Anketa RadioTV: první dojmy z ČRo 4 – Radio Wave

radiotv22Veřejnoprávní stanice pro mladé má za sebou prvních pět dní života. Přestože je na jakékoliv seriozní hodnocení brzy, snad každý, kdo byl na Radio Wave zvědavý, si už mohl vytvořit první dojem. V rámci ankety RadioTV jsme oslovili několik odborníků z rozhlasové branže a některé ze soukromých broadcasterů a položili jim tři otázky:

1. Jaký máte první dojem z programu a hudby Radia Wave?

2. Má takto formátovaná stanice šanci na úspěch?

3. Mohlo by Radio Wave v připadě lepšího pokryti nějak ohrozit silnou pozici soukromých stanic, kterou tyto mají mezi mladými posluchači?

Michal Zelenka, předseda APSV:

1. Ta stanice určitě není pro mě, takže to při nejlepší vůli poslouchat nemohu. Kdybych to poslouchat mohl, byli by úplně vedle.

2. Myslím si, že stanice je zcela neformátovaná a proto nebude mít významější úspěch.

3. V současné podobě nikoliv.

Jiří Hrabák, generální ředitel Radia Impuls

1. Cokoli zkritizovat není problém, zvláště během prvních dnů vysílání a to nechci. Odpovím ale otázkou, či spíše otázkami. Jsou spokojeni autoři projektu? Je spokojena Rada ČRo? Přinesl tento formát do Prahy něco nového? Jsou všechny atributy vysílání odváděny profesionálně, například včetně zpravodajství.

2. Jak měřit úspěch u veřejnoprávní stanice? Naplněním veřejnoprávní role. Nepřísluší mi hodnotit, zda ji tato stanice naplňuje. Ale přece jen, čekal bych možná něco jiného. Co se týká hudby, a tato stanice je hudební, v Praze samotné najdete radia, jejichž hudební styl se velmi často kryje se stylem Wave. A nepomůžete tomu, že Wave např. hraje koncertní provedení skladeb, které hrají v řadě rádií v celé ČR (viz. Kryštof).

3. Ne, alespoň ne dosavadním programem.

Zoltán Janík, dramaturg ExpresRadia:

1. Je to este skoro hodnotit, kazde radio potrebuje urcity cas, aby sa „vycistilo“. zatial vnimam skor len muziku, ktora je velmi alternativna, v prazskom eteri je to
zatial konkurencia hlavne pre R1, cas ukaze, ako sa bude tvarit Wave za par mesiacov.

2. Ano, verejnopravny rozhlas ma sluzit aj mladym posluchacom, ale v ziadnom pripade by nemalo kopirovat sukromne radia, ktore su uz na trhu, ale najst si
svoju poziciu, ktora vyplni medzeru. tyka sa to aj prazskeho regionu.

3. V prahe za uz zacali profilovat radia, je to pozitivny smer a preto si myslim, ze hlavne mimo prahu moze Radio Wave zamiesat kartami na trhu.

Jakub Bouček, ředitel Radia Akropolis:

1. Z prvních dní vysílání bývá dojem vždy rozpačitý. Moderátoři občas tápou a je slyšet nervozita. Hudba je ale zatím vzhledem k cílové skupině poměrně odpovídající, i když místy je slyšet drobná stylová nedoladěnost ale předpokládám že „základní plnění“ systému hudbou ještě
probíhá takže má Markéta Pešková plné ruce práce a doladění stávající hudební dramaturgie teprve přijde.

2. Šanci nepochybně má. Otázkou je jakou cestu si Wave vybere. Předpokládám totiž že v průběhu následujících měsíců bude ČRo ještě formát stanice upravovat podle vlastních průzkumů, později i podle výsledků poslechovosti a buď vytvoří mladší a dynamičtější alternativu Radiu 1, nebo se postupně bude snažit přiblížit Evropě2, možná po hudební stránce rockovému Beatu. V případě první varianty má šanci na úspěch. Pokud zvolí variantu druhou potom se
můžeme „těšit“ na veřejnoprávní pokus o komerční stanici a to by dobře nedopadlo ani pro Wave a ani pro posluchače.
Nicméně zatím se jedná o formát který by podle mého názoru mohl být po doladění úspěšný. Nakonec základní programové schéma Cro 4 mi velmi výrazně připomíná programové schéma Radia AKROPOLIS takže těžko si hanět vlastní práci.

3. V Praze Wave může potencionálně ohrozit předvším Radio 1, či Expres ale záleží na tom jak se během následujícího půl roku vyprofiluje. Mimo hlavní město by v případě dobrého pokrytí mohl Wave zamotat hlavu regionálním rádiím výrazněji protože ta zatím nepříšla na to že čechům nemusí být jen Fajn na Blaníku. Ale znovu opakuji že záleží na tom kterou cetou Wave půjde.

Petr Štěpánek, hudebník a publicista:

1. Už to není pro mě. Bohužel. :)

2. U omezené části mládeže ano. V kontextu všech ostatních rádii ne. Jde o to, co kdo považuje za úspěch.

3. Ne.

Josef Vlček, publicista a hudební dramaturg:

1. Je příliš brzy i na první dojem.

2. Podle toho, co chápete pod slovem úspěch. Tolik posluchačů, co má Vltava, nebo tolik posluchačů, kolik má Radiožurnál? Z různých úhlů pohledu může být obojí úspěchem.

3. To je otázka, jak ze zpravodajství Novy. V odpovědi by zaznělo tolikrát kdyby, že by to snad ani nebyla odpověď.

Milan Šmíd, publicista a pedagog:

1.-3. Bohužel, Radio Wave jsem si poslechl je krátce a zběžně. Nemůžu hodnotit. Myslím si však, že úkolem Radia Wave není soutěžit s komercí. Naopak, jeho úkolem je podle mého názoru „obsloužit“ oněch 10-20 tisíc posluchačů v
Praze, ale především na internetu, kteří by rádi poslouchali to, co se do playlistu komerčních stanic nevejde. Například to, s čím kdysi začínalo Radio1.
I tak může vypadat veřejná služba.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: