Slovenské Rádio Jazz upřednostnilo FM pásmo před digitálním vysíláním

Celoplošně působící Rádio Jazz nečekaně vstoupilo do slovenského éteru začátkem června. Ponechalo si všechny FM vysílače svého předchůdce a volně vysílá i na satelitu. V platformě DAB+ zatím nepokračuje.

Ilustrace - Shutterstock.com

Ilustrace – Shutterstock.com

Menšinový formát na desítkách FM frekvencí

První celoplošné jazzové rádio vysílající přes FM vzniklo poměrně spontánně. Na jeho frekvencích ještě v poslední květnový den vysílalo publicistické Rádio Aktual. Majitel stanice Martin Lengyel ale neviděl v publicistickém programu dlouhodobý ekonomický potenciál a rozhodl se pro formát, který sice neosloví masy, ale může zaujmout bonitní posluchače.

Ze dne na den se tak v slovenském éteru objevila menšinová stanice, která ale zasahuje velkou část obyvatel. Rádio Jazz si momentálně můžete naladit ve více než 20 lokalitách přes tradiční FM frekvence. A to je vzhledem k menšinovému formátu unikát nejen v zemích střední Evropy.

Rozhlasové stanice s orientací na menšinové publikum obvykle vysílají přes internet nebo v digitálních sítích. Majitel Radia Jazz na to jde jinak. Důvěřuje tradičnímu FM vysílání a další platformy má jen jako doplněk. Stanice ještě v prvních červnových dnech vysílala v DAB+ multiplexu telekomunikačního operátora AVIS. V polovině června ale toto vysílání ukončila a pokračuje jen prostřednictvím FM a volně přes satelit.

Na satelitu můžete toto rádio poslouchat na pozici 23,5 st. východně. Stanice je dostupná ještě na původní programové pozici s názvem Rádio Aktual.

Rádio Jazz momentálně vysílá jen hudbu

Nynější podoba programu nemusí být finální. Rádio Jazz momentálně vysílá pouze hudební proud s identifikací. Moderovaný program by měl být k dispozici od září.

Majitel stanice Martin Lengyel je v prostředí slovenského rozhlasového trhu známý především jako experimentátor, který každou chvíli hledá díru na trhu. Zároveň díky dlouholeté činnosti mediálního a politického konzultanta má k dispozici množství průzkumů o trhu. Na trhu tedy může být potenciál i pro takto úzce zaměřenou stanici. Výrazně zisková zřejmě nebude, jenže nemusí být ani prodělečná.

Rádio Jazz tak dostane příležitost oslovit posluchače. Pokud o něj bude zájem, může se udržet na trhu i několik let, tak jako se to předtím povedlo rádiu Rocková republika. Tento projekt fungoval několik let, ale po výrazném zostření konkurenčního prostředí byl majitel přinucen změnit formát. A zkusil mluvené slovo v podobě Radia Aktual. Publicistický program si ale vyžadoval mnohem vyšší náklady a rádio pod touto značkou fungovalo pouze jeden rok.

Nynější posun k jazzovému formátu může někomu připadat jako nesystémový krok. Orientace na náročnějšího posluchače je však v dnešní konkurenci nutností. Pokud by se projekt v nové podobě neosvědčil, třeba se na stejných frekvencích objeví další zajímavý formát.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .