Finále mezinárodní soutěže mladých interpretů vážné hudby Talent roku 2002, které se uskuteční 21. března ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, bude v přímém přenosu vysílat stanice Český rozhlas 3 – Vltava. Stane se tak poprvé ve čtyřleté historii soutěže, do níž se letos přihlásilo 200 mladých českých a slovenských interpretů vážné hudby ve věku 14 až 25 let.
Do semifinále soutěže postoupilo 26 interpretů, z nichž odborná porota vybrala čtyři finalisty, které čeká závěrečné soutěžní vystoupení ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Leošem Svárovským.
Prvním finalistou je hráč na tubu z Vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem Marek Filla, dále pak student Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, klavírista Ladislav Fančovič a posluchači Hudební fakulty pražské Akademie múzických umění, fagotista Václav Vonášek a kontrabasista Petr Ries.
V první polovině koncertu přednese Petr Ries Koncert pro kontrabas a orchestr fis moll, op. 3 Sergeje Kusevického, Ladislav Fančovič zahraje Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll,
op. 23 Petra Iljiče Čajkovského. Po přestávce se obecenstvu ve Smetanově síni a rozhlasovým posluchačům představí fagotista Václav Vonášek – v jeho nastudování zazní Grand concerto pro fagot a orchestr F dur Jana Nepomuka Hummela. Čtvrtý finalista – tubista Marek Filla – bude sólistou v Koncertu pro basovou tubu a orchestr f moll, jehož autorem je Ralph Vaughan Williams.
Po čtvrtém koncertním vystoupení, během závěrečné porady mezinárodní poroty, budou mít návštěvníci ve Smetanově síni Obecního domu v Praze a posluchači stanice Český rozhlas 3 – Vltava příležitost udělit svůj hlas jednomu z finalistů. Mladý interpret s nejvyšším počtem hlasů obdrží Cenu publika. Absolutní vítěz mezinárodní soutěže Talent roku 2002 získá roční stipendium na Royal College of Music v Londýně.
Průvodcem večera bude moderátor Jiří Vejvoda, který jednotlivé finalisty podrobněji představí o přestávce přímého přenosu. Jedinečný přímý přenos finále mezinárodní soutěže Talent roku 2002 vysílá stanice Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 21. března od 19.30 hodin.
Finalisté:
Petr Ries – kontrabas (23 let)
Petr pochází z rodiny hudebníků, otec vyučuje hru na flétnu na konzervatoři v Českých Budějovicích a matka klavír na ZUŠ. Rovněž sourozenci se věnují hudbě. Po absolutoriu na Kroměřížské konzervatoři u Miloslava Gajdoše studuje Petr na HAMU pod vedením Jiřího Hudce. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů u nás i v zahraničí (Bechyně, Drážďany, Michaelstein, Berlín, Laussanwe, Wells). Získal řadu ocenění, např. na soutěžích v Teplicích, Ženevě, Markneukirchenu a v Kroměříži. Komponuje a je znalcem slovenské, maďarské a rumunské folklórní hudby. V literatuře dává přednost knihám B. Hrabala, ve volných chvílích jezdí na kole a rybaří.
Ladislav Fančovič – klavír (22 let)
Ladislav absolvoval Konzervatoř v Bratislavě pod vedením Petra Čermana. V roce 1997 se stal finalistou soutěže F. Chopina v Mariánských Lázních, byl úspěšný na soutěži J. N. Hummela, soutěži E. Nyiregyhaziho v Krakově a v roce 2001 postoupil do semifinále soutěže Fr. Liszta v Budapešti. Již v roce 2000 byl finalistou soutěže Talent roku. V současnosti studuje na VŠMU v Bratislavě u Mariána Lapšanského a ve Vídni na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. Zúčastnil se mistrovských kurzů v Piešťanech a na Holland Music Session (J. Wijn, A. Simon, G. Sándor, M. Lapšanský). Věnuje se komorní hře a rád pracuje s počítačem.
Marek Filla – tuba (19 let)
Marek se narodil v Kolíně a nejdříve hrál na trubku. V současnosti je studentem 5. ročníku Vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem u Jaroslava Peterského. Od mládí se věnuje sportu, zejména kopané, hokeji a rád jezdí krásnou krajinou na kole. Čte s oblibou faktografickou literaturu, studuje dirigování a mluví dobře anglicky. Mimo klasickou oblast, které dává přednost, rád poslouchá jazzovou hudbu 30. a 40. let. Po absolutoriu konzervatoře by rád pokračoval ve studiu na pražské HAMU.
Václav Vonášek – fagot (21 let)
V rodině Václava není žádný profesionální hudebník. Po začátcích hry na zobcovou flétnu a klarinet přešel na fagot na plzeňské konzervatoři, kde studoval u L. Šmídla a M. Křiváčka. V současnosti je studentem HAMU v Praze u Jiřího Seidla a Františka Hermanna. Mezi jeho záliby patří sport, zejména jízda na kole a hokej, železnice, dílo Járy Cimrmana a počítačové hry. Z klasické hudby dává přednost skladbám L. van Beethovena a G. Mahlera, z populární je to pak Sting a Buty. Touží navštívit Machu Picchu, studovat v zahraničí a získat tam angažmá.
Mgr. Jaromír Studený
Oddělení komunikace
Českého rozhlasu