Obvyklých sto dnů hájení uplynulo a tak se můžeme podívat na dvě novinky, které od počátku letošního roku obohatily pražský éter. RadioTV už přinesl první popis vysílání vzápětí po zahájení provozu …
Radio Expres
Datum: 17.4. 2002
Čas: 6:30 – 7:30
Radio Beat
Datum: 18.4. 2002
Čas: 6:30 – 7:30
Obvyklých sto dnů hájení uplynulo a tak se můžeme podívat na dvě novinky, které od počátku letošního roku obohatily pražský éter. RadioTV už přinesl první popis vysílání vzápětí po zahájení provozu obou stanic, tak můžete srovnávat, jaký pokrok obě stanice udělaly. Poprvé v historii budou dvě rádia v jednom článku – kromě stejné doby startu mají více atributů, které přímo vybízejí k postavení vedle sebe. Obě rádia se orientují na poměrně přesně vyhraněnou skupinu posluchačů, obě rádia mají podobné programové prvky, obě rádia vyvolala poměrně velký ohlas a diskusi a dokonce – obě rána moderuje žena za účasti muže – zprávaře. Obě rádia mají i podobnou stavbu schématu ranního vysílání: písnička-jingle-písnička- vstup, občas dvě písničky-jingle-dvě písničky-vstup.
Začněme moderováním – i když asi oba tábory posluchačů nebudou mít moc společných členů, doporučuji poslech rádia Beat zejména příznivcům Expresu. Naopak už to tak poučné nebude. Na Beatu moderuje ráno Katka, na Expresu Laďka. Oběma se dané role, přijatelné pro posluchače toho kterého rádia, daří. Katku si představuji, že moderuje oblečená do černé kůže a přijela na motorce, Laďku v mých představách dovezlo miniauto v pastelových barvách, na chodbě na ní čeká malý psík a bude blondýna. Obě hovoří neformálně a hovorově.
A přesto je tu velký rozdíl: Katka je jistá, přirozená, říká skutečně to co myslí a do své role se nemusí stylizovat. Mluví hovorovou češtinou, ale nehledá slova, nezamotává se do dlouhých vět, má příjemně posazený hlas. Věřím jí, že muzika, kterou ohlašuje je i muzikou jejího srdce, spontánně a přirozeně přidá ke vstupu pár slov o muzice. Naopak bylo poznat, že hokej teda vůbec nemusí – při čtení výsledků v 6.47 značně znejistěla a bylo znát, že tohle jí vůbec nebere. Zato když se v témže vstupu zmínila o Stingových webových stránkách, věřil jsem jí, že je opravdu viděla. Kromě hokeje hovořila i o výročích dne okolo 6.38, před sedmou prozradila co bude za muziku a o čem se bude mluvit v další hodině. Po zprávách informovala o dopravě (dost stručně, jen Vrchlického v P5, zato ale varování, že tam hlídá policie). Okolo 7.10 informuje o filmech, které přicházejí do kin, podrobněji o jednom českém a slíbí že se k tomu ještě vrátí. O filmech čte s větším porozuměním než o hokeji. V 7.20 jsou na řadě ceny benzínu, ty ale čte spíš zprávař, takže o tom později, před půl avizuje co bude dál za muziku i mluvené vstupy. Do rozhovoru se zprávařem se moc nepouští, ale pokud ano, tak je mu rovnocenným partnerem.
Laďka má trochu problém – zřejmě se teprve učí a tak nestíhá myslet na to co říká a jak to říká současně. Je to znát už v rozhovorech se zprávařem, kdy občas neví co odpovědět (okolo půl osmé). Po celou hodinu se upnula na hlášení teploty 14 stupňů, začínala tím prakticky každý vstup. Možná úmyslně, ale přeci jen věta: „Bude čtrnáct stupňů, chodíte do sekáče?“ by mohla některým posluchačům působit trauma. Návštěvy second handů byly ostatně ranním tématem, mimochodem docela adekvátním k zaměření stanice. K tomuto tématu byly předtočeny vstupy známých žen a ona je uváděla všechny skoro nachlup stejně: „A co …, chodí do sekáče?“ – Tady by to chtělo víc fantazie. Odpovídaly Czáková, Kocúrová, Kornová, Krainová, Geislerová, Sklowská. Výsledek: Do sekáče choděj, ale nakupujou, páchne jim to tam, a není čas se v tom přehrabovat, ovšem módní věci tam lze najít, i v sekáči je třeba mít známý (!). Po sedmé dvakrát zažertovala na téma bin Ládin, spojila ho s mravenci ze zpráv a v 7.10 první výrazná perla – četla informaci o jakýchsi figurkách, které se prodávají v USA. Poprvé se zarazila u jména G.W.Bush, mám dojem, že neví, kdo to je ten s „W“ uprostřed. No a pak použila slovo „foneticky“ ve významu „přečíst tak, jak se to píše“. Tak to ne, Laďko, to je obráceně. Vstup v 7.20 o soudech, věcech proti zvířatům a hackerství byl už úplně zmatený. Improvizační schopnost přijde léty praxe, číst s intonací se lze naučit poměrně rychle a nepouštět se samostatně do delších projevů – to by mohlo pro začátek stačit. A možná posadit hlas a najít si barvu hlasu.
Partnery obou moderátorek byli zprávaři – v obou případech známá jména: Na Beatu Petr Šimáček, na Expresu Petr Bürger. Petr Bürger inklinoval již dlouho k takovémuto Expresnímu prostředí. Bohužel, v něm jakoby slevil z toho, na co se vypracoval na Voxu a Impulsu. Jako zprávař byl vždy velmi slušný, jako moderátor (Vox) si ovšem nevěděl rady. A tady působil dojmem, že se blíží spíš ke svým moderátorským výkonům, které byly podobné Laďčiným, než že by si zachoval svůj zprávařský standard. Trochu přehání intonaci, ale na této stanici to tak nevadí. V 7.00 žertuje s Vlaďkou na téma nákupy v papírnictví, Vlaďka utratila 2000,-, Petr skončí u toaletního papíru. Zprávy přečte bez problémů: něčí druhé dítě, mravenci na pláži, Shakespeare se čte zločincům, Pragoalarm. Odpovídá to zaměření rádia, ale stejně… Zažertuje na téma Pragoalarmu: nejen bezpečné domy, ale i bezpečný sex. Podruhé se projeví v 7.31 – Expres v půl, neformální rozhovor s moderátorkou nějak nevyšel, informace je o oslavencích tohoto dne.
Na Beatu Petr Šimáček byl jistější – v půl sedmé zprávy: fotbal, Fischer, Al-kajdá, Tunis, počasí a uvede další skladbu. V 6.47 doplní Katku o další výsledky hokeje – tady je znát ten rozdíl v to, koho hokej zajímá a koho ne, informace je doplněna vstupem jednoho trenéra.
V 7.00 zprávy uvedeny jinglem Zprávy z Prahy, který moc skutečnosti neodpovídá, opět začínají sportem – volejbalem (milá drobnost), pokračují mrtvými v Afghanistánu,(zde se přeřekl a přirozeně se opravil slovem pardon), hasiči dostali techniku, znásilňovací psycholog z hradní stráže a 35C v N.Y., opět uvede další muziku. V 7.20 jsou na řadě ceny benzínu, pouze u pražských pump. Třetí zprávy jsou v půl: Příjemný jingle: Aktuální, objektivní, rychlé, čerstvé – neprotestoval bych proti jinglu, celkem odpovídá pravdě. Obsah zpráv: fotbal, ODS, Fischer, Tunis, Al-Kajdá, počasí. Trošku obměňuje, podstatné zprávy zůstávají. Jistě ani rockeři nechtějí slyšet tradiční zprávy, ale přeci jen budou po té ranní hodince trochu víc in, než bulvární posluchači, ti asi občas kvůli zprávám budou přelaďovat, snad je nepřeceňuji.
Muzika je to podstatné na obou stanicích, to co vymezuje okruh příznivců. Zatímco hudební nabídka pro rockery je poměrně konzistentní se zbytkem programu, mám pocit, že ti, kteří mají rádi hudbu Expresu jsou možná trochu nedobrovolně odsouzeni jen do role bulvárních konzumentů. Možná i oni by si zasloužili víc. V obou případech ale muzika šlapala, hrály se vyzkoušené hity, neexperimentovalo se s úlety – u obou stanic srovnejte ranní hodinku a pak libovolnou hodinu večer, rozdíl je patrný, možná víc než na jiných rádiích. Bez mučení se přiznám, že je mi bližší muzika Beatu, ale Expres bodoval víc, neboť jsem se podvědomě bál, že budu trávit jeho muziku po ránu těžce. Ale nebylo tomu tak, muzika Expresu měla u mě těžší úlohu a poradila si s ní dobře. Obě dámy moc jmény interpretů neplýtvaly. Alespoň pár jmen: Beat: Police, Slade, Kiss, Beatles, Status Quo, REM, Cars, U2. Expres: L.Krawitz, Dara Rollinc, No Name, Big Soul, Alanis Morissette, Garbage.
Obal a reklama: reklamní bloky běžely vždy u zpráv, vesměs celostátní reklamy. Co se jinglů týká, v obou případech jich bylo akorát a propagovaly zaměření stanice. Ani v jednom případě ale moc neomračovaly ani zvukem , ani nápadem. Ale byly profesionálně pojaté.
Beat: Classic rock, Jediné rockové rádio v Praze, střídavě podbarvené klávesami nebo kytarou, dále Zprávy z Prahy a zmiňovaný „aktuální…“, znějí moderně a staromódně současně, povedly se.
Expres: Expres v půl, Bulvárexpres, frekvence. Jingly jsou samozřejmě s plným, elektronickým podkresem, trošku ale splývají v kouli.
A jak u mě obě rádia dopadla? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)
Radio Expres:
- Moderování – 2
- Muzika – 4
- Redakce – 2
- Reklama a obal – 2
Celkové hodnocení: 2.50 bodů
Radio Beat:
- Moderování – 3
- Muzika – 4
- Redakce – 3
- Reklama a obal – 3