Slovenské Rádio Viva, které bylo v důsledku neprodloužení licence nuceno ukončit vysílání, se vrátí do éteru v Bratislavě. Využije k tomu spolupráce s lokálním Super rádiem a bude vysílat na dvou slabších frekvencích.
Návrat na dvou nízkovýkonných vysílačích
To, co se zprvu zdálo nepravděpodobné, se stává skutečností. Rádio Viva se vrací do éteru prozatím v Bratislavě, kde mělo největší část svých posluchačů. Místo výkonné „ženevské“ frekvence 101,8 MHz ale bude využívat pouze dvě individuálně koordinované frekvence 101,1 MHz a 94,9 MHz. Sama stanice už tuto skutečnost komunikuje od rána na svém webu.
Na obou frekvencích nyní vysílá stanice s názvem Super rádio, což je nástupce někdejšího Rock Jam rádia, které kdysi usilovalo o terestrickou frekvenci i v České republice. Zatím není jasné, zda dochází k akvizici Super rádia, nebo zda jde o krátkodobou programovou spolupráci až do vyřešení situace ohledně vlastní licence Rádia Viva.
Programovou spolupráci nemusí nutně schvalovat regulátor
Jisté však je, že v pondělí ráno by se měl na obou frekvencích ohlásit tým Rádia Viva s programem „Viva Metropol“. Rádio Viva sice v mezidobí přišlo o některé moderátory, minimálně dva přešli ke konkurenci, nicméně většina týmu je i nadále k dispozici původnímu vysílateli.
Výhodou programové spolupráce obou stanic je fakt, že ji nemusí schvalovat regulační rada. Ta, jak je známo, není příliš nakloněná dalšímu působení Rádia Viva na trhu, jelikož dvakrát zamítla žádost produkční společnosti Viva Production House o novou vysílací licenci. Projekt Super rádio však už licenci vlastní, a tudíž může svůj prostor poskytnout konkurenční stanici bez licence.
Rádio Viva ukončilo vysílání, poslechněte si ukázku
Bratislavské Rádio Viva, které jistou dobu vysílalo terestricky v Praze, definitivně ukončilo celoplošné FM vysílání a přechodně zůstane vysílat na internetu. Poslední den připravilo emotivní rozlučku celého týmu s posluchači. Poslechněte si ukázku.
Hudební formát je u slovenských licencí variabilní
Jelikož standardní slovenská vysílací licence neobsahuje explicitní zmínku o hudebním formátu a nemá stanoven ani podíl slova a hudby, nastavení programu je v tomto směru variabilní. Super rádio tak může prakticky ze dne na den změnit současný hudební formát, aniž by to odporovalo platným licenčním podmínkám. Musí pouze dodržet platnou identifikaci, což by ale neměl být problém.
Rádio Viva tak může od pondělí vystupovat v éteru jako „Super rádio Viva“, nebo může provozovatel oficiálně požádat o změnu licence a programové struktury.
Investice do programu se neobejdou bez terestrických frekvencí
Návrat Rádia Viva do éteru přichází v době, kdy stanici i nadále podporuje přes 30 tisíc posluchačů na sociálních sítích. Na podobné komunitě by přitom mohla stavět i programově atraktivní internetová stanice. V důsledku konzervativního přístupu reklamních klientů by však internetové vysílání bylo dlouhodobě ztrátové. Rádio Viva se tedy musí nejprve vrátit na terestrické frekvence, aby mohlo vůbec investovat další prostředky do programu.
Volba Bratislavy coby nejlukrativnějšího trhu je pro Vivu logická. Právě zde měla stanice největší poslechovost a zde má i nejvýraznější komerční potenciál.