Český rozhlas chystá od dubna zásadní reorganizaci ve fungování svých regionálních studií. Zatímco dnes některá vysílají do osmi a následně přepínají na ČRo 2 – Praha, jiná fungují do desíti a výjimky dokonce nonstop, nově by měl vzniknout společný noční program od desíti večer do pěti ráno. Odbavován bude pod vedením bývalého programového ředitele ČRo Jaromíra Ostrého z Brna a na jeho obsahu by se měla podílet většina regionálních studií.
K rozjezdu společného nočního vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu dojde podle šéfredaktora Českého rozhlasu Brno a ředitele Centra regionálního rozvoje Jaromíra Ostrého od dubna tohoto roku. Každá regionální stanice bude vysílat svůj program do 22:00, společná noc začne ve 22:00 a skončí v 5 hodin ráno. Stanice budou mít možnost se individuálně odpojit pro svůj vlastní program – přímý přenos místní akce, nepřetržité vysílání v případě povodní, apod. V praxi to znamená, že např. ČRo Brno bude muset svůj vlastní program o dvě hodiny prodloužit, u některých stanic se nic nezmění a naopak některé přijdou o část své své svébytnosti, protože dosud vysílaly 24 hodin denně.
„Částečně mimo tento projekt zůstane Regina, která přece jenom oslovuje pražské publikum. Ale i zde chystáme hlubší spolupráci. Cílem je, aby regionální stanice měly větší prostor pro vzájemnou spolupráci. A nejenom v noci. Jde nám také o to, aby především ty rodící se regionální stanice, kde je samozřejmě míň zaměstnanců a někteří z nich ještě nejsou zkušenými rozhlasovými tvůrci, tak aby dostali příležitost pracovat na něčem náročnějším, na tom se učit, za přátelské pomoci těch , kteří rádio dělají (a úspěšně) již delší dobu,“ vysvětluje Ostrý v rozhovoru, který bude na RadioTV zveřejněn ve středu.
Ačkoliv definitivní podoba společného programu regionálních studií ještě není známa, podle současných předpokladů by měly být mezi desátou večer a půlnocí vysílání programy tvořené jednotlivými studii a kontaktní pořady, zatímco po půlnoci by měl být větší důraz kladen na muziku. Cílem podle Ostrého je, aby tento – v uvozovkách – čtvrtý celoplošný program nabídl něco jiného než současné stanice ČRo. „Předpokládám, že úplný začátek bude trošku hledání, protože chceme vytvořit něco, co bude odlišné od toho, co dnes vysílá Radiožurnál, Vltava či Praha, čili chceme vytvořit něco, co rozšíří programovou nabídku pro posluchače veřejnoprávního rozhlasu v nočních hodinách a zlepší naši službu. Předpokládáme, že tam bude víc archívní a později i původní a premiérové zábavy, chystáme kontaktní pořad před půlnocí pro nespavce. Důkladně provětráme náš hudební archív – dojde na záznamy koncertů nejrůznějších žánrů – od populární hudby, přes folk a folklór, až po jazz. Od Porty, přes Strážnici až po jazzové festivaly.“
„Pokud chceme, aby podíl regionální tvorby na celoplošných stanicích ČRo stále stoupal, a my chceme, musíme vytvořit prostor pro výchovů rozhlasových tvůrců. Redaktorů, režisérů, herců, apod. Ty tradiční stanice jako Brno, Ostrava, Olomouc, Budějovice, Plzeň, Hradec Králové, to umějí a dělají, ale musíme vytvořit podmínky, aby i v Jihlavě, v Pardubicích, v Ústí nad Labem, v Liberci, v Karlových Varech, ve Zlíně, jsme byli schopni v průběhu roku 2007 natočit kupříkladu četbu, náročnější dokument, pásmo,“ pokračuje Ostrý.
Zásadním zlomem v historii veřejnoprávního rozhlasu je fakt, že celý noční program, včetně zpravodajství, bude odbavován z ČRo Brno. „Je to pro nás v Brně velká pocta a také pochopitelně velká zodpovědnost. V Brně také sídlí Centrum regionálního rozvoje, které je jakýmsi převodníkem a inspirátorem všech společných programových projektů. Chceme se vrhnout také na vzdělávání regionálních rozhlasáků – moderátorů, zpravodajských a publicistických redaktorů, chceme hledat talenty v oblasti slovesné i hudební tvorby,“ dodává Ostrý.