POZNÁMKA – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila licenční řízení k provozování celoplošného rozhlasového vysílání v pásmu středních vln. Na doručení žádosti mají zájemci čas až do 11. října letošního roku. Ačkoli mladší ročníky zpravidla o pásmu středních vln téměř netuší, cílovou skupinou jistě nebudou. Hudební rádio se totiž má zaměřit na dechovku, lidovou hudbu a zlidovělé písně. Zájemci o podobný formát zatím ale nemají úspěch na velmi krátkých vlnách, jeden projekt má v portfoliu připravovaných stanic skupina Radio Investments.
Minulý týden, konkrétně 6. září 2012, vyhlásila RRTV licenční řízení na projekt celoplošného rádia na středních vlnách. Vítěz získá technické parametry Líbeznice 1233 kHz s výkonem 10 kW. Lhůta pro doručení žádostí je 11. října 2012 do 17:00.
Bude zájem o střední vlny a dechovku?
Licenční řízení o střední vlny se může jevit jako nesmysl, přesto pro cílovou skupinu nové celoplošné stanice by to nebyl problém. Základní programová specifikace totiž stanoví, že se bude jednat o „hudební rádio se zaměřením na dechovou hudbu, lidovou hudbu a zlidovělé písně s přesahy do country, folku, trampských písní, písní staré Prahy a populární písně 60. let„. Stanice bude rozhodně mířit na starší věkovou skupinu obyvatel, která je se středními vlnami obeznámena. Spokojit se ale zákonitě budou muset s nižší kvalitou poslechu, v současné době zde vysílá jen například ČRo 2 – Praha, možná se ale na střední vlny vydá nová stanice mluveného slova Českého rozhlasu.
Licenci by provozovatel získal maximálně na osm let, časový rozsah je přitom stanoven na 16-24 hodin denně. Územní rozsah vysílání bude do půl roku od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence pokrývat populaci České republiky ve výši 15%, po jedno roce vzroste pokrytí na 40% a do tří let by měl mít provozovatel možnost oslovit až 80% obyvatel.
O tom, že má rozhlasová stanice se zaměřením na dechovou hudbu šanci prorazit, svědčí zájem o stanici Stil TV, resp. její novou podobu ve formě Šlágr TV. Mezi lidmi v cílové skupině jsem velmi často narazil na nadšené debaty o nové stanici, „která hraje dechovku„. Na VKV ale v současné době je prakticky nemožné vybudovat celoplošnou síť pokrytí, do dosažení celoplošnosti v digitálním vysílání zbývá ještě věčnost.
Rádio s dechovkou na internetu již existuje
Na internetu již vysílá Radio Dechovka
V úterý 7. července 2009 zahájila své vysílání nová internetová rozhlasová stanice Radio Dechovka. Bezesporu se jedná o unikátní projekt v České republice, jelikož konkurenční stanice zatím neexistuje. „Dechová hudba je velmi specifický a přitom u mnoha lidí oblíbený žánr, kterému se na českém trhu prakticky nikdo nevěnuje. Nelenili jsme a vzali to hezky od podlahy, protože chceme být v této oblasti opravdu dobří. Startovat jako první české dechovkové radio je pro nás velkou výzvou,“ řekl Roman Culek, provozovatel Radia Dechovka, při zrodu rádia.
Z ARCHIVU: Nové rádio na internetu hraje jen dechovku
Čtyřiadvacetihodinový hudební proud propojuje pravidelné vstupy profesionálních moderátorů, mezi nimi je například herec Miloň Čepelka, Jan Čada (reportér bývalé RTA Zlín a Rádia Impuls) nebo Petr Berka, dříve moderoval na Rádiu Impuls i Hitrádiu. Aktuálně Radio Dechovka nabízí též speciální programové prvky a pořady. Stanici naladíte výhradně na www.radiodechovka.cz. Reklamní čas prodává agentura MEDIA 40+, ta cílí na věkové skupiny 30+,40+,50+ a 60+. Jak dodává na svém webu, dle Českého statistického úřadu jsou lidé ve věku 50+ skupinou s vůbec nejvyššími měsíčními příjmy.
Nesmělé pokusy dechovky v pásmu VKV
Zájem o dechovkový formát může projevit skupina Radio Investments. V licenčním řízení o kmitočet Brno – Kohoutovice (98,1 MHz s výkonem 1 kW) se se přihlásila s projektem Rádio Orchidej společnost Radio Station Brno, jedná se o provozovatele stanice Kiss Hády, která spadá právě pod Radio Investments.
Už samotný název „Rádio Orchidej“ napovídá, že hudební složce by dominovala dechová hudba. Cílovou skupinou mají být obyvatelé Brna s věkem 50 let a více, podíl mluveného slova by přitom v týdenním průměru neklesnul pod 8%. Podrobnosti o licenčním řízení v Brně na 98,1 MHz připravujeme.