Story Rádia Sázava pokračuje, po devíti letech zahájí vysílání na 89,3 FM

sazava_logo_studio

Devět let muselo Rádia Sázava čekat na to, až se dostane do rozhlasového éteru. Původní vítěz licenčního řízení, společnost M-Publicity, získal povolení v listopadu 2002. Tu ovládal Boris Fišer, ve spolupráci s firmou JOE Media (Miroslav Pýcha) měla realizovat projekt Sázava. Už v následujícím roce společnost M-Publicity ovládla skupina GES a původní projekt šel stranou.

Dnes se podíváme na dlouholetý spor okolo Rádia Sázava. O celé kauze bylo mnoho napsáno, proto dnes přinášíme sumární článek, v němž se za celou záležitostí společně ohlédneme. „Příběh Rádia SÁZAVA není jen příběhem jednoho obyčejného Benešovského rádia, je to i příběh jedné bývalé Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, je to i příběh o poměrech v elektronických médiích v naší české kotlině, je to i příběh o praktikách mediálních bossů, příběh o tom co vše je možné v roce 2003, aby se událo v demokratické zemi jménem Česká republika, směřující mílovými kroky do Evropské Unie, v zemi, kde se všemi pády skloňují slova jako právo, či právní stát,“ napsal Miroslav Pýcha pro časopis Rock&Pop v roce 2003. Panu Pýchovi děkujeme tímto za spolupráci, rozhovor s ním si budete moci přečíst v průběhu tohoto týdne.

Jak to všechno vlastně začalo?

Je červen 2002 a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vypisuje licenční řízení na kmitočet 89,3 FM pro Benešov a okolí. V té době na něm sice provozuje vysílání Rádio Preston, v důsledku dluhů a nedodání předepsaných dokladů k prodloužení licence v termínu končí. Zájem má hned 16 provozovatelů. Dne 5. listopadu 2003 přes všechna očekávání získává licenci společnost M-Publicity na projekt Rádio Sázava. Jak na tento den vzpomíná Miroslav Pýcha? „Tehdy velké překvapení. Tehdejší Rada však rozhodovala takovým způsobem, že snad kdyby si tenkrát tuto licenci udělila sama sobě, už ani tato skutečnost by asi nikoho nepřekvapila.“

DOPORUČUJEME: Radio Sázava – podrobný vývoj začátku celé kauzy

Tehdy se přihlásí také skupina GES, obává se však tlaku odborné veřejnosti, jelikož v několika licenčních řízení po sobě vždy úspěje… jenže nakonec stejně proběhne tajná dohoda mezi M-Publicity a společností GES.

sazava_banner_003

Majitel s více či méně právy než neplatný zmocněnec

Miroslav Pýcha ilustruje situaci, která v počátcích nastala, následovně: „Koupíte si velký dům a jste jeho spokojeným 100% majitelem. Rozhodnete se, že si pro účely lepší správy domu jmenujete správcovou. Této dámě dáte jmenovací dekret a poučíte jí, jak má Váš dům spravovat. Druhý den se přijdete do svého domu podívat a správcová Vám řekne, že Vás do domu nepustí, že tam nemáte co dělat. Vy se podivíte, ohradíte se, že přece vy jste majitel a ona, že je jen Vaše správcová a co to má znamenat. Ona na to řekne, že právě proto, že je správcová, tak že má právo nevpustit do domu člověka, který se jí nelíbí a právě Vy, že jste ten, co do domu nesmí. Vy se naštvete a správcovou vyhodíte. Ale chyba lávky, zapomněl jste, že správcová má strýčka u soudu (…).“

SOUVISEJÍCÍ: Frekvence Presstonu ožila, vysílá Pýchova strana

Modelová situace se skutečně stala, společník Autocentrum Šterbnerk s.r.o. s napojením na GES Holding se obdobného předběžného opatření, které zakazuje 100% majiteli společnosti konat valné hromady, u soudu domohl, „a to na základě nepředložení pochybného dokumentu, který v podstatě neexistuje – tj. jen na základě tvrzení žalobce. Soud tvrzení přijal za své, osvědčil jej a rozhodl,“ uvedl tehdy Pýcha.

PSALI JSME: Nový Preston má problémy s RRTV – nevysílá křesťanský pořad

Duben 2004 přináší licenci pro Rádio Nový Preston, získává ji skupina M-Publicity. Stanice vysílá zhruba od června do prosince 2004. Tehdy totiž je totiž licence zrušena na základě žaloby JOE Media. Více než rok společnost bojuje o to, aby licenci získal původní projekt Rádia Sázava – tedy právě JOE Media, společnost vlastněná Miroslavem Pýchou.

sazava_banner_001

O tom, jak lze v České republice vysílat bez platné licence

Licenci vlastní v roce 2003 společnost M-Publicity, jak zařídit, aby se dalo vysílat bez ní? Společnost Autocentrum Šternberk jménem odvolaného jednatele stvoří smlouvu s držitelem licence. Ta praví, že M-Publicity pověřuje zmíněnou firmu k vysílání. Překvapí někoho, že jsou v ní údaje, které v době podpisu neexistují (a objeví se až několik týdnů poté)? Autocentrum spouští vysílač na stejném kmitočtu a působí vážné rušení. Po jednání s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) je vysílání ukončeno a majitel licence začíná vysílat sám. Po pěti dnech však překvapivě Autocentrum Šternberk vydává tiskovou zprávu, že se opět ujímá vysílání a produkuje program přes vlastní vysílač.

Z ARCHIVU: ‚Banánové desatero‘ aneb jak vysílat bez licence

M-Publicity uvědomí pověřené orgány (ČTÚ a RRTV), že jeho vysílání je rušeno pirátským vysílání. Miroslav Pýcha vydává „Banánové desatero“, které vychází na RadioTV. Popisuje v něm absurditu nastalého stavu.

sazava_banner_002

Rozhodování soudů, odvaha úředníků i vykrádání zásilek

Rada uděluje licenci pokaždé jen společnosti M-Publicity (2002, 2004 a 2006), následně se rozhodne, že neudělí kmitočet nikomu. Také toto rozhodnutí napadá JOE Media a uspěje. M-Publicity naposledy dostává licenci v roce 2007. Kromě sporu s RRTV vede JOE Media v té době spor (jak říká Miroslav Pýcha „neobyčejně náročný„) se skupinou GES.

VÍCE INFORMACÍ: Benešovská radionovela pokračuje – RRTV napadla rozhodnutí Městského soudu

O tom, že každý úředník raději rozhodne až tehdy, když své rozhodnutí může opřít o již existující rozhodnutí jiného úřadu, na které se lze odvolat, není třeba se rozepisovat.“ RRTV se dopouští pochybného rozhodnutí, které je napadeno žalobou. Navíc spouští celou řadu žalob u soudů a řadu dalších usnesení, předběžných opatření a mnoha jiného. RRTV stále čeká na pravomocná rozhodnutí. To vše mohlo odpadnout – nebýt prvotního rozhodnutí.

PŘEČTĚTE SI: Pýcha: RRTV překonala veškeré mé představy o tom, co si může dovolit

Samostatnou kapitolou v kauze Rádia Sázava je přebírání listovních zásilek – samotnou licenci a povolení k provozování rádiových licencí přebírá jednatel společnosti Autocentrum, nikoli držitel licence M-Publicity. Obě rozhodnutí jsou přitom nepřenosná.

Z ARCHIVU: M. Pýcha: Nevysíláme jen kvůli Radě, která nám nechce vydat licenci

sazava_banner_005

Díky rádiu SÁZAVA jsem též zjistil, že i soudy někdy pracují velmi rychle. Téměř 2 měsíce po svém odvolání se sám odvolaný jednatel rozhodl, že se mu odvolání nelíbí a že chce být i nadále jednatelem a podal návrh na svůj zápis /nikoliv na výmaz/ do obchodního rejstříku,“ píše Miroslav Pýcha. Ten je 13. června 2003 doslova eskortován na Policii České republiky. Důvod? Trestní oznámení pana Laštovky, provozujícího vysílání /GES Holding/, z důvodů podezření, že osoba pana Pýchy údajně spáchala trestný čin obecného ohrožení.

NENECHTE SI UJÍT: Nekonečný příběh rádií Sázava a Nový Preston pokračuje i v roce 2009

Na tento den vzpomíná Miroslav Pýcha následovně: „Zhruba 50-60 minut jsem strávil bez občanského průkazu v cele předběžného zadržení a poté jsem byl odveden k výslechu. Možná se jednalo o realizaci některé z výhrůžek ze strany skupiny GES, /protože podobný scénář mi byl někdy v dubnu naznačen s tím, že bych mohl např. skončit ve vazbě, třeba jen na několik měsíců, abych nebránil „hladkému“ převodu rádia Sázava na skupinu GES/ nebo zda šlo jen o nedopatření, či administrativní chybu Policie. /Uvedenou výhrůžku jsem já sám uvedl již v dubnu do policejního protokolu/.“ Po padesáti minutách je s omluvou nakonec propuštěn.

Zlom nastává v lednu letošního roku

Letošní rok přináší první zásadní zlom do celé kauzy – 11. ledna 2011 uděluje RRTV licenci přímo společnosti JOE Media, jedná se o vůbec první rozhodnutí, které soud nezruší a 21. července 2011 navíc zamítá žalobu M-Publicity. Spor je tak (jak se zdá) u konce a licence může nabýt právní moci. Během let prochází společnost M-Publicity bouřlivou historií, likvidací, exekucí, změnou vlastníků a mnoha jinými stádii. Před třemi roky se přejmenovala na Rádio Posázaví s.r.o.

AKTUÁLNĚ: Rádio Sázava se po devíti letech vrátí, společnost Miroslava Pýchy získala licenci

Autor původního projektu Rádia Sázava byl po kladném rozhodnutí rady pochopitelně spokojený. „Jsem velmi rád, že po devíti letech snah se nám podařilo tuto frekvenci získat. Vnímám to jako ohromnou satisfakci a výzvu zároveň. Pochopitelně je zde možnost, že se některý z neúspěšných účastníků obrátí na soud, ale věřím, že tuto licenci nakonec uhájíme,“ řekl Miroslav Pýcha serveru RadioTV. V původním projektu Rádia Sázava vidí i nadále výrazný potenciál, i když se trh od roku 2002 změnil. Vysílač z kóty Benešov-Kozmice může s výkonem 5kW pokrýt významnou oblast středních Čech včetně velké části Prahy. Rádio Sázava vysílá na internetu prostřednictvím stránky www.radiosazava.cz. Aktuálně posluchači naladí testovací vysílání předznamenávající příchod do FM pásma.

sazava_banner_004

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Citace: ,,„Koupíte si velký dům a jste jeho spokojeným 100% majitelem. Rozhodnete se, že si pro účely lepší správy domu jmenujete správcovou. Této dámě dáte jmenovací dekret a poučíte jí, jak má Váš dům spravovat. Druhý den se přijdete do svého domu podívat a správcová Vám řekne, že Vás do domu nepustí, že tam nemáte co dělat. Vy se podivíte, ohradíte se, že přece vy jste majitel a ona, že je jen Vaše správcová a co to má znamenat. Ona na to řekne, že právě proto, že je správcová, tak že má právo nevpustit do domu člověka, který se jí nelíbí a právě Vy, že jste ten, co do domu nesmí. Vy se naštvete a správcovou vyhodíte. Ale chyba lávky, zapomněl jste, že správcová má strýčka u soudu (…).” Konec citace. Však toto je naprostá klasika, takto si nakradli bolševici rádia po celé republice, takto přece ukradl i ten nechvalně známý / s vypínáním el.proudu kapelám / předseda KSČ z Lidových sadů, Miroslavě Kosové, Radio Contact Liberec. A v podstatě by šlo i říci, že je spoluzodpovědný agent KGB Václav Klaus, který u soudů tyto staré bolševické soudce x let uměle udržoval, řka, že jsou mu milejší nežli mladí soudci vzešlí ze škol a nezatíženi starými hříchy a propojením se starou rudou mafií, jako soudci staří. Stejným způsobem bylo ukradeno např. i Radio City v Praze atd.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .