Český rozhlas spustil společně s provozovatelem platformy O2 TV další vizuální rádio. ČRo Radio Wave je v pořadí druhou stanicí Českého rozhlasu, která je posluchačům k dispozici i v obrazové podobě.
Vizualizace rádií je jednou z priorit Českého rozhlasu
Po vzoru Radiožurnálu původně samotné audio nyní nově doplňují i vizuální informace v podobě živého videa. Kromě detailů o právě vysílaném pořadu se jedná o program stanice, nejnovější články z webu, snímky z kamer ve studiích, hudební playlist a další. Vizuální kanál stanice Radia Wave je k dispozici domácnostem s O2 TV set-top boxem, kde doplňuje současnou nabídku televizních stanic a rádií.
Český rozhlas potvrzuje, že vizualizace rozhlasových programů je jednou z jeho priorit. „Jedná se o pilotní projekt, který rozvíjí distribuci živého vysílání Českého rozhlasu. Dalším zvažovaným krokem bude rozšíření těchto vizuálních kanálů směrem do HbbTV a dalších IPTV platforem. Věřím, že rozsvícení původně černé obrazovky desetitisíce našich pravidelných posluchačů v TV určitě ocení,“ řekl ředitel Nových médií Českého rozhlasu Jiří Malina.
Rozhlas chystá i aplikaci pro hybridní televizi HbbTV, kde nabídne poslech audioarchivu. „Ve druhém kvartále roku 2019 si vyhodnotíme zájem posluchačů a uvidíme, zda v rozvoji IPTV distribuce pokračovat,“ dodává Malina.
Dominantním prvkem vizuálního kanálu Radia Wave je levá část obrazovky, která vždy obsahuje informace o právě vysílaném pořadu a jeho bližší popis. Na pravé straně zase posluchač vidí všechny zbylé doplňující informace ze staničního webu a programu. K dispozici je na obrazovce i lišta s aktuálním zpravodajstvím iROZHLASu.
Najde si vizuální rádio své místo u českých posluchačů?
Vizuální rádio si získalo velkou popularitu například v Itálii nebo Nizozemsku. Na satelitu můžete sledovat stanice, které plnohodnotně integrují rádio s televizí. Rádio funguje jako hudební televize, vysílá klipy všech písní, vizuální verze rozhlasových spotů i přímé vstupy ze studia v režimu celé obrazovky.
Český rozhlas ovšem zvolil poněkud jiný přístup. V televizním prostředí i nadále dominuje rozhlasový program a vizuální informace jsou pouze doplňkem. Televizní obrazovka působí jako propagační platforma zviditelňující příslušnou rozhlasovou stanici. Propaguje i on-line službu iRozhlas.cz. V této podobě se vysílání hodí především do veřejných prostor – například na nádraží nebo úřady.
Rozhlas píše, že výhodou vizuálního rádiav této podobě je, že divák získá všechny podstatné informace, které se aktuálně dějí, a to bez nutnosti zapnutí počítače, případně vyhledávání přes mobilní telefon. Na druhou stranu je otázkou, zda je podobná služba v dnešní době ještě nutná. Vizuální rádio by bylo mnohem přínosnější v době před 10 a více lety, kdy ještě nebyly k dispozici chytré telefony a nepřetržité připojení k internetu.
Posloucháte rádio přes DVB-T? Televizní platformy mohou být přínosem i pro rozhlas
Rádio na běžnou anténu nemusíte přijímat pouze skrz tradiční FM pásmo nebo digitální rozhlasové multiplexy DAB+. Televizní digitalizace umožnila vznik další platformy, která je za jistých okolností vhodná i pro rozhlasové programy.
....