4. února je datum, kdy se český éter rozloučil s další rozhlasovou stanicí – z plzeňského rádia Karolína se stalo rádio Blaník západní Čechy. Posluchači ale změnu zaznamenali již o několik dnů dříve, kdy se jim na displejích rádií s RDS objevilo „BLANIK Z“ a z rádia se jim začaly linout stejné znělky jako nedávno na rádiu Děčín a jihočeském Elodorádiu o tom, že se jejich stanice mění na rádio Blaník.
V roce 1996 vypsala RRTV licenční řízení na kmitočet 104,7 a z žadatelů vybrala projekt pražské společnosti Rádio Venkow, jejíž jednatelem byl Jaroslav Lenk o provozování stanice zaměřené na lidovou, country a folkovou hudbu. Rádio Karolína vzniklo jako poslední ze západočeských stanic. V éteru se poprvé objevilo 1. října 1996, kdy oficiálně začalo vysílat z vysílače na Radči mezi Rokycany a Radnicemi na frekvenci 104,7 MHz o výkonu 10 kW.
Tento vysílač byl vždy pro Karolínu hlavní, protože pokrýval de facto celé západní Čechy – území od Prahy po Šumavu, část Karlovarska, Ústecka, Chomutovska, Příbramsko i kus jižních Čech. Později rádio získalo vykrývač pro západočeskou metropoli na 96,3 a na 104,9 se objevilo i na Klatovsku (právě z tohoto vysílače na vrchu Doubrava o výkonu 200 W zahajovalo vysílání „sesterské“ rádio Šumava přeběhnuvší na pětkrát silnější 95,2 MHz).
Karolína svým vysíláním zaplnila mezeru, která v oblasti byla. Její program skládající se především z folk a coutry hudby uvítaly tisíce posluchačů, kteří s Karolínou zůstávali po dlouhá léta. Stala se neodmyslitelnou součástí večerních „buřtů“ většiny vodáků na Berounce i stylových restaurací a výčepů. Rozhlasový trh za dobu existence stanice prošel velkou změnou a Karolína postupovala pomalu, ale jistě do populárnějších stylů. V roce 2007 přešlo rádio, po schválení RRTV, definitivně na AC formát s „50-70 % podílem folk a coutry“ a rádio začalo hlásit „hrajeme české hity“ a přejalo zvukový obal Blaníku, tehdy to byl už jen krůček k tomu, aby začalo hlásit „hrajeme hezky česky“.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém říjnovém zasedání schválila změnu názvu na rádio Blaník západní Čechy. Podobně to vypadalo s rádiem Děčín a českobudějovickým Eldorádiem, které se v Blaník proměnily na Nový rok 2008, Karolína fungovala o měsíc déle – 1. února se rádio stalo součástí Blaníkovské rodiny, znělky začaly upozorňovat na změnu v Blaník a na RDS stanice se objevilo „BLANIK Z“ a v pondělí 4. října začalo naostro vysílat „nové“ rádio Blaník ZČ.
A jak vypadá nový Blaník?
Podobně, jako ty ostatní – drtivá většina programu je přebírána z pražského studia rádia Blaník na Královských Vinohradech a regionální zůstávají pouze odpojované bloky. Přes den je to počasí, doprava, zprávy a reklamy. Večer dostává plzeňské studio více prostoru – písničky na přání a „Magazín rádia Blaník“ jsou vysílány regionálně. U písniček je to kvůli velikému zájmu a u magazínu je důvod nasnadě. Program magazínu je totiž založen na regionálních reportážích a pozvánkách na zajímavé akce a projekty. Posluchači tak 4. února přišli o své známé hlasy, které s nimi byli po řadu let a dostalo se jim nových „pražských“ hlasů.
Rádio Blaník tak rozšířil řady svých potencionálních posluchačů o další stovky tisíc lidí. V oblasti západu Čech stanice podobného formátu chyběla a je tedy pravděpodobné, že si najde velké množství příznivců, stejně jako všude jinde, i tady.