Rok 2005 a úspěchy v digitalizaci rozhlasu

Snahy o digitalizaci podporuje Initiative Marketing Digital Radio (IMDR). To je společná iniciativa výrobců digitálních technologií, provozovatelů sítí a vysílatelů. IMDR působí v několika zemích, kde se snaží šířit “digitální osvětu“. V právě končícím roce 2005 se příznivci digitálního rádia můžou radovat. Pokrok je znát v několika zemích. Malý přehled úspěchů, kterých se v oblasti digitalizace rozhlasu podařilo v roce 2005 dosáhnout, přinesl německý server Radioszene.de.

Ve Velké Británii najdeme nejpočetnější posluchačskou obec systému DAB. Zákazníci si tady už koupili zhruba tři miliony digitálních přijímačů a obchod s nimi dosáhl ročního obratu 120 milionů liber. Testy navíc úspěšně prošla zařízení pro multimediální služby založená na DAB-IP a pro televizi v mobilu. Na trhu se mají objevit už v nadcházejícím roce.

Korea je pro změnu první zemí, která opustila testovací provoz DMB a vysílá už jen komerční programy. Ty jsou směsicí televize, dat a rozhlasových programů. Během několika málo měsíců se prodalo 22 tisíc mobilních přijímačů. Odhaduje se, že do konce roku 2006 bude pokořena dvoumilionová hranice.

Velké množství přijímačů se vyrábí v Číně. Ačkoliv tady DAB odstartovala teprve před nedávnem, trh se rozvíjí velice rychle. V provincii Guangdong může zkušební vysílání DMB přijímat 8 milionů lidí. V Pekingu začalo letos zkušební vysílání dvou stanic, které celkem zasáhnou 12 milionů lidí. Dalších šest stanic se plánuje. V Šanghaji pokrývá vysílání video a multimediálních služeb založených na DAB-IP oblast s šestnácti miliony potencionálních uživatelů. Plánuje se vysílání šesti televizních a 12ti rozhlasových programů.

Zatímco na konci roku 2004 bylo v Dánsku 40 tisíc přijímačů, před Vánoci 2005 jich dánské domácnosti vlastnily 135 tisíc. Dánsko je tak jedním z nejrychleji rostoucích trhů. DAB už pokrývá 70 procent území. Digitálu se daří jednak díky reklamní kampani nově založené marketingové kanceláře IMDR a také díky přístupu veřejnoprávního vysílatele DR. Do celé záležitosti navíc politici zasahovali jen zcela minimálně.

V Německu začalo během uplynulého roku vysílat deset nových digitálních stanic. Jejich celkový počet se tak zvedl na 90. Zvýšením vysílacího výkonu by se měly v roce 2006 zlepšit podmínky pro příjem v uzavřených budovách. Kromě toho se v Německu v následujícím roce počítá se zavedením komerčního vysílání přes DMB. Už v tomto roce odstartoval projekt s evropskou účastí MiFriends, který běží na DMB. Na dva roky má rozpočet 18 milionů euro.

Velice příznivý byl pro DAB rok 2005 ve Švýcarsku. Počátkem roku 2006 se počítá s navýšením pokrytí na cca 73 procent. Švýcarsko by se mělo postupně dočkat 30 stanic vysílaných ve francouzštině nebo němčině. Veřejnoprávní SRG už oznámilo, že nebude investovat do dalšího rozvoje sítě VKV vysílačů. Místo toho se bude soustředit na sítě DAB. Podle průzkumu si 84 procent mediálních podniků ve Švýcarsku přeje, aby bylo druhou sítí DAB Švýcarsko pokryto co nejrychleji. I v této alpské zemi bude kancelář IMDR přibližovat spotřebitelům výhody digitálního rozhlasu.

Veřejnoprávní holandský vysílatel NOS se uchází o licenci na druhé celoplošné pokrytí. Licence pro soukromé provozovatele se budou udělovat v létě 2006. V současnosti je pokryto 70 procent populace. Až budou uděleny licence soukromým vysílatelům, rozšíří se pokrytí na 90 procent. Už nyní se v digitálu vysílají exkluzivní programy. Analogové vysílání na VKV by se tady mělo odstavit v roce 2015. I v Holandsku byla založena marketingová kancelář Digital Radia, která spotřebitele informuje o službách a produktech.

O osmdesátiprocentní pokrytí se snaží Norsko, které uvažuje o vypnutí analogové sítě v roce 2014. Na Taiwanu jsou už licence na vysílání v DAB rozdané a vysílat se začne v roce 2006. V Itálii vytvořili potřebnou legislativu a rozdělování licencí se očekává v příštím roce. Legislativní prostředí připravili i v Austrálii, kde se chystají na brzké zavedení DAB. Silnou podporu ze strany provozovatelů rozhlasového vysílání i politiků má DAB v Singapuru. Ten je díky své velikosti pokryt úplně celý. Naopak ke komplikacím došlo ve Švédsku. Vláda tam kvůli malému zájmu posluchačů dokonce výstavbu DAB sítí pozastavila.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .