Druhého ledna roku 2002 se na pražské frekvenci 90,3 FM poprvé ozvalo tehdy ještě pod názvem Expresradio. Za 15letou historii se za mikrofonem vystřídala celá řada známých jmen. Vůbec první skladbou byla Have a Nice Day od velšské skupiny Stereophonics.
Bulvární rádio s inteligentní muzikou
Expresradio získalo v roce 2001 licenci právě na rádio, které se bude zaměřovat na bulvární informace, ale zároveň je bude doplňovat jinou muzikou, než hrají ostatní. Bulvár z programu záhy vymizel, prakticky během prvního roku – důvod byl jednoduchý, podle programového ředitele Filipa Žemličku nešlo skloubit tyto dvě entity: „Řekli jsme si, že buď budeme přinášet kvalitní hudbu, ale k tomu nejde „kvalitnější bulvár“, anebo budeme dělat špatnou hudbu, a k tomu budeme dodávat bulvární informace tak, aby to ty lidi zajímalo. Hudebně zůstalo zachované, protože o hudbu se v té době staral Roman Ondráček, a ten tu linii držel jasně striktně vymezenou, a jenom se předělalo programové schéma a začal se dávat důraz na jiné informace.“
Poprvé se ozvalo rádio Expres FM ve středu 2. ledna 2002 v 17:30, jenže tehdejší průzkum poslechovosti přisoudil nulovou poslechovost, přestože ohlasy na vysílání byly velké: „Na základě tohoto omylu jsme na jaře 2003 uspořádali koncert pro všechny slušný nuly, kde vystoupila řada českých i slovenských umělců, a zároveň zde byla prvně udělena cena Zlaté ucho,“ vzpomíná Filip Žemlička. Na tuto událost se navázalo v květnu 2004 koncertem Music For Your Life na Strahově, v rámci něhož se představila britská kapela Brand New Heavies.
Rádio Expres FM rádo experimentuje a provokuje
Během léta 2004 došlo k prodeji rádia a licence společnosti Mafra a.s. Od roku 2004 se rádio profilovalo jako anglicky mluvící rádio po stránce zvukového obalu, ale i co se moderátorů týče. V roce 2009 byl do pozice výkonného ředitele dosazen Pierre Beneš a Filip Žemlička byl jmenován programovým ředitelem. Funkce hudebního ředitele se o necelý rok později ujal hudební publicista a muzikant Radek Bureš. „Od toho momentu se v rádiu Expres FM klade větší důraz na moderní, širokospektrální i pro českého posluchače alternativnější hudební žánry,“ vysvětluje Žemlička.
Před sedmi lety přešlo rádio na nové schéma vysílání a vypustilo klasické zprávy: „Přece jen vysíláme pro gramotné posluchače, kteří si aktuální informace dokážou najít na zpravodajských serverech. Nejaktuálnější informace stejně v rádiu sděluje moderátor a ne zprávař. To nejdůležitější, co se děje, uslyší posluchač Expresradia hned, když se to stane a nebude muset čekat na zprávy, které jsou jednou do hodiny. Zrušení klasických zpráv i zpravodajské hodiny má opět podtrhnout hudební stránku Expresradia.“
Filip Žemlička, Expres FM: Rostoucí poslechovost nás těší, ale nepřeceňujeme ji
Rádio Expres FM působí na trhu téměř 15 let. Za tu dobu prošlo několika proměnami, hudba ale zůstala unikátní. S programovým ředitelem Filipem Žemličkou jsme se zaměřili na nynější éru s českými vlastníky.
....Za mikrofonem se vystřídala řada zvučných jmen
U zrodu stanice stáli v kromě jejích původních majitelů Zdenka Stehna a Martina Cechla především Miloš Pokorný, Roman Ondráček a Filip Žemlička, který na ní dodnes působí jako programový ředitel. „Tehdy jsme rádio doslova postavili na zelené louce. Sehnali jsme vybavení, techniku i moderátory tak, abychom hned po udělení licence mohli začít vysílat. Od té doby se toho změnilo mnoho, dodnes se ovšem zaměřujeme na současnou kvalitní hudbu a snažíme se reflektovat aktuální dění na hudební scéně,“ upřesňuje Filip Žemlička.
Posluchači mohli slyšet například Miloše Pokorného, Romana Ondráčka, Libora Boučka, Orion, Mike Trafik, Matěje Rupperta (nynější staniční hlas), Laďku Něrgešovou, Bořka Slezáčka nebo Veroniku „Koko“ Kokešovou.
V září 2014 došlo k dosud nejvýraznější změně identity
V druhé polovině roku 2013, kdy byla Mafra a.s. prodána do rukou společnosti Agrofert. a.s., bylo rádio Expres FM spolu se sesterskou stanicí Classic Praha vyčleněno. Následující rok došlo k prodeji německých majitelů Petru Stuchlíkovi a role jednatele byla přijata Davidem Šimoníkem.
„V současnosti je Expres FM pevnou součástí pražského éteru pro inteligentní a náročnější posluchače. Nebojí se objevovat novou hudbu v žánrovém rozpětí od indie rocku přes electro pop až po house a drum and bass,“ doplňuje Filip Žemlička. V září 2014 došlo k rebrandingu na Expres FM.
Classic FM a Expresradio kupuje Petr Stuchlík, hodlá zachovat formát obou stanic
Jméno nového vlastníka pražských rozhlasových stanic Expres a Classic FM je oficiálně potvrzeno. Prostřednictvím společnosti Voice of Prague / Kesmar Service je kupuje Petr Stuchlík, dlouholetý šéf obchodu digitálních médií ve společnosti Mafra.
....„Classic FM i Expresradio mají sice omezený, ale přesto velmi zajímavý rozvojový potenciál. Obě rádia oslovují prémiové posluchače, navíc klasika k Praze neodmyslitelně patří, stejně jako progresivní moderní hudba, z níž se mainstream teprve může stát. Na obou formátech proto nehodláme nic měnit, chci je rozvíjet a dále prohlubovat,“ uvedl ke svým cílům Petr Stuchlík.
Velmi pozitivně vnímá českého vlastníka právě i současný programový ředitel Filip Žemlička: „Výrazně se zlepšila komunikace v rádiu i ve společnosti. Vedení nás podporuje v kreativních nápadech a velmi se zlepšily a zefektivnily schvalovací procesy, jelikož za sebou nemáme nadnárodní společnost, kde bylo rádio v poměru s ostatními odděleními spíše na vedlejší koleji.“