Jeden z posledních případů zamítnutí udělení dokrývacího kmitočtu se týká pražského Signál rádia, které požádalo o frekvenci 87,8 MHz v Karlových Varech. Regulátor žádost zamítl a na kmitočet bude vypsáno standardní licenční řízení.
O kmitočet původně žádalo ještě Rádio Hey! Praha
Jedná se o kmitočet, který původně získalo ještě Rádio HEY! Praha, coby dokrývač. Toto rozhodnutí regulátora bylo následně napadeno konkurencí u soudu a posléze zrušeno, aby se celá věc po několika letech vrátila k novému projednání. Za tu dobu se však změnila politika přidělování dokrývacích kmitočtů a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní rozhodla, že kmitočet Signál rádiu neudělí přímo, nýbrž vypíše standardní licenční řízení – tedy veřejnou soutěž – do které se mohou přihlásit i konkurenční vysílatelé.
Jedná se přitom o 200-wattový kmitočet, který byl původně vyhodnocen jako „nebonitní“, tudíž na něj nebylo vyhlášeno licenční řízení. Jenomže Nejvyšší správní soud v posledních dvou letech opakovaně konstatoval, že dělení kmitočtů na bonitní a nebonitní nemá v zákoně žádnou oporu a že regulační rada by měla za všech okolností vypisovat licenční řízení na neobsazené kmitočty. Jejich přímé přidělování bez veřejné soutěže totiž může být obcházením zákona.
Dokrývače už nebudou dokrývat, na každý kmitočet se vypisuje licenční řízení
Změna v politice přidělování dokrývacích kmitočtů se začíná projevovat. Přímé udělování nových frekvencí existujícím rádiím bez veřejné soutěže je minulostí. Jednotlivé kmitočty lze dnes získat jen cestou standardního výběrového řízení.
Jak ovlivní nová politika udělování kmitočtů projekt Rádia Dálnice?
Licenční řízení se vypisuje i na „nebonitní“ kmitočty
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání původně zařazovala do licenčních řízení pouze ty kmitočty, které by teoreticky pokrývaly méně než 50-tisíc obyvatel. Nyní už jednotliví provozovatelé o dokrývače nežádají, účastní se přímo licenčních řízení, pokud je regulátor vypíše. Právě veřejná soutěž může do velké míry posloužit jako měřítko „bonity“ jednotlivých kmitočtů.
Alternativou k veřejné soutěži může být ještě obeslání jednotlivých provozovatelů rozhlasového vysílání s cílem zjistit jejich případný zájem o konkrétní kmitočet. Pokud by se ukázalo, že o některou frekvenci většina provozovatelů nestojí, pak je teoreticky možné ji přidělit jako dokrývač, tedy bez veřejné soutěže.