ČRo 4 Radio Wave skončí na FM, bylo možné jej zachránit?

AKTUALIZACE – Vysílání Českého rozhlasu 4 Radia Wave na pražském FM 100,7 MHz kmitočtu brzy skončí. Generální ředitel ČRo Václav Kasík to dnes potvrdil v rozhovoru pro deník Lidové noviny. Alternativní program pro mladé je určen především pro vysílání na digitálních platformách. Na FM kmitočtu vysílá jen v Praze a středních Čechách, odkud před necelými dvěma rokmi vytlačil regionální vysílání ČRo Region. Koncem srpna by se ale situace měla vrátit do původní podoby a pražští i středočeští posluchači přijdou o možnost přijmu Radia Wave na FM.

Kasík: „Nemám na vybranou.“

Rozhodnutí stáhnout vysílání ČRo 4 Rádia Wave z FM kmitočtu v Praze a středních Čechách potvrdil i samotný generální ředitel ČRo Václav Kasík, který se dosud k tomuto tématu nechtěl veřejně vyjadřovat. V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Lidové noviny zdůvodnil své rozhodnutí. „Jsou zde dva důležité orgány, regulační a kontrolní, takzvaná „velká“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a „malá“ Rada Českého rozhlasu, názor těchto orgánů je jasný a já tím pádem nemám na vybranou. Krok, který mě oba orgány do jisté doby doporučovaly, se posléze změnil na tvrdší pokyn. Zachovám se podle názoru těchto orgánů. Rádio Wave odejde z analogu na konci srpna,“ řekl Kasík.

Server RadioTV dnes přišel s několika alternativami, jak by mohl čtvrtý okruh Českého rozhlasu pokračovat třeba i v FM pásmu. Naši původní analýzu si můžete přečíst níže.

ČRo 4 – Radio OFF?

Vypnutí ČRo 4 Rádia Wave a odsun z FM pásma je mnohem citlivější problém, jak by se mohl jevit na první pohled. Vysílání pro mladší ročníky je totiž jedním z posledných bílých míst, které Český rozhlas měl při poskytování služeb veřejnosti. Rádio Wave bylo dlouhodobě plánováno, nikdy se ale pro jeho fungování nenašel dostatek kmitočtů, aby mohlo vysílat celoplošně. Nakonec vzniklo jen díky výrazné iniciativě generálního ředitele ČRo Václava Kasíka, který i díky tomu, že ho přislíbil zřídit, vyhrál výběrové řízení a stal se šéfem rozhlasu na další funkční období. Problematický byl jen způsob, jakým se nové rádio dostalo do éteru. Rádio Wave mělo původně fungovat jako okruh určený pro digitální vysílání. Tímto způsobem již vzniklo i čistě zpravodajské Radio Česko, vědecko-populární program ČRo Leonardo, a nebo D-Dur zaměřený na vážnou hudbu. Wave sa však odlišoval tím, že začal vysílat 24 hodin denně i v FM pásmu na lukrativní frekvenci 100,7 MHz z vysílače Cukrák a spolehlivo pokryl nejen Prahu, ale i střední Čechy a okolí.

A právě v tom nastal spor, který se táhne dodnes. Tato frekvenční síť je totiž původně určena pro okruh Český rozhlas Region v stredních Čechách, a právě tento program na tomto kmitočtu předtím vysílal. Aby se předešlo problémům, byl okruh ČRo  4 Radio Wave zřízený jako regionální studio pro střední Čechy. Do jiných regionů se tak logicky nemohl dostat, a posluchači ve zbytku republiky ho mohli přijímat jen přes digitálních vysílání DVB-T v regionech, kde je dostupné, a celoplošně přes internet nebo satelit.

Je FM vysílání Radia Wave legální?

Spor o to, jestli Radio Wave vysílá na FM legálně nebo nikoliv, se doteď nepodařilo vyřešit. Kontrolní orgán Rada – Českého rozhlasu – uložila generálnímu řediteli Kasíkovi povinnost Radio Wave z FM pásma stáhnout do konce srpna, protože toto vysílání nepovažuje za legální. Ačkoliv šéf rozhlasu tomuto požadavku Rady ČRo donedávna vzdoroval, neoficiálně se už hovoří o tom, že vysílání Radia Wave na 100,7 MHz bude brzy minulostí, a vedení rozhlasu ho skutečně vypne. Rada totiž generálnímu řediteli už jednou udělila výtku, a upozornila ho, že porušuje zákon. Pokud by její usnesení nerespektoval, mohli by ho radní odvolat z funkce.

Pokud by došlo k vypnutí ČRo 4 Rádia Wave na FM, neznamenalo by to jeho úplný konec. Posluchači by si ho i nadále mohli najít na internetu, naladit na satelitu a také i v DVB-T, které se rozšířilo i do některých dalších regionů. I tak sa ale dá očekávat, že se tento krok střetne se silně odmítavým postojem posluchačů. A dá se i říct, že oprávněně.


Bude mít Radio Wave pro koho vysílat?

I když Český rozhlas na FM frekvencích nabízí několik bezesporu zajímavých kanálů, ještě pořád nemá v analogu celoplošnou stanici, která by mířila na mladé posluchače s odlišným hudebním vkusem. Soukromá rádia nedokáží dostatečně naplnit zájmy těchto posluchačských skupin, protože z komerčních důvodů přirozeně cílí na většinového posluchače. V samotné Praze a blízkém okolí je nabídka alternativních stanic na FM poměrně bohatá, vzpomeňme jen kultovní Radio 1, rockové Beat a RockZone, hiphopový Spin, urban dance Radio DJ, nebo Expres, který je někde na pomezí mainstreamu a alternativy. V mnohých dalších regionech ale nemáte šanci se s podobně vyprofilovanými rádiami setkat, a velice těžko narazíte na stanici pro mladé, která by se jakkoliv odlišovala od hlavního proudu. Pokud mladý posluchač není na hity, v FM si toho moc nevybere. A v tom mohlo Radio Wave fungovat jako vynikající alternativa – pokud by bylo celoplošné.

Jaké jsou alternativy zachování ČRo 4 v analogu?

Je fakt, že nový okruh pro mladé by určitě neměl blokovat kmitočty primárně určené pro jiné již existující kanály, zvláště ty regionální. Ale jsou i jiné cesty, kudy by se mohlo Rádio Wave „bezbolestně“ vrátit do FM éteru, a dokonce i jako celoploška. Mohlo by sa například zařadit na nočné časy regionálních veřejnoprávních studií, které kdysi v noci pasívně přebírali program ČRo 2. Dnes již mají jednotný noční program produkovaný v Brně pro celou síť. Jenže pokud by i posluchači regionálních studií o tuto noční šestihodinovku přišli, změna v tomto směru by nemusela být natolik bolestná. Jednak poslechovost rádia v noci je všeobecně zanedbatelná, a jiné generace posluchačů mají na výběr další okruhy Českého rozhlasu, které jim přináší přiměřeně kvalitní program i v noci.

Český rozhlas 4 by se mohl s regionálními studiami dělit o část vysílacího času. Pokuď by regionální studia vysílala například do 20. hodiny každého dne, Rádio Wave by vyplnilo noční program až do rána. O tom, že i takovýto experiment může fungovat, svědčí příklad z Rakouska. Tamní veřejnoprávní instituce ORF vysílala pro posluchače program Blue Danube Radio určený pro menšiny. Později k němu připojila právě alternativní program pro mladé, který dostal název FM4. Zatímco Blue Danube Radio vysílalo přes den, FM4 se z jeho frekvencí ozvalo vždy po 19. hodine večer. Ironií osudu je, že FM4 nakonec úplně vytlačilo BDR a převzalo některé pořady pro menšiny, díky čemuž dodnes vysílá v angličtině. Tyto dvě stanice ale po dobu několik let celkem úspěšně koexistovaly.

Noční FM vysílání jako promo na digitál

Takové řešení by v českých podmínkách mohlo přinést více výhod. Regionální studia by i nadále plnila svou informační funkci přes den, a ČRo 4 by se v noci na FM frekvencích dostalo k mnohem většímu počtu poslucháčů než doposud. Ti, kteří by ho chtěli poslouchat nejen v noci, mohli by si ho naladit přes den pomoci jiných platforem. Noční vysílání na FM by mohlo zároveň posloužit i jako účinné promo na digitální vysílání, aby si posluchači pořídili digitální přijímače k celodennímu poslechu ČRo 4.

Ať situace s Radiem Wave dopadne jakkoliv, vedení Českého rozhlasu se bude muset zamyslet nad způsobem jak ho zachovat. Poslechovost tohoto kanálu se podle průzkumu Radioprojekt pohybuje na úrovni 12-13 tisíc lidí denně, a 41 tisíc posluchačů týdně. To je víc, než mají všechna ostatní „digitální“ okruhy Českého rozhlasu dohromady. I tato čísla dokazují, že by Radia Wave byla škoda. Nejen v Praze, ale i v jiných regionech by mohlo být výbornou alternativou k stávající nabídce soukromých stanic.

Foto: Webkamera ČRo 4, archiv ČRo

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .