Rádia nebo televize mají většinou zájem o hotové lidi. O redaktory a moderátory, kteří mají zkušenosti a není potřeba je učit nic nového. Výjimky se najdou jen zřídka kdy. Člověk z ulice má tu výhodu, že to je tabula rasa, nepopsaný list papíru. Člověk “nezkažený“ jiným formátem, jiným stylem práce. Všechno se musí teprve naučit a tak lze takového člověka vychovat k obrazu svému. Většinou je ale lepší sáhnout po někom se zkušenostmi. Jak se k moderaci dostávají v Německu jste se dozvěděli už minulý týden v článku K moderaci cesta dlouhá. Jednou z dalších možností, jak získat zkušenosti, která nebyla v článku uvedena je i výcvikové rádio. Právě to začalo nedávno vysílat ve Štýrském Hradci (Graz) v Rakousku.
Od 15.55, 6. února 2005 vysílá na frekvenci 104,6 MHz. Od tohoto okamžiku má Štýrský Hradec opět své městské rádio. Lokální zprávy se ráno objevují každých 15 minut. Některé zpravodajské bloky můžou trvat až 10 minut. Rádio jde proti veškerým formátům. Orientovat se chce hlavně na informace a od komerčních rádií se chce odlišovat i hudebně. Radio Melagne totiž není klasickým komerčním rádiem, ale výcvikovým nebo cvičným rádiem, které patří do skupiny tzv. event-rádií. Jedná se o stanici, která není vytvořena za účelem dělání zisku a tak nesmí vysílat reklamu. Licence se navíc udělují jen na omezenou dobu. V tomto případě se jedná o jeden rok. Signál zpravidla šíří nějaký slabý vysílač. Tuto podmínku nesplňuje projekt Českého rozhlasu Filmžurnál, který pravidelně v době konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vysílá na frekvencích ČRo 1 Radiožurnálu.
V případě že se někdo koná nějaké velká akce, například divadelní festival, vycházejí v místě dění speciální noviny. Tuto praxi mají například na přehlídce amatérských divadel Jiráskův Hronov. Pořadatelé jiných akcí se spokojí jen s nástěnkami, případně internetovými stránkami. Zajímavým médiem přitom je i rádio. Některé akce v zahraničí doprovází a zpestřují speciální rádia. Ta vysílají jen pár dní. Příkladem může být například německé Radio Fore. To už v devadesátých letech vysílalo pro účastníky a návštěvníky golfového turnaje Deutsche Bank – SAP – Open v St. Leon. Radio Fore vysílalo po celou dobu konání turnaje na frekvenci 92,4 MHz. Vysílač měl výkon 5 Wattů. Bývá zvykem na podobné společenské akce, kde se schází smetánka posílat moderátory rádií, kteří takovou akci zpestří a informují o výsledcích atp. Na tuto akci ale Radio Regenbogen nevyslalo jen své moderátory s aparaturou pro ozvučování venkovních prostor, ale rovnou celý tým vybavený tou nejlepší digitální technikou, který vysílal vlastní stanici. Ze svého stanoviště u 18. jamky rádio informovalo o hře, dělalo rozhovory s odborníky a hráči, informovalo o výsledcích, dění v místě i ve světě a samozřejmě nechyběla skvělá hudba. Po grínu se tak procházeli lidé s malými přenosnými rádii, kteří na 92, 4 MHz poslouchali speciální rozhlasové vysílání. To navrhlo a zajišťovalo Radio Regenbogen.
Event-rádio doprovází i Městské slavnosti v německém Eutinu. Jeho provozovatelem je dobročinný spolek Eutinské rádio pacientů. I ve Štýrském Hradci mají s krátkodobými event-rádii zkušenosti. V červnu 2004 tady na frekvenci 104,5 MHz vysílalo rádio, které bylo zřízeno jen při příležitosti udílení Štýrské ceny za reklamu v hale Helmuta Lista. Vysílání začalo v sedm večer a bylo slyšet v okruhu pěti kilometrů od haly, kde se akce konala. Zmiňované Radio Melagne nyní vysílá na frekvenci 104,6 MHz tedy jen o 100 kHz vyšší. Ačkoliv Radio Melange není komerční, ostatní provozovatelé rádií mají strach, protože Melange by jim mohlo ubírat posluchače. V čele stojí bývalý spolupracovník stanice Antenne Steiermark Markus Grabenwarter. Deník Der Standard v souvislosti s ním poukázal na to, že v komisi, která rozdává licence sedí bratr šéfa rádia Christoph Grabenwarter. V případě že by o licenci měl rozhodovat náhodou on, nahradil by ho býval jiný člen, aby nedošlo ke střetu zájmů. Markus Grabenwarter a další investoři investovali do projektu 120 tisíc euro.
I když rádio přináší rozsáhlé zpravodajství a nabízí více mluveného slova než konkurence, důležitou složkou je i hudba. Hrají se hity z let 60. až 80., oldies a hodně austropopu. Oslovit chce posluchače nad třicet let. Na přípravě programu se podílejí profesionálové, kteří už mají zkušenosti z jiných rádií. I ze známé stanice KronenHit. Vysílač je umístěn na vysokoškolských kolejích Hafnerriegel. Dříve ho používal 97,9 Soundportal. Svým lokálním zpravodajstvím pokryje Radio Melange díru po stanici Graz Live 107,5.
Radio Melagne se stará o žurnalistický dorost. Zájemci o práci v rádiu tady mají možnost si vyzkoušet, jaké to je dostat se za mikrofon a nasbírat tolik potřebné zkušenosti. Lidi ve studiu je možné sledovat z kavárny v Sporgasse 29 b. Ten kdo si tady vychutnává kávu, tak může sledovat, jak rádio funguje. Záhadou ale zůstává financování stanice, protože jak už bylo řečeno, reklamu vysílat nesmí.