Další, již třetí díl rozpravy o radiích a jejich nových vysílačích plynule navazuje na starší opomenuté radiové události měsíců června až srpna. Brněnské Free radio stěhuje svůj vysílač a zvyšuje výkon, dokončíme výčet nových vysílačů rádií Beat, Čas FM, Orlíku, Hitrádia Magic, Fajn rádia Praha a Fajn rádia Hity, i Černé hory.
Zde každé další zasedání rady RRTV znemanalo obohacení, či chcete-li zahuštění našeho éteru o průměrně 5 nových dokrývacích kmitočtů. Radia v tomto období též rozvysílala několik již dříve přidělených kmitočtů.
16. srpna dle informací technického supervizora Radia Beat Pavla Poláka spustilo toto rádio svůj plzeňský vysílač 97.5 MHz/100W. Vysílací lokalitou je mu Plzeň – stadion Viktoria 302+70m. Polarizace antény byla určena vertikální, vysílací diagram pak „typu N“ – všesměr. Radio konkrétně v této lokalitě vysílá do dvou nad sebou umístěných jednoduchých dipólů bez zadního síta, konstrukce známé jihočeské firmy pana Coufa. Takto technikem popsaný vysílací systém Václava Ježka (FM Plus) sdílí s několika dalšími rádii. Pokrytí odpovídá realitě, město Plzeň a linie Nýřany-Rokycany, tedy zhruba 15 km od vysílače.
Někdy na přelomu měsíce se s končícím létem poprvé do éteru ozvaly dvě frekvence Radia Čas FM. Rozvysílaná Mohelnice 103.1 MHz/200W částečně vyplnila díru v pokrytí mezi Olomoucí 101.3 MHz a Jeseníkem 91.7 MHz. Tuto pak zcela zacelí až nový vysílač v Šumperku, který je prozatím ve fázi koordinace na ČTÚ. Signál stotřijedničky je šířen z lokality Na Hraničkách 293+25m. Dalším oživeným vysílačem je Kroměříž 96.4 MHz/100W. Čas FM zde šíři svůj signál z komína v ulici Na Sádkách 190+50m, v průmyslové zóně ležící na severu nádherného moravského města. Oba vysílače mají od ČTÚ dán svůj vysílací diagram. Přičemž pokud se Mohelnice 103.1 MHz diferencuje k brněnskému Krokodýlu FM 103, Kroměříž se musí vymezit vůči šumperskému vysílači Kiss Moravy 96.5 MHz. Toto obstarávají u vysílačů Času FM většinou dvě nad sebou umístěné směrové antény firmy Kathrein, pravděpodobně typ 770 777.
25. srpna rozvysílalo folkpopové Radio Orlík svůj minivysílač v Orlíku nad Vltavou – 94.5 MHz/100W. Sic nevelký zásahem obyvatelstva, však pro radio asi již dle jména prioritní a celkem logicky zapadající do skládanky jejich celkově čtyřech vysílačů. Přidělený diagram se musel popasovat se shodnou frekvencí Orlíku v Sezimově Ústí a ČRo 1 Radiožurnálu z Prahy 94.6 MHz.
Při patnáctém zasedání RRTV spatřily světlo světa čtyři nové VKV kmitočty.
Do Mladé Boleslavi zavítá kvalitní signál jedničky Media Bohemia – síť Hitradio. Zde zastoupené Hitradiem Magic, které si v této lokalitě úspěšně zkoordinovalo dokrývací kmitočet o frekvenci 91.7 MHz, jenž mu byl radou nyní přidělen. Koordináty WGS-84 lokalizují tento 200W vysílač do městské části Čejetice, na pravém břehu řeky Jizery. Tento vysílač je koncipován pro pětačtyřicetitisícové město Mladá Boleslav, od Kosmonos po Benátky nad Jizerou. Všude jinde je totiž obstojně laditelná frekvence 107.3 MHz.
Frekvenčně velice blízká Mladé Boleslavi je další novinka mezi radiokmitočty – Rakovník 91.8 MHz/150 W. Tento nízkovýkonový dokrývač byl prozměnu zkoordinován pro dvojku sítě – Fajn Radio, a sice přímo pro pražskou mutaci radia. V sedmnáctitisícovém okresním městě, notně od Prahy odříznutém Křivoklátskou pahorkatinou, bude užitečný signál Fajnu šířen z lokality blízké ulici Lišanská, na samém okraji severu města.
Zásah dle výpočetního modelu jde k 20 tisícům obyvatel.
Fajn Radio zlepšuje signál v regionech
Opět Fajn radio, tentokráte moravské Fajn Radio Hity, získalo od RRTV do vínku kmitočet Zlín – město 102.9 MHz/175 W. Dvaaosmdesátitisícové krajské město je pro Hity velice cenný skalp! Jeho brzké rozvysílání z lokality blízké Radiu Čas FM (z Jižních svahů 344+20m), pak kvalitním signálem propojí vysílací prostředky: Vsetín 104.7 MHz (červen 08), Valašské Meziříčí 105.2 MHz (čeká na spuštění), a Olomouc 96.0 MHz.
Špindlerův Mlýn 87.6 MHz/20W. To je ve své podstatě pravé „zakopání se“ Radia Černá Hora v lokalitě neklíčové, přesto z hlediska povahy lokality, obchodních zájmů důležité. Jistě dobře znáte šíření signálu z vysílače Černá hora 1299m, který se sic krásně rozletí do Polabí, nepoměrně blízko však v hlubokých krkonošských údolích hodně ztrácí. 20W vysílač umístěný na obecně nedůležité avšak radiu spřízněné budově, jednoduchý ball z pilotní stopěttrojky a klasický vysílací dipól. Samy o sobě nízké provozní náklady zde nacházejí své ryze praktické uplatnění.
Neposlední v důležitosti, však poslední srpnovou novinkou výčtem je kvalitativní posun na brněnském kmitočtu 107.0 MHz. Zde na tomto vysílacím prostředku působící Free Radio 107.0 dostalo požehnání od ČTÚ a po nekonečných žabomyších tahanicích konečně i od letců. Postěhuje svůj vysílač a vysílací antény z Husovic – ul. Míčkova 242+27m do Kohoutovic – ul. Myslivní 351+20m. Přičemž ještě navýší ERP vyzářený výkon ze 148W na 437W. Pokud na stožáru Radiokomunikací v Husovicích všeobecně vládnul Kathrein, v Kohoutovicích bude dle slov ředitele stanice Martina Kaminského dvoupatrový anténní systém z antén „AJ2E“ od RVR Italy. Radio plné dance a black music si v pokrytí výrazně polepší a dostane svůj signál nově i za brněnské městské brány.
Sluší se poznamenat, že právě do těchto míst je lokalizován i nový kmitočet pro Brno – Kohotovice 105.1 MHz/500W, jenž spadl do říjno-listopadového licenčního řízení. Teoretické pokrytí tohoto kmitočtu je patrné z následující mapky.
Příští týden budeme v seriálu pokračovat novinkami podzimu.