Tolik se o tomhle rádiu píše v diskusích na tomto serveru a mnohdy nepěkné věci, že jsem si ho prostě musel poslechnout. A nebylo to vůbec zlé – jako kdyby v těch diskusích převažovaly nějaké osobní animozity …
Radio Hellax
Datum: 3.8. 2001
Čas: 7:00 – 8:00
Tolik se o tomhle rádiu píše v diskusích na tomto serveru a mnohdy nepěkné věci, že jsem si ho prostě musel poslechnout. A nebylo to vůbec zlé – jako kdyby v těch diskusích převažovaly nějaké osobní animozity, než hodnocení výsledků práce. Aspoň ta práce v uvedeném čase byla vcelku bez podstatnějších výhrad.
Moderování
Je fakt, že vím jen, že se moderátor jmenoval Jirka. Jako druhou chybu bych mu vytkl, že uvedl v podstatě jen 3 písničky za celou hodinu, ostatní nepředstavil. Na druhou stranu, většina z té muziky byly zřejmě chronicky známé záležitosti a playlist určoval pravidelné střídání jinglů a živých vstupů – tak proč se vracet k něčemu co bylo před jinou písničkou a reklamou. Ale jinak samé klady: Příjemný, živý hlas s pěknou, mladistvou barvou, bez jakékoliv manýry či zlozvyku, evidentně se nestylizuje, prostě je takový – má to někdo štěstí.
Připravené vstupy bez breptů, koktání, ale hlavně bez slovních berliček, nikde žádné nóóó, a tedy, a podobně. „Nepřipravené“ vstupy – např. rozhovory – byly přirozené, ani tam nehledal slova, mluvil přirozeně a plynně. I delší monology – třeba ten na téma opakované činnosti při ranním vstávání – zvládl tak, že měly hlavu a patu, sice asi nic hlubokomyslného ani říct nechtěl, ale pobavil a měl jsem pocit, že to odněkud někam směřovalo. Rozhovor se zprávařkou na téma Jirkovy zítřejší narozeniny byl bezprostřední ale ani tam nebyly slangové či nespisovné výrazy, ani tam Jirka nehledal slova a netápal – zdá se že správnou češtinu má v krvi a že se nemusí přetvařovat.
Rozhovor s posluchačkou u příležitosti písničky na přání byl stručný a smysluplný (možná měl štěstí na posluchačku).
V 7.21 po písničce M. Davida rozhovor s interpretem – tipoval bych, že to byl úryvek předtočeného delšího povídání, protože chybělo uvítání a loučení, ale byl přesně zaměřený, sice ne na záležitost, kterou by bylo potřeba řešit zrovna v ranním vysílání (Michalova italština), ale zas se mluvilo k věci, svižně a nerozkecávali se ani jeden – takže se to na ráno hodilo.
Zprávařka
Lenka Přítomná (není to přezdívka? (je, na Hellaxu se všichni představují přezdívkami – pozn. šéfredaktora)) byla na tom velmi podobně – zprávy četla se zaujetím, intonovala, nedrmolila ani nebyla mdlá, nejenže nepřehlížela čárky a tečky, ale vhodně hlasem zdůraznila podstatné věci – jen pozor, časem by tónem hlasu mohla začít vyjadřovat i svůj názor – a to zprávař nesmí. A pak že na regionálních rádiích nejsou talenty!
Redakce
Zprávy byly více místní-regionální, ale nechyběly podstatné věci ze světa, byly v celou a v půl Radioexpres – ten byl ryze krajový, ale zajímavý: vražda Slovince, Martinovský masokombinát přijímá pracovníky,rómské hlídky a trestná činnost na Opavsku klesá, Jirka doplnil počasí. Hlavní zprávy v celou měly sport i počasí, jen dopravy jsem si nějak nevšiml. Dále bylo kalendárium před osmou (3 výročí, vesměs herci).
Obal a reklama
Reklama byla ve 4 blocích, dva z nich mi přišly celkem dlouhé, byly tam reklamy jak celostátní, tak i vysloveně místní, bloky přehledně odděleny. Jingly byly prakticky mezi každou písničkou (pokud nebyl vstup nebo reklama), zejména textově byly nápadité: od jednoduchého Hellax rádio přes jingle s frekvencí a Zlaté hity a ještě více nálady, nebo Ještě více české muziky, Více zpráv z našeho kraje a ž po Hellax-hravé rádio. Nechybělo upozornění na pořady přes den, konkrétně Automotomaják, Jirka nezapomněl avizovat obsah zpráv.
>Hudba
Zahráli celkem 13 písní, z toho 3 české, a z nich jednou Michal David – Decibely lásky, dvě zbývající byly současné (mimojiné i Petr Muk). Ze zahraničí Jirka uvedl nebo jsem poznal: The Angel, Chico Latino, Mana-mana (pěkná verze hitu časných 70 let), Help ve verzi Bananaramy, Sing,sing,sing, krom toho hodinu otevírala svižná melodie se zkresleným vokálem a pak dvě věci černé – jedna do soulu, druhá spíš k rapu a jedna písnička jako ze 70. let, včetně dechů a sborů v pozadí…
Závěr
Bylo pěkné slunečné letní ráno a tohle bylo pěkné, příjemným slovem a muzikou prosluněné vysílání. Neobjevil jsem žádný zlozvyk, žádný technický nedostatek. Ačkoliv muzika nebyla hudbou mého srdce, nezprudila mě, možná proto, že pokud mě netěšila muzika, potěšil mě moderátor.
A jak u mě tedy Hellax dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)
- Moderování – 4
- Muzika – 4
- Redakce – 4
- Reklama a obal – 3