RadioTV představuje: Historický radioklub Československý

radiotv22Vážení čtenáři, dnešním dílem otevíráme novou rubriku, která si dala za úkol představit různé spolky, kluby a sdružení působící v České republice, jenž se zabývají rozhlasovým a televizním vysíláním či technikou. Případné náměty zasílejte na emailovou adresu autora rubriky.

Zajímáte se o sbírání historické sdělovací techniky? Chtěli byste se podělit se svou sbírkou s ostatními nebo získat nové informace? V Česku působí Historický radioklub Československý (HRČS), který sdružuje na tři stovky fandů radiotechniky, a který se podílí na mnoha akcích.

Historický radioklub byl založen 27. září 1990 ve Zlíně za účasti zakladatelů Františka Peřiny ze Zlína, Petra Fridricha z Říčan a Ivana Marka z Pardubic. Sdružení navíc vydává svůj časopis, jenž nese název první československé rozhlasové stanice – Radiojournal (RJ). Začal vycházet již o 2 roky dříve. Časopis založil v roce 1988 jako samizdat jeden z duchovních otců klubu, František Peřina. Předchůdcem RJ byly Metodické listy, vydávané Kruhem přátel technického muzea v Brně a občasník Radiohlídka Historického radioklubu Pardubického. RJ nyní vychází v nákladu cca 250 výtisků a nedílnou součástí odběru je i členství v HRČS. První členové HRČS se již předtím znali z členských organizací existujících při pražském i brněnském technickém muzeu.

V časopisu vycházejí informace o klubovní činnosti, náměty na opravy přijímačů, pravidelně se otiskují servisní návody – kompletní popisy, schémata a návody na opravy a rekonstrukce sbírkových přijímačů. V poslední době se na tvorbě servisních návodů podílejí i další členové. V dřívějších číslech vycházely i kreslené obrázkové katalogy přijímačů od Miloše Endlera vyráběných na území Československé republiky do 2. světové války.

HRČS se často podílí na tvorbě různých výstav a členové zapůjčují historické přijímače jako muzejní exponáty. Například výstava k 80. výročí rozhlasového vysílání u nás pořádaná Českým rozhlasem v Národním muzeu v Praze využívá v hojném množství právě historickou sbírku členů HRČS. Podobná výstava probíhá do 10. srpna i v Lomnici nad Popelkou, kde je k vidění cca 70 exponátů. Obdobná výstava se konala do konce května v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Tentokrát šlo o výstavu k 50. výročí zahájení prvního televizního vysílání v Československu. Návštěvníci mohli shlédnout historické televizory, jako např. Rubin 102A, Leningrad T2 nebo 4111U Kriváň.

Historický radioklub Československý je zároveň pořadatelem aukcí a bazarů, na kterých si zájemci vzájemně kupují a prodávají své historické technické relikvie. Pokud sbíráte stará rádia, televize, magnetofony a další věci, v jejichž útrobách se kdysi proháněl nebo stále prohání elektrický proud a máte zájem o členství v HRČS, stačí zaslat členský příspěvek za rok 2003 složenkou na adresu klubovního pokladníka. Bližší informace získáte na oficiálních stránkách radioklubu www.radiojournal.cz. Jako členové budete pravidelně dostávat časopis Radiojournal, budete zváni na členská setkání a dostávat nabídky na další klubovní tiskoviny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .