovní název D-žurnál, zatímco autor projektu, ředitel Radiožurnálu Alexandr Pícha, už dříve serveru RadioTV řekl, že počítá s názvem Radio Česko, který měl připravený v záloze pro případné přeformátování Radiožurnálu na čistě zpravodajskou stanici. Podobný problém může nastat také u stanice pro mladé. Kasík o ní hovoří jako o „Čtyřce“ (okruh ČRo 4), zatímco Pícha, který tento projekt vymyslel už před jedenácti lety, prosazuje název Alternativa.