Dnes bychom vám rádi představili projekt rádio Bomba, podepsáni jsou pod ním studenti Západočeské univerzity v Plzni. A ačkoli se jedná o projekt studentský, rozhodně za něj nemůžeme dát „rovnítko“ amatérský. Stanici sice provozují studenti, ale ke své stanici přistupují ve vší zodpovědnosti a výsledné vysílání si nezadá s profesionálním rádiem. Rádio Bomba na konci roku představila nové programové schéma, má i nový vizuál a v budoucnu by mělo nasadit nový zvukový obal.
Historie rádia Bomba se začala datovat téměř před dvaceti lety. Tehdy vznikaly první pokusy o provozování studentského rádia, to ještě ve sklepě koleje Máchova. Západočeská univerzita v Plzni dala studentům grant, které pomohly vybavit technikou profesionální studio a sestavit tým nadšenců provozujících stanici.
Rádio Bomba vysílá několik hodin denně
Rádio Bomba je vlastně studentskou organizací, jež patří pod Západočeskou univerzitu v Plzni, spravujícím orgánem je odbor Vnějších vztahů ZČÚ. Moderovaný program začíná každý všední den v 18:00 a končí zpravidla okolo 22. hodiny. Každý večer má pod patronací někdo jiný, aktuálně hledá Rádio Bomba do svého týmu nové posily, ty budou mít možnost prezentovat se ve vlastním pořadu.
K TÉMATU: Tak trochu jiná webrádia aneb Kam za odlišným streamem?
Na jaké pořady se posluchači mohou těšit při poslechu rádia Bomba? Pro opravdové posluchače je určen například pondělní „Metalokalypsa“, kultovním pořadem jsou pak úterní „Hrátky s čerty“. Svůj prostor mají ale také zajímavé talk-show, v nich se řeší problémy studentů či aktuální dění v kampusu. A to zpravidla s čelními představiteli Západočeské univerzity.
Velký prostor pro studentské projekty
V úterý 18. prosince odvysílala stanice první díl nového pořadu s názvem Earl Fake, jedná se o satirickou show v podání pětice moderátorů. „Jeho formát osobitě, tedy v každém díle jinak, mísí prvky společenské satiry, mystifikace a studentské recese. To vše umocněno absurdním humorem, od něhož je možné čekat leccos – kromě vkusné zábavy,“ říká pro RadioTV.cz Eduard Štůla, programový a hudební ředitel rádia Bomba. Program dostává své pevné místo každý týden v 18:30.
SOUVISEJÍCÍ: Vzniku komunitních rádií brání vysílací zákon
Velkou výhodou studentského rádia je, že dostat své místo mohou i studentské kapely. Programové schéma rádia Bomba tedy dostává i řadu zajímavých doplňků. Jednou za hodinu se ve vysílání mají objevit songy studentských kapel. Každý den okolo 45. minuty v hodině hraje rádio Bomba akustickou verzi světově známého hitu.
Profesionální off-air grafika a lákavá muzika
Rádio Bomba nedávno navíc představilo zcela nový vizuální styl. Nové logo vtipně využívá základní diakritická znaménka. Grafika se dostává nejen na web, ale též na plakáty, placky, Facebook či dokonce vizitky. Autorem je student ZČU, který na grafice pracoval v rámci své bakalářské práce na ústavu umění a designu. Jako o něco slabší stránku vidí sama stanice zvukový obal, ten by se ale v příštím roce měl změnit.
Hudební složka se inspirovala jedním českým rádiem, jež v letošním roce prošlo výraznou změnou hudebního formátu. Nejen pop, ale i alternativnější skladby tak dostávají prostor. V rytmu 70. – 90. let pak rádio Bomba hraje mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, po zbytek tvoří program „Rádio Bomba Original“. V pátek a sobotu mezi 21. hodinou a 6. hodinou nasazuje rádio Bomba taneční speciál.
Řada off-air akcí pod hlavičkou „Bomba“
Rádio Bomba se ale neomezuje výhradně na internetové vysílání, které najdete na www.radiobomba.zcu.cz. Stanice umí využít potenciál podpory off-air akcí. Moderátoři pořádají kulturní akce pro studenty v Plzni. „Hlavní akcí rádia je BombaFest, na kterém se podílí mnoho mladých lidí. Multikulturní akce BombaFest má letitou tradici. Nabízíme nejen hudební zážitek, ale také výstavy mladých umělců a bohatý doprovodný program. Akce je pořádaná vždy na začátku zimního semestru,“ doplňuje Eduard Štůla. Druhou významnou akcí je BombaParty, každou středu se pořádá večer s taneční hudbou.
„Během posledních let se objevilo mnoho dalších akcí, na kterých se rádio Bomba aktivně podílelo. Živě jsme vysílali např. přímo z Americké ulice v Plzni v rámci dnu Meliny Mercoury. Pořádáme i menší klubové akce jako např. SKAfari Night. V neposlední řadě pořádáme soukromé večírky pro moderátory rádia,“ dodává s nadsázkou programový a hudební ředitel Rádia Bomba.
Je dobře, že takový projekt existuje. Ale nejlepší časy tohoto rádia byly v době, kdy se dalo zachytit na FM, kdy se stanice identifikovala jako kolejní a nikoli internetová, kdy bylo zcela podřadné, v kterou minutu v hodině bude hrát jeden světoznámý hit, a kdy celý chod rádia byl poháněn prakticky výhradně čistým nadšením, nikoli stovkami tisíc od univerzity. Ty časy jsou už tak nějak všeobecně pryč, což však nemusí příliš mrzet toho, kdo je stihl zažít.