Digitální rozhlasové vysílání se v Česku v následujících letech neobjeví. Vyplynulo to z debaty na semiáři o budoucnosti digitálního vysílání v rámci akce Prix Bohemia Radio 2004, která proběhla v Poděbradech. Stanovisko vlády prezentoval ministr informatiky Vladimír Mlynář, který řekl, že digitálnímu rozhlasu přeje, ovšem prioritou je digitální televizní vysílání a rozhlas přijde na řadu teprve tehdy, až televize uvolní současné analogové kmitočty.
„Digitalizace rozhlasového vysílání je v Česku možná v systémech DRM a DAB, a to po roce 2006. Vláda nepočítá s rozhlasem v systému DVB-T, který je určen primárně pro televizní vysílání,“ řekl mj. Mlynář na semináři, kterého se dále účastnil bývalý ministr Karel Březina, ředitel Českého rozhlasu Alexander Pícha a ředitel odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Ducháč. Do debaty se telefonicky zapojil také místopředseda RRTV Jiří Šenkýř.
Úvodní projev pronesl v rámci semináře ředitel ČRo Alexander Pícha. Proč rozhlasové vysílání stále nefunguje digitálně, když provozovatelé vysílání i digitální operítoři jsou naprosto připraveni? To byl nejdůležitější dotaz, který Pícha ostatnímk položil.
Přestože diskuze přinesla několik zajímavých informací, Píchova hlavní otázka zodpovězena nebyla. Mlynář trval na tom, že v současné době nezná způsob, jak zařídit digitální rozhlasové vysílání, přestože je mu úporná snaha Českého rozhlasu sympatická. Ve chvíli, kdy předčasně opustil debatní fórum, vyzval účastníky, aby sami navrhli způsob, jak digitální rozhlasové vysílání zprovoznit.
„Pro nás je nejvýhodnější DVB-T, protože jsme přesvědčeni, že je pro diváky a posluchače nejlépe dostupný – pro svou kapacitu, potřebu pouze jednoho přijímače pro rádio a TV, možnost elektronického programového průvodce a nízké provozní náklady. Zkušenost z Velké Británie ukazuje, že DVB-T potáhne zájem posluchačů o DAB,“ řekl Pícha.
Bude veřejnoprávní multiplex?
RRTV ve svém prohlášení minulý týden vyhlásila záměr vyhradit Českému rozhlasu dvě pozice v celoplošném DVB-T multiplexu A po jedné v multiplexech B a C. Tento záměr byl na semináři napadnut někika účastníky jako nesmyslný. „Rada chce, aby Český rozhlas dostal možnost porovnat, za kolik budou její signál distribuovat jednotliví operátoři. A dnes ještě nevíme, která digitální síť bude nejvíce životaschopná,“ odůvodnil telefonicky tento postup místopředseda Rady Šenkýř.
„I když Rada jako jediná vrátila rozhlasu odpovídající místo v procesu digitalizace, s jejím rozhodnutím rozdělit naše programy do tří multiplexů nesouhlasím,“ reagoval Pícha. Ministr informatiky v tomto případě podpořil záměr ČRo o veřejnoprávní multiplex, i když nespecifikoval časový horizont jeho vzniku. „V budoucnosti by určitě měly Český rozhlas a Česká televize vytvořit společný multiplex,“ řekl Mlynář.