Český éter je přesycen domácími rozhlasovými stanicemi. Přesto máte pocit, že není co poslouchat? Pokud bydlíte u hranic, máte velkou naději, že naladíte „nějaké rádio od sousedů“. V tomto článku se však budeme věnovat jen rádiím vysílající z německého Svobodného státu Sasko.
Jako v České republice i ve Spolkové republice Německo existuje veřejnoprávní rozhlas. V Německu není, jako u nás, jedna instituce (Český rozhlas), ale několik samostatných veřejnoprávních rozhlasových a současně televizních domů. Pro lepší představu připomenu tehdejší model z dob Československa – Československý rozhlas, Český rozhlas a Slovenský rozhlas. V Německu obdobně tuto funkci zajišťují pro jednotlivé oblasti například rozhlasy – WDR (Západoněmecký rozhlas), NDR (Severoněmecký rozhlas), BR (Bavorský rozhlas) nebo MDR (Středoněmecký rozhlas).
Veřejnoprávním rozhlasem pro Sasko je již zmíněná MDR (MitteldeutscheRundfunk). Kromě Saska zajišťuje vysílání i pro další dvě spolkové země – Durynsko (Thueringen) a Sasko-Anhaltsko (Sachsen-Anhalt). Zemským rádiem je okruh nazvaný MDR 1 Radio Sachsen (nebo Thueringen, resp. Sachsen-Anhalt). Což je obdoba našich regionálních studií Českého rozhlasu. Další stanicí je Das NachrichtenRadio Info. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o zcela zpravodajskou stanici, kde hlavní složkou je mluvené slovo. Lze tedy předpokládat, že příliš českých posluchačů mít nebude.
To samé pravděpodobně můžeme konstatovat i u MDR Kultur. Vyprofilovaná stanice nabízí rovněž mluvené slovo; tentokrát ve formě četby na pokračování z knih, básnických sbírek nebo rozhlasovou dramatickou tvorbu.
Východoněmecký posluchač má skutečně široký výběr z produkce veřejnoprávního rozhlasu. Důkazem jsou další specializované stanice – MDR Konzerte a nově MDR Klassik, rádio nabízející „šlágry“ od Beethovena po Pink Floyd.
Český posluchač ovšem ocení poslední rádio, a tím je JUMP. JUMP je stanice, která se na první pohled tváří jako soukromé rádio. Zaměřilo se na cílovou skupinu 14+, a proto působí svěžím dojmem. JUMP vysílá od 1.1. 2000, navazuje na MDR Live. Právě MDR Live byl „pokusnou“ stanicí vytvořit veřejnoprávní okruh pro mladé posluchače. JUMP je již plnohodnotné a úspěšné rádio, s vypracovaným programem a kvalitním hudebním formátem. O podobné stanici pod pracovním názvem ČRo 4 se roky bez úspěchu na realizaci diskutuje i v Česku. Program JUMPu nabízí 24 hodin denně pravidelně každých třicet minut krátké zprávy, počasí a hlavně dopravní informace. Zbytek času v hodině, v rámci nového sloganu Der Neue Sound im Radio, je vyplněn skutečně kvalitní muzikou „komerčního typu“, která je pečlivě vybrána a poskládána ve vynikající playlist. JUMP disponuje i kvalitním moderátorským týmem, takže němčina se stává příjemným jazykem a pro českého posluchače neagresivní kulisou. V současné době rádio vsadilo na zábavu a pro zpestření připravuje show německého imitátora Elmara Brandta, který dokonale paroduje spolkového kancléře Gerharda Schroedera. Právě tento druh legrace je hitem v celém Německu a má za úkol zesměšnit kancléřovu politiku k řešení neutěšené ekonomické situace po říjnových volbách. JUMP můžete kvalitně na Ústecku a v Krušných horách poslouchat na frekvenci 90.1 MHz a je mým tipem pro nespokojené posluchače na severu Čech.
Radio PSR, nebo-li Privater Sächsischer Rundfunk, vlastní stejnojmenná společnost se sídlem v Lipsku, ve které má majoritní podíl berlínská investorská skupina Eurocast. Právě Eurocast působí i na českém rozhlasovém trhu, kde v licencované společnosti Londa spol. s r.o., majitel rádia Impuls, vlastní 2/3 podíl. Radio PSR začalo vysílat v roce 1992 a zaměřilo se na velmi širokou cílovou skupinu 14 až 49 let. Právě proto program rádia není úzce specializovaný a naopak se snaží oslovit co nejvíce nenáročných posluchačů, čímž PSR působí jako nevýrazná stanice. Oficiální specifikace formátu zní: AC, „Superhits für Sachsen, Das Beste von heute und die Superhits der 80er und 90er“, podíl mluveného slova k hudební složce činí 25:75. Rádio vysílá podle stejného schématu jako ostatní saské stanice – každou půlhodinu zprávy, počasí, dopravní informace a zbytek hodiny vyplní hudba, reklamy a moderátorské vstupy. Zajímavé jsou ovšem údaje o poslechovosti stanice. Rádio má možnost v Sasku a přilehlých oblastech sousedních spolkových zemí oslovit sedm milionů lidí. Podle oficiálních údajů společnosti Eurocast poslechovost včera (Po-Pá, 5.00-24.00h) činí pro českého čtenáře neuvěřitelných 1.377.000 lidí, z toho průměrná hodinová poslechovost (Po-So, 6.00-18.00h) je 389 tisíc. Tato čísla ukazují v cílové skupině 14-49 let 32,5% podíl na trhu, čímž je Radio PSR jedničkou. Rádio je možné na severu Čech poslouchat třeba na 101,0 MHz.
Hit-Radio Antenne Sachsen je další privátní stanicí patřící do silné rozhlasové skupiny – Antenne. Ta v Německu provozuje ještě dvě samostatné stanice (1) Antenne pro spolkovou zemi Dolní Sasko (Niedersachsen), metropole Hamburg a Brémy; (2) Radio Brocken v Sasku-Anhaltsku (Sachsen-Anhalt). Program Antenne Sachsen koresponduje se sloganem Der Beste Fifty-Fifty Mix Aus Klassikern und neuen Hits. To znamená, že hudební formát rádia skutečně obsahuje „staré“ klasické hity a novinky. Opět každou půlhodinu nabízí zpravodajství, počasí a dopravu. Nosnou částí stanice je ranní pětihodinový program nazvaný Dobré ráno Sasko, který připravuje samostatný tým. O víkendu Antenne se navíc věnuje sportu a vysílá i reportáže z fotbalové bundesligy. Poslechovost stanice podle Punktkommunikation v cílové skupině 14-49 let při posledním měření činila 173 tisíc lidí (poslechovost včera) a hodinově 93 tisíc. Hit-Radio Antenne Sachsen můžete v pohraničí naladit třeba na 105.4 MHz.
Oldie.fm je menší rozhlasovou stanicí, která patří do rodiny Radia PSR. Rádio nabízí úzce specifický hudební formát, kterým, jak název a slogan Die groessten Hits 60er, 70er und 80er napovídá, je oldies. Stanice působí velmi pohodovým dojmem, moderátoři mluví bez podkresů a celkově Oldie.fm se snaží navodit bezstarostnou atmosféru. Nosným prvkem programu je denní rubrika o historii hudby v rozmezí 60. až 80. let, zpravodajství každou půlhodinu, nebo zamilované balady. Pravidelného posluchače může omrzet poměrně úzký playlist, který má za následek časté opakování písniček „z balíku.“ Český posluchač může poslouchat rádio v okolí Ústí nad Labem na 107.7 MHz.
Energy Sachsen je součástí skupiny NRJ Energy, která ve spolkové republice provozuje hitové rádio CHR typu ještě v pěti metropolích: Berlín, Hamburg, Mnichov, Norimberk a Stuttgart. Slogan Hit Music online! jasně říká, jakou hudbu vysílá. Saská mutace se ale výběrem písniček liší od ostatních metropolitních Energy, což je způsobeno vysíláním pro celou spolkovou zemi, která se skládá z mnoha samostatných měst a obcí, kde je zcela jiný životní styl než-li ve velkoměstě. Saské Energy český posluchač může naladit převážně jen v Krušných horách a to některou frekvenci z oblastí Dresden, Chemnitz a Zwickau. Na Ústecku třeba na 96,3 MHz.