Jaká je budoucnost internetového vysílání? Je dnes pro rádia nutností? Kdy se dočkáme jeho většího rozšíření? V rámci letní ankety RadioTV se k této otázce vyjádřilo šest soukromých a tři veřejnoprávní broadcasteři.
Jak vidíte budoucnost internetového vysílání u nás?
Alexander Pícha – ČRo 1 Radiožurnál: Vysílat na internetu se dnes samozřejmostí pro každé větší rádio, ale praktický význam pro poslechovost to pochopitelně nemá. Situace se může velmi rychle změnit s nástupem ADSL a rychlejších připojení vůbec. Až bude možné masově poslouchat z internetu rádio v CD kvalitě, tak podle mě může dojít k menší revoluci v množství a formátech rádií. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se asi v této oblasti ocitne mimo hru, ale obávám sem, že na nás nastoupí Intergram a OSA s požadavkem, abychom platili za šíření uměleckých děl od produkce SOČRu po Vondráčkovou do celého
světa :-)
Martin Kolovratník – ČRo Pardubice: Realisticky. Je to příjemná věc. Určitě to není nutnost. Rádio po internetu si naladí vždy jen omezený (na prstech spočítatelný) počet posluchačů – studenti, fanoušci, krajánci či rodáci v zahraničí). Pro jeho větší rozvoj
by se musel dramaticky změnit interner (pevná připojení, vysoké rychlosti). Vnímám ho spíše jako záležitost image. Určitě nedávám šanci žádným projektům pouze internetového rádia.
Ondřej Laně – Radio FM Plus: Internetové šíření programu je podle mého pro licencované provozovatele rozhlasového vysílání pouhým doplňkem k terestrickému vysílání. Je to přidaná služba pro posluchače. Může v nich vyvolat dobrý pocit, že mají možnost svou oblíbenou stanici naladit, jsou-li například v zahraničí. Je to součástí péče o posluchače. Tuto úlohu internetu přisuzuji i do příštích let.
Komunitu internetových posluchačů rádia je takřka nemožné změřit, místně začlenit a dále popsat. Nestávají se tak cílovou skupinou pro reklamu. Internet je ale vhodným prostředím pro vznik nejrůznějších nekomerčních a alternativních stanic, pro studentská rádia atd.
Michel Fleischmann – Frekvence 1: Rozhodně umožňuje sledování rádia i tam, kde nevysíláte. Je to moderní druh komunikace, i když pro specifickou skupinu -podle žebříčku je v internetovém vysílání na prvním místě u nás Evropa2.
Dušan Krejdl – Radio Crystal: Internetové vysílání je výrazným doplňkem toho klasického šíření signálu
a dnes už se nejedná o nějaký nadstandart. Navíc si dokážu představit, že do deseti let pojedu autem do Španělska na dovolenou a celou cestu budu poslouchat přes internet mé oblíbené české rádio. Pokud ale nenastane nějaký
výrazný pokles cen za mobilní připojení, je to spiš utopická, ale milá myšlenka.
Zdeněk Jurásek – Kiss Publikum: Úplnou nutností není, ale patří to ke každému pořádnému rádiu. V internetovém vysílání pak obecně vidím možná větší budoucnost než v digitálním.
Lenka Wienerová – Radio 1: Internetová rádia rozšiřují nabídku pro posluchače a vysílání klasických radií po internetu je výborná možnost, jak zasáhnout posluchače v místech, kam nedoletí signál.
Ondřej Nováček – ČRo Region Vysočina: Internetové vysílání v současnosti není nutností. Budoucnost se těžko odhaduje, následující dekáda asi rozhodne.
Dan Harvan – Radio Twist: Pokud budu uvažovat o tom, či je „dnes“ nutností, odpovím ne, protože
drtivá většina posluchačů nás ladí klasicky. Jeho budoucnost je závislá na vývoji kvality a ceny, tedy přístupnosti datových služeb širší populaci.
Nicméně si nedovedu představit argument, kterým by jakákoliv stanice odřízla tu datově vyspělou menšinu od příjmu svého programu.