Stálým zpravodajem Českého rozhlasu v USA se stal 
Pavel Novák

Český rozhlas personálně obměnil místo stálého zpravodaje ve Spojených státech amerických. Jana Kalibu na této pozici od července vystřídal dosavadní redaktor Zahraniční redakce Českého rozhlasu Pavel Novák. Po šestiletém působení ve Washingtonu se Jan Kaliba od 1. září stane redaktorem, který se bude cíleně zabývat záležitostmi spojenými se změnou klimatu.

Pavel_Novak_autor_Khalil_Baalbaki
Zdroj: ČRo, Pavel Novák

„Mimořádné výsledky práce našich zahraničních zpravodajů a zpravodajek jsou chloubou Českého rozhlasu. Posluchačům poskytují důvěryhodné aktuální informace přímo z místa dění v osmi zemích. Věřím, že zkušený zahraniční redaktor Českého rozhlasu Pavel Novák bude i nadále přinášet exkluzivní zprávy ze Spojených států. Janu Kalibovi děkuji za profesionálně odvedenou práci a přeji mu hodně štěstí na nové pozici redaktora pro klima, kterou vnímám v současné době jako velmi důležitou,“ uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

Nový zpravodaj Českého rozhlasu se sídlem ve Washingtonu má za sebou zkušenosti z více zahraničních postů. V letech 2000-2004 byl Pavel Novák zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu v Polsku, kde sledoval nejen tamní politickou a společenskou situaci, ale i unijní tematiku především z pozice příprav největšího nového členského státu na vstup do EU. O zajímavých místech a lidech v Polsku napsal knížku Polský zápisník. Od roku 2008 do roku 2012 byl stálým zpravodajem ČRo v Bruselu, kde sledoval rozhodování o záležitostech Evropské unie. Během tamního působení se zabýval také událostmi v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku.

Po návratu z Bruselu vedl v letech 2013-2014 Zahraniční redakci Českého rozhlasu. V dalších letech jako redaktor sledoval například přelomové prezidentské volby v roce 2017 ve Francii nebo dění ve Španělsku a separatistické tendence v Katalánsku. Pavel Novák se také věnoval dění na Balkáně a na jaře 2022 také monitoroval příliv ukrajinských uprchlíků na polské hranici po začátku ruské agrese. Nový zpravodaj v USA ovládá angličtinu, španělštinu, francouzštinu, němčinu, polštinu, nizozemštinu nebo ruštinu.

Jan_Kaliba_foto_Khalil_Balbaki
Zdroj: ČRo, Jan Kaliba

Jan Kaliba za svého šestiletého pobytu v USA přiblížil posluchačům Českého rozhlasu mnoho významných událostí severoamerického kontinentu. V posledních letech popisoval, jak se USA vypořádávají s covidovou krizí, byl přímo u útoku Trumpových stoupenců na Kapitol, informoval o uprchlících na mexicko-americké hranici, natočil rozhovory s významnými osobnostmi. Dvakrát získal první cenu v mezinárodní kategorii Reportáž na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Zajímal se také intenzivně o problematiku klimatické změny a o environmentální souvislosti. Sledoval, jak se tzv. klimatické žurnalistice věnují redakce velkých světových médií. Klimatické změně ve všech souvislostech se hodlá Jan Kaliba věnovat napříč zpravodajstvím ČRo.

Před odjezdem do USA 12 let pracoval jako reportér Sportovní redakce ČRo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .