VIDEO UVNITŘ. Radní Českého rozhlasu se včera dohadovali na tom, jestli je vhodná přítomnost Radia Wave, stanice Českého rozhlasu pro mladé. Rozhněvala je písnička Swastika Eyes od kapely Primal Scream, která zazněla v jednom z přebíraných pořadů. Díky ní prý Český rozhlas propaguje fašismus. Je to ale opravdu tak?Může být jedna písnička, která je navíc celoevropským hitem, důvodem k rozepři s veřejnoprávní stanicí pro mladé?
Rádio Wave může mít další problém – kvůli hudbě.
Český rozhlas vysílá svou speciální stanici pro mladé od ledna 2006. Jeho produkt Radio Wave ale od začátku nemá na růžích ustláno. Není to tak dávno, co tahle stanice musela odejít z pražské FM frekvence 100.7 MHz, protože podle některých radních ČRo na ní vysílala v rozporu se zákonem o Českém rozhlasu. Na tenhle spor měly různé strany různé názory. Nejnovější diskuze kolem programu Radia Wave ale vyznívá přinejmenším hodně komicky. Některým členům Rady Českého rozhlasu se nelíbí konkrétní písničky, které Wave vysílá.
Nejnovější spor se týká možné propagace fašismu, která se měla odehrát tím, že Český rozhlas odvysílal skladbu Swastika Eyes od světoznámé skupiny Primal Scream. Po dlouhé diskuzi sice Rada ČRo nepřijala k tomuto bodu žádné stanovisko, proběhla ale zásadní výměna názorů mezi členmi Rady a vedením ČRo. V podrobné analýze je shrnul šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček.
Tolerance nás dovedla až k fašismu, míní předseda Rady ČRo
Sporná skladba zazněla v přebíraném pořadu Friday Ripple, který Radio Wave získáva od BBC Worldwide, a do jehož produkce nezasahuje. Vysílá jej dokonce v původním znění v angličtině. Již samotný fakt, že vedení Radia Wave zřejmě nekontroluje, co přesně se v jeho vysílání objevuje, považuje část Rady ČRo za velký problém. Jak zaznělo na čtvrtečním zasedání, radní si nechali udělat překlad celého dvouhodinového pořadu v angličtině. „Když jsme si nechali udělat překlad toho, co se tam vysílá, tak jsem docela znepokojená. Protože víte, že Radio Wave jako stanice pro mladé, působí na lidi nehotové, na lidi, kteří si teprve utvářejí své názory, svůj přístup k životu. Já sama mám šestnáctiletého syna a vím, co to obnáší,“ citoval Digizone.cz místopředsedkyni Rady ČRo Danu Jaklovou.
Razantnější názor prezentoval předseda Rady ČRo Jiří Florián, který vidí problém v přílišné tolerantnosti radních k vysílání Radia Wave. Tolerantnost podle něj přivedla toto rádio až k propagaci fašismu. „Jestliže tady už narážíme na problémy hákových křížů a podobné věci, tak tady končí veškerá trpělivost,“ řekl Florián.
Se současnou podobou Radia Wave nesouhlasí ani programový ředitel ČRo
Poměrně odmítavě se k současné podobě Radia Wave postavil i programový ředitel ČRo Richard Medek. „Kdybych byl u toho, když se tato stanice zakládala, prosazoval bych jiný koncept. Byla založena jako alternativní rádio, zaměřené na alternativní kulturu a na skupinu alternativně myslících a cítících. Což je skupina menšinová,“ vyjádřil svůj názor Medek, a dodal, že skupina posluchačů Radia Wave není podle jeho názoru pro budoucnost národa uplně perspektivní. „Tato menšinová skupina podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jenom velice ojediněle,“ dodal Medek podle serveru Digizone.cz.
Kouří se ve studiu Radia Wave marihuana?
Na včerejším zasedání zazněly i další zajímavé výroky. Člen Rady Antonín Zelenka například uvedl, že se v minulosti dozvídal o vůni marihuany v chodbách Radia Wave. „Když Radio Wave ještě sídlilo v hlavní budově ČRo, tak já jsem se dozvídal dokonce takové věci, jako že je tam nádherný odér vonící trávy, že tam mají naprostou volnost, dělají si, co chtějí,“ uvedl Zelenka, a kritizoval přílišnou volnost, kterou poskytuje týmu Radia Wave generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Objevily se i názory, že by se Radio Wave mělo částečně vzdát propagace alternativní kultury a zaměřit se více na mainstream.
Slovenskému Rádiu_FM se mainstream neosvědčil
Podobný krok by ale nemusel být perspektivní. Mainstreamové vysílání nabízí naprostá většina soukromých rádií na českém trhu a Radio Wave je jednou z mála alternativ pro mladé posluchače, kteří neholdují většinové kultuře. Cestou mainstreamu se před časem vydalo i slovenské veřejnoprávní Rádio_FM, které profilovalo svůj program na „bílý a černý“. Bílý program přes den přinášel mainstreamovou hudbu a noční „černý“ program obsahoval úzce zaměřené alternativní pořady. Tento koncept se ale Slovenskému rozhlasu neosvědčil, a Rádio_FM postupně přešlo na celodenní alternativní program.
Ředitel Rádia_FM Dušan Vančo si ale nemyslí, že by skladba Swastika Eyes, kvůli které má Rádio Wave teď problémy, byla nevhodná. „Je to celoevropský hit, který se hrál v roce 2000 téměř na všech mainstreamových rádiích pro mladé. Hodně kontroverzní klip k této písní dokonce běžel i na MTV, a tehdy se nikdo nepozastavoval nad tím, že by šlo o propagaci fašismu, nebo něco podobné,“ uvedl Vančo pro RadioTV a podotkl, že se mu podobná kritika zdá nemístná. Vančův názor na tuto problematiku přináší RadioTV v samostatném článku.
Radio Wave vysílá jako čtvrtý okruh Českého rozhlasu určený pro digitální vysílání. Lze ho naladit pouze v zemském digitálním televizním multiplexu A, veřejnoprávním televizním multiplexu 1, v kabelových rozvodech, na satelitu a po internetu.
Videoklip skladby Swastika Eyes