Rádia dětí nejen pro děti I. – Déčko Ostrava a Litina Brno

radiotv22Povídání o dětech, které baví radio nejen poslouchat, ale i vytvářet, začneme v Ostravě. Není obvyklé, aby se do rozhlasového vysílání zapojil časopis. Na severní Moravě však netradiční spolupráce mezi ostravským dětským časopisem Déčko a Českým rozhlasem Ostrava funguje na jedničku od konce roku 2004. Od té doby jsou vysílány Nedělníčky – pravidelná nedělní ranní „dětská“ zamyšlení. O nápadu a jeho uvedení v život nám více pověděla paní Eva Bělohlavá z časopisu Déčko.

Jak to všechno začalo?

To jsme takhle jednou o prázdninách seděli (část redakce Déčka) na hřišti před budovou Dětské tiskové agentury (psali jsme o ní v minulém díle v souvislosti s vysíláním dětského internetového Radia Domino) na Kačerově. Byl letní podvečer a my povídali a povídali a povídali… Mimo jiné padlo: A co kdybychom se přece jenom vnutili Českému rozhlasu Ostrava jako partneři? Už jsme se o to několikrát pokoušeli, ale to byla tak pětiminutová návštěva v živém vysílání první neděli v prosinci na Mezinárodní den dětského vysílání, nic masivního a více častého. Protože o
prázdninách nemusí děti myslet na školu a my měli k dispozici internet, začali jsme zjišťovat informace o ostravském rozhlasovém vysílání a ověřovat si naše možnosti. Přemýšleli jsme, až se z nás „kuřilo“.

Jak se váš nápad dá rozvíjel?

Výsledkem bylo, že jsme sepsali na papír, co bychom mohli rozhlasu nabídnout a hned se také ohlásili u ředitele krajského studia v Ostravě Igora Horvátha. Schůzka se uskutečnila v září 2004 a byl na ni přizván také nový programový šéf Richard Piskala. Seznámili jsme oba pány s naší letitou spoluprací s ostravskými školními časopisy a písemně jsme předložili naši nabídku. Hned namístě jsme ji probrali a nakonec se domluvili, že by rozhlas mohl rezervovat pro pravidelná krátká „dětská“ zamyšlení čas v neděli ráno.

Jak vznikl název pořadu?

Oslovili jsme své dobré spolupracovníky z redakcí ostravských školních časopisů a nabídli vedení Českého rozhlasu asi deset docela trefných pojmenování teď už našeho pořadu jako například Raníček, To jsme my, Jak to vidíme my, Do ouška. Ze předložených návrhů byl vybrán Nedělníček.

Vzpomenete si ještě, kdy byl první pořad odvysílán?

To mohu říct úplně přesně – 12.prosince 2004. Spolupráce a Nedělníčky fungují dodneška. Počáteční čtyři díly si vzali na starost „Déčkaři“, potom se zapojili ostatní časopisy. Prvních padesát zamyšlení jsme v prosinci 2005 vydali na CD a dostali cenu Bohumila Koláře.

Mohla byste nám o tomto ocenění říci blíž?

Na Dominiádě – soutěžní přehlídce pořadů pro děti a o dětech, kterou organizuje každoročně občanské sdružení Dětská tisková agentura je udělována také cena Bohumila Koláře. Byl zakladatelem moderního rozhlasového vysílání pro děti. Prosazoval nejen profesionální zpracování pořadů, ale i mimořádné organizátorské možnosti rozhlasu.

Jak hodnotíte spolupráci s ostravským studiem Českého rozhlasu?

Ostravský rozhlas měl šťastnou ruku při výběru redaktorky, která připravuje Nedělníčky do vysílání. Naďa Čvančarová je milá, vstřícná, má pochopení pro dětský projev. Ne každý díl se povede, protože ho čtou sami autoři, kteří nejsou vždy vybaveni pro rozhlasový projev a dopouštějí se například ve svých příspěvcích „ostravismů“. Nedělníčky se natáčejí dopředu a návštěva v rozhlase je pro děti také zajímavostí. Kromě znělky je uvádí nedělní
moderátor.

Co říci závěrem?
Zdánlivě to vypadá jako by Český rozhlas Ostrava dělal dětským redaktorům milost, že je pouští do vysílání. Myslím si ale, že takovou masivní propagaci své firmy a zadarmo! má málokdo. Navíc CD Nedělníčky má krásně vybavený obal s logem Českého rozhlasu. Jsme vděčni, že ostravské děti mají možnost týden co týden promluvit do éteru.

Ze severu Moravy se přesuneme do jihomoravské metropole Brna, kde se v Rozhlasovém klubu Litina schází další regionální redakce Klubu Domino, Dětské tiskové agentury.
Zdánlivě nelogický název má poměrně jednoduché vysvětlení. Při rozhodování o oficiálním jméně kroužku měl šanci uspět jen takový název, který byl dostatečně zavádějící a dobře vyslovitelný. Význam jména byl domyšlen později a uvádí se jako LužánkyInformaceTechnikaImprovizaceNÁzory. Již v minulosti fungoval v Lužánkách rozhlasový kolektiv Pírko. Vznikl projekt na navázání a pokračování v činnosti tohoto kroužku. Byl předložen a vzápětí smeten ze stolu. Po několika letech byl díky Bambiriádě
(prezentace činností sdružení dětí a mládeže a středisek volného času ) oprášen a dopracován. Ve školním roce 2001/2002 se tedy začíná psát historie Rozhlasového klubu Litina.

První rok mladí rozhlasáci živořili v malé kanceláři, kde měli k dispozici výkonný počítač, mikrofon a diktafon. Během několika let se podařilo zčásti vlastními silami rekonstruovat velkou dobře vybavenou místnost.
Litina je zpravodajskou redakcí nejen z akcí v brněnských Lužánkách jako je například Bambiriáda nebo soutěž papírových modelů,ale i veletrhů Go§Regiontour apod.
Jejich příspěvky si můžete poslechnout také ve čtvrtečním vysílání Domina na Českém rozhlase 2 – stanice Praha.

V putování za dětmi, které baví rozhlas nejen poslouchat, ale i vytvářet, se příště vydáme do Liberce a Lánova u Vrchlabí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .