Dnešní díl seriálové rozpravy o novinkách na FM vysílačích přesouvá již své těžiště do podzimního měsíce září. Nové vysílače v tomto období spustili např. Radio Haná, Kiss Morava či Fajn Radio. Čas FM získal do své stáje další dvě městské lokálky a zářez na pažbě si tentokráte připsal i brněnský dravec Krokodýl.
září 2008
1.9.2008 První záříjový den se poprvé do éteru ozvala mělnická frekvence 87.6 MHz/200W ČRo 5 Region Střední Čechy. Čtyři měsíce po Berouně se tak svého Regionu dočkali i mělničtí. První školní den je v tomto případě u vysílače příznačný. Přesné umístění vysílače je totiž shodou okolností dosti trefné – základní škola ve čtvrti Rousovice – ul. Ve Žlábkách 192+35m.
Na Moravě v ten stejný čas svou činnost ohlásil nový vysílač Radia Haná pro Moravskotřebovsko, chcete-li
řečí geomorfologických celků – tzv. „Malé Hané“, jenž spadá již do východních partií Pardubického kraje. 300 wattový dokrývací kmitočet o nerušené frekvenci 105.1 MHz je situován na lokální TV převaděč na Křížovém vrchu 411+20m. Zde by měl nerušen třímat jednu vertikální anténu „AJ2E“ od RVR Italy. Díky tomu, že limiter zásadnějšího kalibru není v podstatě žádný, bude se z dispozic odvíjet velice slušné pokrytí. Primárně Moravská Třebová, městečko Trnávka a Lanškroun. Počin Pavla Foretníka je zde vesměs vnímám pozitivně, neboť tamní skladba éteru není příliš pestrá, drtivý vrch ve Svitavském okrese mají v RadioProjektu celoplošky z lokálního Pradědu.
ČRo 4 Radio Wave dostalo na FM frekvenci červenou!
Neposledně první záříjový den znamenal též faktickou smrt mladého okruhu Českého Rozhlasu ČRo 4 Radio Wave, to když musel dobrovolně, však dozajista nerad opustit analogovou frekvenci 100.7 MHz/50kW Praha-Cukrák, kde ho nahradil ČRo 2 Praha. Nyní je sice šířen v nástupních digitálních platformách, přesto si myslím, že jeho jinak světlá budoucnost takto velice utrpí.
V měsící září započal svou pouť i menší 200W vysílač Kiss radia Morava pro Mohelnici a okolí. Nový vysílací prostředek zde ideálně propojí pokrytí měst na řece Moravě – od Šumperka 96.5 MHz/1kW až k Olomouci 106.1 MHz/440W. Parametry byly zkoordinovány tyto: Mohelnice – vodárna Podolí 325+15m, frekvence 97.8 MHz, ERP výkon (23dBW) 200W, polarizace vertikální. Místně telegraficky: Obligátní tyčka umístěná na vrcholu vodárenského komplexu by měla nést dva nad sebou umístěné dipoly Kathrein, užitečný signál olomoucké mutace by měl být na vysílač dopravován ballem.
V Plzni se na kmitočtu 97.1 MHz se silou 100W poprvé ozvalo Fajn Radio. Lokalita vysílání je stožár osvětlení na stadionu Viktoria 302+70m. Polarizace antény byla určena vertikální, vysílací diagram pak „typu N“ – všesměr. Radio konkrétně v této lokalitě vysílá do dvou nad sebou umístěných jednoduchých dipólů bez zadního síta, konstrukce to známé jihočeské firmy pana Coufa. Takto technikem popsaný vysílací systém Václava Ježka (FM Plus) sdílí s několika dalšími radii. Pokrytí odpovídá realitě, město Plzeň a linie Nýřany-Rokycany, tedy zhruba 15km od vysílače.
Fajn radio nově i na 97.1 v Plzni
Na 16 zasedání RRTV byly přiděleny tři nové VKV kmitočty a odsouhlasena jedna změna stanoviště vysílače.
Čas FM nyní s posvěcením RRTV získává do své náruče města a městečka na jižní Moravě. Díky velice dobře promyšlenému systému nízkovýkonových vysílačů vzniká, nebojím se to říct, de facto moravská celoploška. Toto zasedání přineslo radiu další dva vysílače – sice v dvaadvacetitisícovém Blansku a osmnáctitisícovém Uherském Brodě. Blanensko bude spolehlivě pokryto vysílačem umístěným na východě města 338+20m, WGS-84 souřadnice mne v pátrání dovedly do blízkosti silnice na Češkovice. Parametry novinky zvou – 97.7 MHz/200 W vyzářeného výkonu s polarizací vertikální. To v Uherském Brodě bude Čas FM šířit svůj signál téměř z centra města. Pokud někdy s koncem zimy zavítáte do tamní ulice Na Porážce, jistě spatříte dva obligátní nad sebou umístěné vysílací Kathreiny, jež se budou tkvět na radii z mnoha rozumových důvodů vyhledávaném objektu – převysokém silu 208+55m. Uherskobrodská frekvence bude zvát 92.1 MHz/200 W ERP s polarizací vertikální.
Brněnskému Radiu Krokodýl vyšla stařičká koordinace (z června roku 2006) a může s posvěcením RRTV nově doplnit své kvalitní pokrytí o osmadvacetitisícový Hodonín. Tato byla koncipována na ulici Velkomoravská, konkrétně na silo 172+55m, jenž je domovinou Radiu Dyje 91.4 FM. Zdá se být tedy logické, že Krokodýl bude sdruženě vysílat do shodné vysílací antény a využívat zde služeb primárního vysílače konkurence. Nově přidělený kmitočet Krokodýlu 95.4 MHz/100 W předlouho „spal“ na mezinárodní koordinaci, kde bylo třeba se domluvit a správně vymezit k relativně blízkému slovenskému vysílači 95.6 MHz/1kW z Borského Mikuláše. Z toho plyne jednoznačný závěr, že u našeho 100W kmitočtu rozhodně nejde o všesměrovou vysílací charakteristiku.
Radio Impuls mění stanoviště vysílače v Děčíně
Drobná změna se uděje v Děčíně na vysílacím prostředku Radia Impuls. RRTV zde udělila provozovateli LONDA spol. s r.o. souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající ve změně stanoviště kmitočtu Děčín 102.7 MHz/200 W z lokality město na město I . Žel, bez dalších bližších specifikací.
Naopak jasný verdikt zamítnutí si ze 16. zasedání odnesly pokusy Fajn radia o průnik do Karlových Varů (105,0 MHz/200 W) a Country Radia do Českých Budějovic (97,3 MHz/200 W). Sice z důvodu negativního stanoviska ČTÚ.