Zaostřeno na ranní vysílání – Fajn Radio Agara

Přicházím s další analýzou ranního vysílání. Tentokrát jsem své uši namířil na západní část naší republiky, přesněji na Chomutov a okolí. Ve středu 26. září jsem v 6.00 naladil Fajn rádio Agara a dvě hodiny poslouchal.

M O D E R Á T O Ř I
Ranní pořad na Fajn rádiu Agara nese prostý název Fajn ráno, začíná o půl šesté ráno, končí v devět a běží vždy od pondělí do pátku. Moderátory jsou Dan Rakaczký a Lucie Petráková. Hlasově Dan přesně zapadá do uniformy zaměnitelnosti. Jeho kolegyně Lucie disponuje vcelku originálním křaplákem, se kterým však pracuje pouze v úzkých mantinelech, jež kdosi kdysi nastavil jako úzus pro moderátory komerčních rozhlasových stanic – škoda. První půlhodinu oba zvládli nadprůměrně, mluvili srozumitelně, témata jejich dialogů byla zajímavá a měla hlavu a patu. Bylo slyšet, že moderátoři věnovali přípravě témat určitý čas. Dan i Lucie na mne působili příjemným dojmem a potvrdili mi vlastní názor, že moderátor takovéto stanice může být veselý, ale nemusí být nepříjemně rozjuchaný. Dan zvládal – dnes tak populární a ošidné – komentáře ke zprávám. Nejprve reagoval na zprávu o zmizení několika bizonů tím, že svou kolegyni pozval na oběd, respektive bizoní řízky. Komentář k dalšímu bloku zpráv pohotově zkrátil do „sedět, ležet, sedět“.

Moderátoři však nastavenou úroveň nedokázali udržet a čím déle jsem Fajn ráno poslouchal, tím více ztráceli Dan a Lucie (hlavně Dan) mé sympatie. Jak čas plynul, objevovalo se v moderaci – zejména u Dana –  více erotiky a sexuálních narážek. Ke konci jsem se bál každého okamžiku, kdy Dan promluvil. Tyto vtípky možná zaujmou děti, u kterých zrovna propukl zájem o sex , avšak u ostatních mohou vyvolávat laciné otázky směrem k moderátorovi. U mne vzbuzoval známé pocity zástupné trapnosti za někoho, zvláště když tušíte, že ten člověk má na víc. Na lascivní sexuální projevy svého kolegy reagovala Lucie minimálně a naštěstí se nenechala „vtáhnout do hry“. V těchto fázích, kdy Dan obstarával „legraci“, komentovala pouštěnou muziku a oznamovala přesný čas. Danova potřeba montovat do všeho sex, ovšem značně snížila úroveň práce obou moderátorů.

Fajn rádio Agara má připraveno pro ranní vysílání několik pořadů pro oživení. Karaoke song, kdy Lucie a Dan zpívají známou českou píseň (tentokrát Pavel Bobek – „Veď mě dál, cesto má“), ozvláštní vysílání a u moderátorů odhalí schopnost sebeironie. Také pořad Pomsta je sladká, ve kterém jistý Vláďa zastupuje posluchače, co našli odvahu (ale jen trošku), vypadal zajímavě. Možná je to dáno tím, že ve středu vysílali jeho telefonát majiteli domu, jež chce vyštvat své nájemníky z domu. Neřešil tak fádní partnerské vztahy a pomsty, ale tnul do živého problému. Další předtočený pořad – rozhovor Lucie s jakýmsi Igenem o požití nějakých psychotropních hub – sklouzl do trapnosti až ubohosti. Také Sandra – šílená žena za mikrofonem neuspokojila mé očekávání. Zjišťování jaké „ú“ se píše ve slově „túra“ ve formě nudné ankety, je opravdu slabý a zatuchlý čaj. Všechny čtyři pořady se po hodině opakovaly, takže co bylo vtipné, už vtipným nebylo a co bylo slabé, napodruhé otravovalo.

R E D A K C E
Zpravodajství měl na starosti David Bílský. Kladně hodnotím fakt, že zprávy v celou byly opravdu v celou a v půl zase v půl (u některých rádií může být posun až o 10 minut). Od každého druhu (region, celá ČR, svět a sport) zazněla vždy jen jedna informace, ale solidně zpracovaná – u komerčního nezpravodajského rádia to znamená především rychlost a srozumitelnost. Lucie pak přidala aktuální zprávy o počasí a Dan o dopravě. O půl se zprávy opakovaly. Následující zprávy v celou zase byly nové. Myslím si, že by zprávy ve Fajn ránu mohly být obšírnější. Takhle vypadají (a opakování v půl tomu nasvědčuje) jako nechtěný přívěšek – nutné zlo. Je to škoda, protože z kvalitního zpracování je zřejmé, že lze více.

M U Z I K A
Hudební dramaturgie Fajn rána je zcela nevhodná. Fajn rádio Agara se chlubí tím, že hraje nejnovější hity. Otázka zní, zda je posluchač po ránu schopen a ochoten vstřebávat nové tuctové písničky. Nebylo by uchu příjemnější poslouchat starší osvědčené skladby? Muzika ve Fajn ránu se neposlouchá dobře, není příjemná, ale spíše uječená a agresivní. Kvůli neposlouchatelnosti písní nejsem schopen ani pořádně vyjádřit uspokojení nad tím, že pouštějí skladby až do konce.

O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Celé rádio je zaměřeno vyzývavě až sexuálně a posluchače tudíž nejspíš loví v začínajících puberťácích. Jeden příklad za všechny: „Hledáme nové moderátory. Zkus to dělat s námi….“ Takovýchto narážek je všude na Agaře plno. Základní jingly jsou oproti tomu velice decentní (až na to odporné slovo „fajn“, ze kterého jsou tady tvořeny téměř všechny slogany).  Když to hodně zjednoduším, zjistím, že kolem rádia se motají jen fajn sexuální maniaci.

Reklamy v ranním vysílání není mnoho, bloky tvoří maximálně čtyři kousky, a tak je není těžké vydržet. Vzhled internetových stránek je pro celou stáj Fajn rádií jednotný. Stránky mají však několik hrubých nedostatků. Zejména uvádí jako moderátory Fajn rána Marcelu Skřivánkovou Aleše Lehkého. Ač jsem hledal sebevíc, nenašel jsem nikde zmínku o tom, proč ranní vysílání moderuje jiná dvojice. Také nefungoval playlist, který byl umístěn nahoře uprostřed – jeho nefunkčnost tak okamžitě uhodila do očí. Reklama na vlastní internetové stránky tak vyzněla silně pokrytecky.

Z Á V Ě R
Fajn rádio Agara je rádiem plným kontrastů. Příjemní moderátoři se vám dokáží během dvou hodin dokonale zprotivit. Dan jeden dobrý vtip zabije několika slizkými poznámkami (např. ta o Švédské trojce). Humor některých pořadů zničí jejich opakování. Zprávy jsou kvalitně zpracované, ale je jich málo. Sexuální image je v protikladu s decentními jingly. Tomu, že to dobré je utopeno v tom špatném, pomáhá i nepovedená hudební dramaturgie, která se samolibě utápí v záplavě novinek bezejmenných hvězdiček. Fajn ráno na Agaře v současnosti není moc k poslechu, ale ke zlepšení vede celkem jednoduchá a viditelná cesta.

Hodnocení (1=nejhorší, 5=nejlepší)
Moderace – 3 body
Redakce – 3 body
Muzika – 2 body
Obal, reklama, internet – 2 body

Celkové hodnocení – 2,5 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .